Založ si blog

Čo je to elektromotor?

Elektromotor je elektrický stroj, ktorý premieňa elektrickú energiu na mechanickú energiu. Väčšina elektromotorov pracuje prostredníctvom interakcie magnetického poľa motora a elektrického prúdu v navinutom vodiči na vytvorenie sily na spôsob krútiaceho momentu dodávaného na hriadeľ motora. Elektrický generátor je mechanicky totožný s elektrickým motorom, ale funguje s opačným tokom energie, pričom premieňa mechanickú energiu na elektrickú.

konštrukcia elektromotora
Elektromotor – konštrukcia

Elektromotory môžu byť poháňané jednosmerným prúdom (DC), napríklad z usmerňovačov alebo batérií, alebo striedavým prúdom (AC), napríklad z elektrickej siete, elektrických generátorov alebo meničov. Elektromotory možno rozdeliť do kategórií podľa problémov, ako je typ napájania, použitie, konštrukcia a typ výstupného pohybu. Môžu byť napájané jednosmerným alebo striedavým prúdom, môžu byť bezkefkové alebo kefkové, trojfázové (napríklad elektromotor 4kw), , dvojfázové alebo jednofázové, s radiálnym tokom alebo axiálne a môžu byť chladené kvapalinou alebo vzduchom.

Štandardizované elektromotory ponúkajú vhodnú mechanickú energiu na priemyselné použitie. Medzi aplikácie patria dúchadlá a čerpadlá, priemyselné ventilátory, obrábacie stroje, elektrické náradie, diskové pohony, vozidlá alebo domáce spotrebiče, v ktorých môžeme nájsť napríklad elektromotor s prevodovkou. Malé motory možno nájsť v elektrických hodinkách. Pri určitých použitiach, ako napríklad pri rekuperačnom brzdení v trakčných motoroch, sa elektromotory môžu využívať v reverznom režime ako generátory, ktoré rekuperujú energiu, ktorá sa inak môže stratiť v podobe trenia a tepla.

Konštrukcia elektromotora

Dve mechanické súčasti elektromotorov sú stator, ktorý je pevný, a rotor, ktorý sa pohybuje. Má aj dve elektrické súčasti, sadu magnetov a kotvu, z ktorých jedna je pripojená k statoru a druhá k rotoru, pričom spolu vytvárajú magnetický obvod.

Magnety poľa vytvárajú magnetické pole, ktoré prechádza vinutím. Môžu to byť permanentné magnety alebo elektromagnety. Magnet poľa je spravidla na statore a vinutie na rotore, ale v iných typoch motorov sú obrátené.

Ložiská elektromotora

Ložiská podopierajú rotor a umožňujú rotoru otáčať sa okolo svojej osi. Skriňa motora zasa podopiera ložiská.

loziska elektromotra
Ložiská elektromotora

Rotor elektromotora

Rotor je pohyblivá časť, ktorá dodáva mechanickú silu. V rotore sú spravidla uložené vodiče, ktoré vedú prúd, a magnetické pole statora pôsobí silou na otáčanie hriadeľa. Iné rotory majú alternatívne permanentné magnety a vodiče drží stator. Permanentné magnety poskytujú vysokú účinnosť vo väčšom rozsahu výkonu a pracovných otáčok.

rotor elektromotora
Rotor elektromotora

S témou tiež súvisí: frekvenčný menič na motor, vibrační motor 

Vzduchová medzera medzi rotorom a statorom umožňuje jeho otáčanie. Šírka medzery má dôležitý vplyv na elektrické vlastnosti motora. Bežne sa vyrába tak, aby bola čo najmenšia, pretože veľká medzera vytvára slabý výkon. Je hlavným zdrojom nízkeho účinníka, s ktorým motory fungujú. So zväčšujúcou sa vzduchovou medzerou stúpa budiaci prúd a znižuje sa účinník, preto sú lepšie úzke medzery. Naopak, veľmi malé medzery môžu okrem strát a hluku spôsobiť aj mechanické problémy.

Hriadeľ motora vystupuje cez ložiská na vonkajšiu stranu motora, kde je umiestnená záťaž. Keďže sila zaťaženia pôsobí za najvzdialenejším vonkajším ložiskom, zaťaženie je previsnuté.

Stator elektromotora

Stator obklopuje rotor a spravidla obsahuje magnety poľa, pričom ide buď o elektromagnety pozostávajúce z navinutého drôtu na feromagnetickom jadre zo železa, alebo o permanentné magnety. Tie vytvárajú magnetické pole, ktoré prechádza vinutím rotora a pôsobí naň silou. Železné jadro statora je vyrobené z mnohých tenkých kovových plátov, ktoré majú vzájomnú izoláciu, tzv. laminácie.

stator elektromotora
Stator elektromotora

Laminovanie sa využíva na zníženie energetických strát, ktoré vznikajú, ak sa použije pevné jadro. Motory s laminovaním, ktoré sa používajú v klimatizáciách a práčkach, využívajú tlmiace vlastnosti plastu na zníženie vibrácií a hluku.


Zdroje: elektromotory-prevodovky.sk, elektromotory-vybo.cz, iqsdirectory.com

Praktický sprievodca: pripojky kanalizácie v domácnosti

29.09.2023

Pri kanalizácii v domácnosti ide o viac než len odtok vody. Je to o zachovaní hygieny, ochrane zdravia a životného prostredia. V tomto praktickom sprievodcovi sa dozviete, ako riadne pripojiť svoje kanalizačné zariadenia a udržať ich v dobrom stave. 1. Príprava na pripojky kanalizácie Materiály a nástroje Základným krokom pre pripojky kanalizácie je zabezpečiť si potrebné [...]

Návštevnosť vášho e-shopu rastie, no objednávky nepribúdajú? Toto môžu byť dôvody!

28.09.2023

Spustili ste s nadšením nový e-shop a aj napriek postupnému nárastu návštevnosti objednávky akosi nepribúdajú. Tento scenár je pomerne častý a týka sa dokonca aj zabehnutých e-shopov, ktorým akoby z ničoho nič rapídne poklesne počet objednávok. Príčin môže byť veľa a prísť na to, kde nastal problém môže byť pomerne zložité. Zamerali sme [...]

Čistenie kanalizácie – potrubie nepozná piatok ani sviatok

27.09.2023

Ach jaj, prečo zase neodteká voda? Pravidelne čistíte odtoky v domácnosti a voda aj tak zase neodteká. Možno nastal čas pre profesionálne čistenie kanalizácie. Machri z krtkovania vyriešia vaše problémy s upchatým potrubím 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

karabach

Z Náhorného Karabachu odišli skoro tri štvrtiny jeho arménskych obyvateľov

29.09.2023 12:06

Obyvatelia majú strach z prenasledovania a etnických čistiek napriek vyhláseniam z Baku, ktoré sľubuje rešpektovať ich práva.

karabach

Po výbuchu skladu s pohonnými hmotami v Karabachu je už 170 obetí

29.09.2023 11:31

K explózii došlo v pondelok neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert.

SR voľby2020 parlamentné voľby OĽaNO matovič

Voľby v roku 2020 vyhralo s náskokom OĽANO. Počas vlády chaosu sa vystriedali traja premiéri

29.09.2023 11:30

Pozrite si prehľad volebnej účasti a účasti strán i hnutí od prvých slobodných parlamentných volieb v roku 1994, či pôsobenie vládnych koalícií.

Pakistan, bombový útok

Samovražedný útok na veriacich v Pakistane si vyžiadal 52 mŕtvych

29.09.2023 11:10

Moslimovia na celom svete si v týchto dňoch pripomínajú sviatok narodenia proroka Mohameda.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 555808x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu