Založ si blog

Ako funguje elektromotor

Elektromotory fungujú tak, že menia elektrickú energiu (striedavý alebo jednosmerný prúd) na mechanickú silu s cieľom vytvoriť pohyb. Sila sa v motore vytvára prostredníctvom interakcie medzi vinutím jednosmerného (DC) alebo striedavého (AC) prúdu a magnetickým poľom. S rastúcou intenzitou prúdu rastie aj intenzita magnetického poľa. S ohľadom na Ohmov zákon (V = R*I) by malo napätie stúpať tak, aby sa s rastúcim odporom udržiaval konštantný prúd.

ako funguje elektromotor
Ako funguje elektromotor

Výber elektromotorov

Medzi úvahy pri výbere elektromotorov patria:

Napätie – Je k dispozícii prístup k zásuvke alebo je potrebné, aby výrobok fungoval na batérie. Ak je k dispozícii zásuvka, štandardné napätie by mohlo byť 230 V AC alebo viac pre priemyselné použitie.

FrekvenciaElektromotor pracuje pri frekvencii 60 Hz pre výrobky pracujúce v Spojených štátoch, ale ak sa výrobok bude používať mimo Spojených štátov, je potrebné zvážiť možnosť 50 Hz. Otáčky – Existuje rozsah otáčok, pri ktorých musí motor pracovať. Ak sú bezprostredne potrebné nastaviteľné alebo presné otáčky, môže byť potrebné zlepšiť riadenie motora.

Krútiaci moment – Aký veľký rozbehový moment je potrebný pre danú aplikáciu? Mení sa potrebný krútiaci moment motora počas celej doby jeho funkcie? Musí sa zvážiť najhorší možný scenár veľkosti krútiaceho momentu aplikácie.

Výkon – Pri ponuke špecifikácií by sa malo vedieť, či elektromotor bude pracovať na maximálny výkon.

Pracovný cyklus – Je relevantné poznať pracovný cyklus motora. Ak bude aplikácia bežať nepretržite tak, že motor dosiahne plnú prevádzkovú teplotu, alebo v krátkych intervaloch, aby motor medzi cyklami úplne vychladol. Motory, ktoré pracujú prerušovane, môžu niekedy používať malé motory s rovnakým krútiacim momentom a otáčkami, ale pracujú nepretržite.

cyklus elektromotora
Cyklus elektromotora

Životný cyklus – aplikácie, ktoré pracujú veľmi diskontinuálne, môžu niekedy vystačiť s krátkym životným cyklom a vysokými nárokmi na údržbu univerzálnych a jednosmerných motorov. Aplikácie, ktoré pracujú nepretržite a musia fungovať množstvo hodín bez údržby, môžu potrebovať bezkefový jednosmerný alebo striedavý motor s veľmi dlhou životnosťou.


Zdroje: www.elektromotory.sk, www.elektro-motor.cz, www.iqsdirectory.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

izrael, gaza, rafah

Izrael zintenzívnil operácie v Rafahu a bombardovanie Pásma Gazy

21.06.2024 13:24

Mesto prežíva humanitárnu katastrofu a ľudia kvôli izraelskému bombardovaniu umierajú vo vnútri svojich stanov, povedal starosta.

Martin Schmarz

Škandál v priamom prenose. Česká televízna stanica potrestala svojho zúrivého komentátora. Komu vynadal?

21.06.2024 13:00

Politický komentátor vykrikoval a nadával, moderátorka ho nedokázala utíšiť. Rozbuškou sa stala debata o zásahu polície proti masovému vrahovi.

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ sa dohodli na začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23, aktualizované: 13:27

Ministri krajín EÚ začnú rokovania v Luxemburgu v utorok popoludní.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773716x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu