Založ si blog

Zaujímavosti o autoskle, ktoré by mal vedieť minimálne každý fanúšik áut

prasknute autosklo

Ak sa pozriete na auto, ako prvé si všimnete najmä jeho farbu a tvar. Čo však také autosklo? Je jeho mimoriadne dôležitou súčasťou, ktorá si za desaťročia prešla veľmi zaujímavým vývojom. Autosklo poskytuje nielen výhľad z vozidla, ale plní aj dôležité bezpečnostné funkcie a každý zodpovedný motorista by mal dbať na jeho bezchybný stav. Čo sa o autoskle a jeho histórii oplatí vedieť? 

Sklo na aute ako symbol luxusu 

Auto bez skiel si dnes snáď už ani nevieme predstaviť. Nebolo to tak ale vždy, počiatkom 20. storočia bolo autosklo považované za príplatkovú výbavu. Ak ním aj auto bolo vybavené, išlo iba o tenký plát skla, ktorý sa dal sklopiť, aby v prípade znečistenia nezavadzal. Integrácia autoskla výrazne zdvíhala výrobné náklady a tak sa ušli iba tým najdrahším kúskom. Napokon, prvým výrobcom, ktorý autosklo zahrnul do štandardnej výbavy bol v roku 1915 americký Oldsmobile. 

Nerozbitné sklo bolo vynájdené náhodou

Podobne ako iné dôležité objavy, aj nerozbitné sklo sa podarilo vyrobiť náhodou keď francúzsky chemik Edouard Benedictus zistil, že sklenená banka pokrytá nitrocelulózou sa nerozbije. Táto patentovaná technológia sa neskôr osvedčila práve pri výrobe autoskiel, vďaka ktorej sa stali omnoho bezpečnejšie. 

Opravy a výmeny autoskiel sú najčastejším poistným plnením

oprava a vymena autoskla

Odhaduje sa, že až viac ako 30 % všetkých poistných plnení súvisiacich s poistením automobilov sa týka práve autoskla, najčastejšie čelného. Oplatí sa ale vedieť, že nie vždy je potrebná výmena celého skla. Oprava čelného skla Vráble je napríklad cenovo dostupnejšou možnosťou v prípadoch, kedy je poškodenie iba minimálne. 

Autosklo je stále predmetom ďalšieho vývoja

Technológie neustále napredujú a tak môžeme na nových autách vidieť rôzne typy bezpečnostných skiel s neviditeľnou mriežkou, integrovaným vyhrievaním, rôznymi senzormi a prípadne aj špeciálne pružné autosklá s mimoriadnou odolnosťou. Spolu s tým stúpa aj náročnosť výmeny skiel a taktiež aj ostatné súvisiace úkony. Platí teda, že ak máte problém s autosklom na modernom aute, mali by ste navštíviť autosklo Vráble, prípadne iného profesionála vo vašom okolí. 


Foto: elements.envato.com

Chcete pracovať v Rakúsku? Užite si tieto výhody

05.02.2023

Práca v Rakúsku má mnoho výhod. Táto krajina so zaujímavou kultúrou a rozmanitým pracovným trhom je pre uchádzačov o zamestnanie veľmi žiadanou destináciou. Ak chcete pracovať u našich susedov, mali by ste vedieť o nasledovných výhodách. Aké sú výhody práce a života v Rakúsku? Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia, ktorí hľadajú lepšiu prácu v zahraničí [...]

Keď ide o peniaze: riešenie týchto problémov sa odkladať určite neoplatí

30.01.2023

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je problémom predchádzať a keď už nastanú, treba im čeliť. Kým niektoré odklad znesú, pred inými sa strkať hlavu do piesku rozhodne nevypláca. Pozreli sme sa na trojicu životných situácií, pri ktorých sa vám odkladanie riešenia problémov môže vypomstiť. Kanalizačné potrubie nepodceňujte Problémy s kanalizáciou [...]

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

28.01.2023

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 417590x
Priemerná čítanosť článkov: 1338x

Autor blogu