Založ si blog

Tri časté chyby pri zostavovaní stavebného rozpočtu: ako sa im vyhnúť?

Stavebníctvo vo všeobecnosti nie je jednoduchým segmentom a podlieha mnohým zmenám. Byť profesionálom a dodržať vždy dohody preto nemusí byť v očiach klienta práve jednoduché, a to aj pri tých najlepších úmysloch. Komplexnosť stavebníctva si napokon uvedomí každý, kto sa rozhodne už len zostaviť stavebný rozpočet. Pozreli sme sa na tri časté chyby pri rozpočtovaní a spôsoby, ako sa im vyhnúť. 

Súčasťou každého dobrého stavebného projektu by mal byť aj tzv. výkaz výmer, čím je presnejší a podrobnejší, tým lepšie. Už v tejto fáze môže byť chybou, ak existuje výkazov viac, resp. každý realizátor si spracuje vlastný, kvôli čomu vznikajú aj medzi cenovými ponukami značné odchýlky. Dôsledne vypracovaným výkazom výmer sa tak vyhnete mnohým chybám, no ani v prípade, že ho držíte v rukách ešte nemusíte mať vyhrané. V čom ešte spočívajú úskalia? 

Povrchná a nepresná analýza nákladov

Náklady na materiály, cena za stavebné práce, časové hľadisko a neočakávané problémy, môžu poľahky spraviť škrt cez rozpočet. Analýza by mala byť čo najpodrobnejšia, no zároveň pripúšťať rôzne varianty, ktoré môžu v jednotlivých fázach realizácie nastať. 

Ignorovanie rizík a nepredvídanie zmeny okolností

Snáď neexistuje stavebný projekt, ktorý by so sebou neniesol riziká. Každý stavebný rozpočet by mal preto počítať aj s rezervou a dodatočnými nákladmi, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku meškajúcich dodávok, nepriaznivého počasia či zmenách na trhu s materiálmi. 

stavebny rozpocet

Neochota a nemožnosť aktualizácie

Treba si uvedomiť, že stavebný rozpočet nie je „vytesaný do kameňa“ a už pri jeho príprave by sa malo počítať s prípadnými aktualizáciami. Určitá flexibilita je dôležitá ako pre investora, tak aj dodávateľov. 


Foto: elements.envato.com

Nezastaviteľné inovácie – aké trendy musia sledovať stavebné firmy dnes?

27.05.2024

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu? Zvažujete výber stavebnej firmy, ktorá vám dom postaví? Stavebný priemysel prechádza v súčasnosti rýchlym vývojom, ktorý ovplyvňuje rastúci záujem o životné prostredie, technologický pokrok a špecifické predstavy zákazníkov. Čo si preverte skôr, ako podpíšete zmluvu o spolupráci? Čo by mala ponúkať moderná stavebná firma?

Kontakt na dobrého kúrenára je vždy veľkou výhodou – máte ho?

26.05.2024

V chladných mesiacoch roka je fungujúce kúrenie základným pilierom pohodlného bývania. Poznáte ten pocit, keď sa uprostred zimy pokazí kúrenie? Chladný vzduch vás obklopuje, zúfalo hľadáte príčinu a riešenie. Vtedy si uvedomíte, aký dôležitý je kontakt na spoľahlivého kúrenára. V akých ďalších situáciách oceníte prácu "hrdinu v montérkach"?

Zanedbávate čistenie potrubí vo vašej firme? Môže vás to stáť viac, než si myslíte

25.05.2024

Profesionálne čistenie potrubí a kanalizácie sa väčšine ľudí spája s domácnosťou - upchatý drez, sprcha alebo toaleta. Služby čistenia potrubí a krtkovania sú však kľúčové i pre miesta a prevádzky, ktoré dennodenne navštevujeme. V mnohých prípadoch sa zanedbáva prevencia a riešia sa iba vzniknuté problémy. Prečo si dávať pozor a pravidelne čistiť kanalizačné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 530
Celková čítanosť: 755162x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu