Založ si blog

Rodinné prídavky v zahraničí – prehľad výšky v roku 2021

Mnoho Slovákov hľadá v zahraničí lepšie platenú prácu, čo so sebou prináša aj ďalšie finančné benefity. Aj rodinné prídavky v niektorých európskych krajinách sú veľmi štedré a oplatí sa o ne požiadať. Prinášame vám prehľad štyroch obľúbených krajín, v ktorých Slováci zvyknú pracovať.

Nemecko

Hoci Nemecko nie je našou priamo susediacou krajinou, v obľúbenosti – čo sa týka práce, prevyšuje aj susedov. Pracovný trh je tu skutočne rozvinutý a sociálne bonusy svojou výškou určite potešia.

Rodinné prídavky v Nemecku, tzv. Kindergeld, začínajú na sume 219 € mesačne (na prvé dieťa), a končia pri sume 250 € (štvrté a každé ďalšie dieťa). Sumy sa každoročne zvyšujú a v súvislosti s pandémiou koronavírusu Nemecko predstavilo aj jednorazovú dávku Kinderbonus, ktorá v roku 2020 predstavovala dokopy sumu 300 €. Pre rok 2021 je zatiaľ stanovená suma 150 €.

Prídavky na deti sa v Nemecku dajú získať za 6 mesiacov spätne. V prípade, že by to bolo pre vás finančne výhodnejšie, môžete si uplatniť namiesto prídavkov Kindergeld tzv. Kinderfreibetrag, čo je nie je vyplácaná dávka, ale odpočítateľná položka v daňovom priznaní.

Zdroj: freepik.com

Rakúsko

Rakúsko ponúka taktiež bohaté možnosti uplatnenia, či už pre pendlerov, alebo trvalo žijúcich Slovákov v Rakúsku. Rodinné prídavky v Rakúsku nájdete aj pod názvom Familienbeihilfe a ich výška nie je jednotná, ale určuje sa podľa viacerých špecifík – napr. podľa veku dieťaťa a podľa toho, či žije na Slovensku alebo v Rakúsku. 

Pre lepšiu predstavu ponúkame aspoň finančný rozsah. Na dieťa žijúce na Slovensku môžete poberať sumu 122,57 € – 158,91 € mesačne. Rakúsko ponúka ďalšie finančné bonusy, napr. pri nástupe do školy (71,10 €), bonus na dieťa, ktoré je ZŤP (do 110,84 €) či súrodenecký bonus (podľa počtu detí od 5,05 € do 36,97 €).

V Rakúsku sa dá požiadať o rodinné prídavky až za 5 rokov spätne.

Holandsko

Holandské prídavky na deti, tzv. Kinderbijslag, sa oproti predošlým krajinám vyplácajú kvartálne (každý štvrťrok). Výška sa taktiež určuje podľa veku dieťaťa, dostať ich môžete vo výške 223,37 € – 319,10 € každé 3 mesiace. O prídavky môžete požiadať aj spätne, a to jeden rok dozadu.

Pre rodiny s nízkym príjmom Holandsko pripravilo dávku „Kindgebonden Budget“, ktorou si môžete vylepšiť rodinný rozpočet ročne o 1 185 € – 2 784 € (podľa počtu detí). Navyše, ak je rodič samoživiteľ, tento príspevok sa navyšuje o ďalších 3 190 €.

Veľká Británia

Anglicko vypláca svoje prídavky každé 4 týždne, v prípade rodičov samoživiteľov môžu byť vyplácané aj každý týždeň. Výška anglických prídavkov je stanovená na 21,05 £ týždenne pre jedno, resp. najstaršie dieťa, a na 13,95 £ týždenne pre každé ďalšie dieťa. Ročne to môže predstavovať sumu cca 1 800 €.

O britské prídavky na deti sa dá požiadať iba za 3 mesiace spätne, preto s požiadaním o ne dlho neotáľajte.

Nezabudnite, že ak poberáte aj slovenské prídavky na deti, ich výška sa odpočíta od tých zahraničných. S prídavkami zo všetkých spomenutých krajín vám vie pomôcť firma TJ-Legal, o nemecké prídavky na deti môžete požiadať aj online pomocou aplikácie Kindergeld.click.

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

Rusko politika voľby parlamentné Omsk

Dve organizácie napojené na scientológov boli v Rusku vyhlásené za nežiaduce

25.09.2021 17:04

Týmto rozhodnutím sa otvára cesta k zákazu oboch subjektov v krajine. Organizácie údajne predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115683x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu