Založ si blog

Daňové priznanie – situácie, v ktorých sa ho oplatí podať

Väčšina pracujúcich Slovákov si každoročne plní svoju daňovú povinnosť a podáva daňové priznanie. Vedeli ste však, že niekedy sa ho oplatí podať, aj keď vám vyslovene nevznikla povinnosť? Pozrime sa na niektoré prípady.

V prvom rade si zhrňme, kedy vám vzniká povinnosť podať daňové priznanie:

  • vaše celkové zdaniteľné príjmy za rok 2020 presiahli sumu 2 207,10 € (pozor, táto suma sa každoročne mení),
  • pri príjmoch z podnikania ste vykázali stratu,
  • daňový úrad vás vyzval, aby ste podali daňové priznanie.

V týchto situáciách nie je nad čím uvažovať, daňovému priznaniu sa zrejme nevyhnete – jedine v prípade, že by za vás zamestnávateľ podal ročné zúčtovanie dane (pochopiteľne to neplatí pre živnostníkov).

zdroj: freepik.com

V ostatných prípadoch vám povinnosť nemusí vzniknúť, ale môže to byť pre vás výhodné. Ide najmä o prípady, kedy nepracujte počas celého roka:

Daňové priznanie dôchodca – ak si počas dôchodku privyrábate príležitostnou prácou, pravdepodobne sa vám oplatí podať daňové priznanie. Nezáleží pritom na tom, či je váš dôchodok vysoký alebo nízky, keďže tento príjem sa už nezdaňuje. Dôležité je, že ak vám zamestnávateľ počas roka zrážal preddavky na daň z príjmov, pri podaní daňového priznania vám môžu byť vrátené aj v plnej výške (pokiaľ výška vašich zdaniteľných príjmov nepresiahla sumu 2 207,10 €).

Daňové priznanie študent – pre študentov platí podobné ako pre dôchodcov. Ak vám zamestnávateľ zrážal preddavky na daň z príjmu a nepresiahli ste polovicu nezdaniteľného minima, pri podaní daňového priznania vám táto strhnutá daň bude vrátená. Keďže väčšina študentov nepracuje počas celého roka, ale sezónne alebo podľa svojich možností popri štúdiu, šanca na daňový preplatok je vysoká.

Daňové priznanie na materskej/rodičovskej dovolenke – odišli ste v priebehu roka na materskú alebo rodičovskú dovolenku, prípadne ste sa z nej do zamestnania vrátili? Rovnako ako v predošlých prípadoch je dôležité, že ste časť roka nepracovali. Pritom máte nárok uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane v plnej výške (pre rok 2020 platí suma 4 414,20 €) – zjednodušene, pravdepodobne vám vznikne daňový preplatok.

Boli ste na PN alebo nezamestnaný/á počas roka – ak ste boli počas väčšej časti roka nezamestnaný/á alebo na PN, možno vás poteší aspoň nárok na vrátenie daní, ktorý v tomto prípade často vzniká podobne ako pri situáciách spomenutých vyššie.

Ako jednoducho podať daňové priznanie typu A?

Chcete si uplatniť svoj nárok na vrátenie dane podaním daňového priznania, no odrádza vás komplikovaná byrokracia? Našťastie je tu aplikácia Mojedane, ktorá vás prevedie celým procesom podania DP a pomôže vám s vyplnením všetkých dôležitých políčok. V aplikácii si môžete taktiež uplatniť všetky daňové bonusy a odpočítateľné položky, aby bol váš daňový preplatok čo najvyšší. To všetko online, z pohodlia domova a jednoducho aj z vášho smartfónu. Nenechajte svoj nárok na vrátenie daní prepadnúť.

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50509x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu