Založ si blog

Všetko o rodinných prídavkoch v Rakúsku

Pracujete vy alebo váš partner v Rakúsku a máte spolu deti? Určite vás poteší možnosť poberať rakúske rodinné prídavky, ktorých výška je o čosi štedrejšia než na Slovensku.

Kto má nárok na rakúske prídavky?

Pokiaľ v Rakúsku pracujete ako zamestnanec, poprípade ako živnostník, a ste sociálne poistený/á – dobré správy. Splnili ste základnú podmienku pre poberanie rodinných prídavkov v Rakúsku. Pochopiteľne, druhou dôležitou podmienkou je mať aspoň jedno dieťa.

O prídavky zväčša žiada ten z rodičov, ktorý v Rakúsku aj pracuje. V živote môžu nastať rôzne situácie, napr. nežijete s partnerom/partnerkou v manželskom zväzku, nemáte nahlásený spoločný trvalý pobyt alebo váš partner pracujúci v Rakúsku nie je biologickým otcom dieťaťa. Zatiaľ, čo pri poberaní rakúskych prídavkov nie je problémom, ak nie ste zosobášení, ostatné prípady je potrebné riešiť, ak si chcete uplatniť váš nárok na ich poberanie – a to napr. nahlásením trvalého pobytu či legalizáciou vzťahu k dieťaťu (napr. adopciou).

Prídavky na deti Rakúsko, tzv. Familienbeihilfe, možno poberať až do 18. roku dieťaťa, resp. do 24. roku, pokiaľ študuje na vysokej škole. O prídavky na deti je pritom možné žiadať až za 5 rokov spätne. Za trochu administratívy navyše sa to teda určite oplatí a ak o prídavky žiadate aj za minulé roky, z prídavkov môže byť pekná sumička.

zdroj: freepik.com

Aká je výška rakúskych prídavkov?

Rodinné prídavky v Rakúsku nemajú jednotnú výšku pre každého, preto nemožno vyčísliť len jednu sumu, na ktorú máte možno nárok. Ich výška závisí od veku dieťaťa či od krajiny jeho trvalého bydliska. Pokiaľ poberáte prídavky aj na Slovensku, ich výška sa od tých rakúskych odráta. Navyše, v Rakúsku môžete dostať štartovné do školy, bonus na ZŤP dieťa či súrodenecký bonus.

Pre ilustráciu, ak dieťa žije na Slovensku, priemerná mesačná výška rakúskych prídavkov sa pohybuje v horizonte 122,57 € až 158,91 €, čo ročne predstavuje sumu od 1470,84 € po 1 906,92 €.

Ako získať rakúske prídavky?

O rakúske prídavky na deti je potrebné požiadať rakúsky daňový úrad (Finanzamt). Nemusí to byť úplne jednoduché, keďže formuláre sú v nemčine, v rôznych životných situáciách sú vyžadované rôzne dokumenty (od rodných listov detí a pracovnej zmluvy rodiča až po sobášny/rozvodový list či potvrdenia o štúdiu detí) a v celej byrokracii sa môžete ľahko stratiť.

Na získanie prídavkov na deti zo zahraničia sa špecializuje firma TJ-Legal, ktorá vám jednoducho a pohodlne získa aj rodinné prídavky z Rakúska, v plnej legálnej výške a až za 5 rokov spätne, ak vám na ne vznikol nárok. Keďže každý prípad sa líši, žiadosti klientov sú spracovávané individuálne a daňoví experti sú pripravení vám v každom kroku byť nápomocní. Požiadajte o svoje rakúske prídavky čo najskôr, ideálne hneď, ako vám na ne vznikol nárok. To, či ich môžete poberať, vám taktiež bezplatne overí firma TJ-Legal.

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Vladimir Putin

Putin: Výsledky volieb svedčia o tom, že sa v Rusku rozvíja demokracia

25.09.2021 20:00

Ruský prezident tiež zdôraznil, že právomoci Dumy sa zmenili, keďže prišlo k zmene ruskej ústavy.

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115690x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu