Založ si blog

Jednosmerné elektromotory – ako vôbec fungujú?

Motor na jednosmerný prúd je akýkoľvek motor typu rotačného elektrického stroja, ktorý premieňa elektrickú energiu jednosmerného prúdu (DC) na mechanickú energiu. Najvšeobecnejšie typy závisia od sily vytvorenej magnetickým poľom. Takmer všetky druhy jednosmerných motorov majú nejakú vnútornú operáciu buď elektronickú, alebo elektromechanickú.

Motory na jednosmerný prúd boli prvým bežne využívaným druhom motorov, pretože ich možno napájať zo súčasných systémov distribúcie energie jednosmerného osvetlenia. Otáčky jednosmerného motora možno regulovať v širokom rozsahu, pričom sa využíva buď premenlivé napájacie napätie, alebo sa mení sila prúdu v jeho vinutí. Malé jednosmerné motory sa používajú v spotrebičoch, hračkách a náradí. Univerzálny jednosmerný motor môže pracovať na jednosmerný prúd, ale je to ľahký kefový motor využívaný pre prenosné spotrebiče a elektrické náradie.
 

Veľké jednosmerné motory sa v súčasnosti využívajú pri pohone výťahov a zdvíhacích zariadení, elektrických vozidiel a v pohonoch valcovní ocele. Poznáme tiež využitie v kombinácii frekvenčný menič + elektromotor. S príchodom výkonovej elektroniky sa nahradenie jednosmerných motorov striedavými motormi stalo mysliteľným v mnohých aplikáciách.

jednosmerný motor
Jednosmerný motor

12V motory 

12V jednosmerný motor je lacný a malý, ale dostatočne výkonný na to, aby sa dal využiť v rôznych aplikáciách. Jednou z vlastností 12V jednosmerného motora je jeho prevádzkové napätie. Pri napájaní jednosmerného motora z batérie sa vo všeobecnosti uprednostňuje nízke prevádzkové napätie, pretože na dosiahnutie určeného napätia je potrebných menej článkov. Pri vysokých napätiach sú však elektronické zariadenia na pohon motora vo všeobecnosti účinnejšie. Hoci je možné fungovanie s napätím už od 1,5 V, ktoré dosahuje hodnotu 100, najbežnejšie sú jednosmerný motor s napätím 12 V, jednosmerný motor s napätím 6 V a jednosmerný motor s napätím 24 V. Medzi ďalšie kľúčové charakteristiky 12V jednosmerného motora patria prevádzkový krútiaci moment, rýchlosť, prúd a výkon.

jednosmerný motor
12V jednosmerný motor

Najtypickejšie 12V jednosmerné motory sú bezkartáčové a dokážu pracovať bez použitia kief na pohyb elektrického prúdu. Zatiaľ čo motory s kefami môžu čeliť možným problémom kvôli ich zložitejšej konštrukcii. Konštrukcia bezkartáčového 12V jednosmerného motora väčšinu týchto problémov odstránila. Hlavnými časťami 12V bezkartáčového jednosmerného motora sú externý rotor s permanentným magnetom, buď jedna cievka, alebo tri cievky. Príslušenstvom môže byť elektronika pohonu a typ snímača. 

Namiesto využívania kief na pohyb elektrického prúdu, 12V bezkartáčové motory na jednosmerný prúd pohybujú prúdom cez snímač, ktorý je bežne známy ako snímač s Hallovým efektom. Hoci 12V jednosmerné motory môžu znamenať aj typ striedavého motora, je to veľmi nezvyčajné v súvislosti s prevažujúcim postavením 12V jednosmerných motorov. 

Ďalšie typy motorov sú napríklad vibrační motory, pílové elektromotory alebo tiež známy trojfázový frekvenčný menič. Spoľahlivým partnerom v otázke elektromotorov, frekvenčných meničov či elektroprevodoviek je Vybo Electric, ktorý zabezpečuje všetko od úvodnej konzultácie až po bezplatné dodanie vašich objednaných tovarov.


Zdroje: iqsdirectory.com, vyboelectric.sk, vyboelectric.cz

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ schválili rokovacie rámce pre prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23

Medzivládna konferencia s oboma krajinami sa uskutoční budúci utorok v Luxemburgu.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

orban, leyenova

Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

21.06.2024 11:10, aktualizované: 12:24

ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov.

Tibor Gašpar

Smer avizuje v lex atentát zmeny, obciam nemajú hroziť sankcie

21.06.2024 10:35, aktualizované: 10:58

V balíku zákonov lex atentát dôjde v druhom čítaní k zmenám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773625x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu