Založ si blog

Kríza vo firme má svoje fázy: poznáte ich?

kriza v praci

K podnikaniu a životu vo všeobecnosti patria aj krízové situácie. Zažíva ich každý, bez ohľadu na to, či hovoríme o zamestnancoch alebo podnikateľoch. Podľa teórie je dokonca fáza krízy jednou z nevyhnutných etáp životného cyklu podniku a čaká takpovediac na každého. Prístup, aký zvolíte by mal byť vždy individuálny, oplatí sa však poznať jednotlivé fázy krízového vývoja a vedieť, ako k nim pristupovať.  

Každá kríza má svoj vývoj

Nielenže kríza je súčasťou životného cyklu podniku, ale sama o sebe má svoj vývoj a nenastáva zo dňa na deň. Spravidla má štyri fázy, pričom tou prvou je zrod potenciálneho problému a v tejto fáze sa mu ešte nevenuje dostatok pozornosti. Typickým znakom tejto fázy je zľahčovanie prípadných rizík. Druhou fázou je rozvoj problému, kedy už aj tým najväčším optimistom je jasné, že bude treba niečo urobiť. V tejto fáze sa už problém prejavuje aj na číslach, ktoré vám poskytne napríklad aj ekonomický systém Pohoda

Tretia fáza je už potom plným rozvojom krízy a práve v tej máte poslednú šancu na záchranu. Kríza je naplno rozbehnutá a zasahuje prakticky všetky časti podniku. Poslednou fázou je štvrtá, v rámci ktorej je potrebné prijať rozhodnutia a čeliť následkom vyplývajúcich z prijatých opatrení. Môže ísť napríklad o prijatie ozdravného plánu ale tiež rozhodnutie podnikanie ukončiť a eliminovať straty. 

Poučenie z vlastných chýb

Hovorí sa, že kto sa nepoučí z vlastných chýb, bude si ich musieť zopakovať. Ak krízu ako podnikateľ prekonáte, takáto skúsenosť vás do budúcnosti zocelí a rôznym nástrahám budete lepšie odolávať. Neplatí však, že ak ste prekonali jednu krízu, s tou ďalšou si poradíte tiež. 

Existujú totiž dva spôsoby, ako so zažehnanou krízou naložiť. V horšom prípade sa nijako z problému, ktorý nastal, a svojho konania nepoučí a nezohľadní ich pri príprave či úprave nových krízových plánov. Druhým a vo všeobecnosti lepším prístupom je ochota vytvárať a implementovať stratégie naklonené zmenám.


Foto: elements.envato.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

izrael, gaza, rafah

Izrael zintenzívnil operácie v Rafahu a bombardovanie Pásma Gazy

21.06.2024 13:24

Mesto prežíva humanitárnu katastrofu a ľudia kvôli izraelskému bombardovaniu umierajú vo vnútri svojich stanov, povedal starosta.

Martin Schmarz

Škandál v priamom prenose. Česká televízna stanica potrestala svojho zúrivého komentátora. Komu vynadal?

21.06.2024 13:00

Politický komentátor vykrikoval a nadával, moderátorka ho nedokázala utíšiť. Rozbuškou sa stala debata o zásahu polície proti masovému vrahovi.

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ sa dohodli na začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23, aktualizované: 13:27

Ministri krajín EÚ začnú rokovania v Luxemburgu v utorok popoludní.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773698x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu