Založ si blog

Armatúra elektromotora

Kotva pozostáva z vinutého drôtu na feromagnetickom jadre. Prúd tečúci drôtom spôsobuje, že magnetické pole naň pôsobí Lorentzovou silou a otáča rotor, ktorý dodáva mechanický výkon. Vinutie sú drôty, ktoré sú uložené v cievkach, spravidla ovinuté okolo mäkkého, vrstveného, železného, feromagnetického jadra, aby po dodaní prúdu vytvorili magnetické póly.

armatura elektromotora
Armatúra elektromotora

Trojfázové elektromotory sa vyrábajú v bezsólových a sólových pólových usporiadaniach. V salentných motoroch majú jadrá na statore a rotore výstupky známe ako póly smerujúce k sebe, pričom okolo každého pólu je pod čelom pólu navinutý drôt, ktorý sa pri pohybe prúdu drôtom stáva južným alebo severným pólom poľa. V motoroch bez šikmých pólov (alebo s kruhovým rotorom alebo rozloženým poľom) je jadro valec s navinutým vodičom rovnomerne rozloženým v drážkach po obvode. Dodávanie striedavého prúdu do vinutia vytvára vo feromagnetickom jadre póly, ktoré sa nepretržite otáčajú. Motory s tienenými pólmi majú vinutie okolo časti pólu, ktoré oneskoruje fázu magnetického poľa pre tento pól.

Komutátor elektromotora

Komutátor je otočný elektrický spínač, ktorý dodáva striedavý alebo jednosmerný prúd do rotora. Pri otáčaní hriadeľa periodicky mení smer toku prúdu vo vinutí rotora. Pozostáva z valca, ktorý je tvorený viacerými kovovými kontaktnými časťami na kotve. Elektrické kontakty nazývané „kefy“ pozostávajú z mäkkého vodivého materiálu, ako je uhlík, pritlačený na komutátor. Kefky vytvárajú pri otáčaní posuvné kontakty s po sebe idúcimi sekciami komutátora, ktoré ponúkajú prúd na rotor.

elektro-kumulator
Elektro-kumulátor

S témou tiež súvisí:  frekvenční měnič 230v, elektromotor 4kw 

Rany drôtu rotora sú pripojené k sekciám komutátora. Komutátor periodicky mení smer prúdu vo vinutiach rotora s každou polovičnou otáčkou (180°), preto krútiaci moment pôsobiaci na rotor je vždy v rovnakom smere. Bez tejto zmeny smeru prúdu by sa smer krútiaceho momentu na každom vinutí rotora pri každej polovici otáčky obrátil, a preto by sa rotor zastavil. Komutátory sú neschopné a komutátorové motory boli často nahradené bezkefovými jednosmernými motormi, indukčnými motormi a motormi s permanentnými magnetmi.


Zdroje: www.frekvencnemenice.sk, www.elektromotory-menice.cz, www.iqsdirectory.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

Martin Schmarz

Škandál v priamom prenose. Česká televízna stanica potrestala svojho zúrivého komentátora. Komu vynadal?

21.06.2024 13:00

Politický komentátor vykrikoval a nadával, moderátorka ho nedokázala utíšiť. Rozbuškou sa stala debata o zásahu polície proti masovému vrahovi.

ukrajina, eú

EÚ začne prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom budúci utorok

21.06.2024 12:23

Medzivládna konferencia s oboma krajinami sa uskutoční budúci utorok v Luxemburgu.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

orban, leyenova

Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

21.06.2024 11:10, aktualizované: 12:24

ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773652x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu