Založ si blog

Nová súdna mapa v platnosti: zmenili ste už údaje na firemných dokumentoch?

sudnictvo

Ešte vlani začala platiť nová súdna mapa, ktorá predstavuje jednu z najzásadnejších zmien súdnictva v novodobej histórii Slovenska. Po vyše pol roku od nadobudnutia účinnosti a prerozdelenia agendy jednotlivých súdov mnohí podnikatelia netušia o jednej dôležitej povinnosti, ktorá im v tejto súvislosti vznikla. Na čo by ste určite ako štatutár obchodnej spoločnosti nemali zabudnúť? 

Čo priniesla reforma súdnictva?

Najmä v prvej polovici minulého roka ste mohli určite veľakrát počuli o pripravovanej reforme súdnictva, ktorá bola predmetom mnohých dohadov. Súčasťou tejto reformy je aj nová súdna mapa, ktorá zásadne zmenila organizáciu okresných a krajských súdov. Dôležitou novinkou súdnej reformy bol vznik mestských súdov v Bratislave a Košiciach, ale aj prerozdelenie agendy medzi okresnými súdmi s cieľom väčšej špecializácie a kvalitnejších rozhodnutí, čo uvíta nielen každá advokátska kancelária, ale v konečnom dôsledku aj každý jeden účastník konania či strana sporu.

Kto by nemal zabudnúť na firemné dokumenty?

Obchodný zákonník stanovuje podnikateľom a prípadne aj iným osobám zapísaným v obchodnom registri povinnosť uvádzať na svojich obchodných dokumentoch bez ohľadu na formu svoje obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu, identifikačné číslo, ak je pridelené, a tiež označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal spolu s číslom zápisu a uvedením zložky. 

Keďže nová súdna mapa priniesla aj dva nové mestské súdy, v Bratislave a Košiciach, spozornieť by mali najmä podnikatelia so sídlom v týchto krajoch. Pri každodenných povinnostiach a návale informácií z rôznych strán nie je ničím nezvyčajným na takúto povinnosť zabudnúť, čoho dôkazom je, že aj niekoľko mesiacov účinnosti reformy mnohí podnikatelia uvádzajú na svojich dokladoch zastaralé údaje. 

firemne dokumenty

Či už ste vodár Bratislava, alebo iný remeselník v Košiciach a ste zapísaný v obchodom registri, nezabudnite na webových stránkach, ale aj objednávkach či faktúrach upraviť údaj o tom, v registri ktorého je vaša obchodná spoločnosť vedená. Agendu obchodného registra prebral Mestský súd Bratislava III a v Košiciach zas Mestský súd Košice. V prípade, že má vaša spoločnosť sídlo v bratislavskom alebo košickom kraji, úpravu označenia súdov by ste mali vykonať čo najskôr. 


Foto: elements.envato.com

Nezastaviteľné inovácie – aké trendy musia sledovať stavebné firmy dnes?

27.05.2024

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu? Zvažujete výber stavebnej firmy, ktorá vám dom postaví? Stavebný priemysel prechádza v súčasnosti rýchlym vývojom, ktorý ovplyvňuje rastúci záujem o životné prostredie, technologický pokrok a špecifické predstavy zákazníkov. Čo si preverte skôr, ako podpíšete zmluvu o spolupráci? Čo by mala ponúkať moderná stavebná firma?

Kontakt na dobrého kúrenára je vždy veľkou výhodou – máte ho?

26.05.2024

V chladných mesiacoch roka je fungujúce kúrenie základným pilierom pohodlného bývania. Poznáte ten pocit, keď sa uprostred zimy pokazí kúrenie? Chladný vzduch vás obklopuje, zúfalo hľadáte príčinu a riešenie. Vtedy si uvedomíte, aký dôležitý je kontakt na spoľahlivého kúrenára. V akých ďalších situáciách oceníte prácu "hrdinu v montérkach"?

Zanedbávate čistenie potrubí vo vašej firme? Môže vás to stáť viac, než si myslíte

25.05.2024

Profesionálne čistenie potrubí a kanalizácie sa väčšine ľudí spája s domácnosťou - upchatý drez, sprcha alebo toaleta. Služby čistenia potrubí a krtkovania sú však kľúčové i pre miesta a prevádzky, ktoré dennodenne navštevujeme. V mnohých prípadoch sa zanedbáva prevencia a riešia sa iba vzniknuté problémy. Prečo si dávať pozor a pravidelne čistiť kanalizačné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 530
Celková čítanosť: 755124x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu