Založ si blog

Poznáte najčastejšie dôvody zanášania tepelných výmenníkov a potrubí?

Hovorí sa, že čo oči nevidia, to srdce nebolí. Toto príslovie neplatí iba o tajnostiach v láske či bežných životných situáciách, ale aj v priemyselnom prostredí. Znečistenie výmenníkov tepla, potrubia a iných zariadení zostáva pred zrakmi údržby často skryté, no o to viac dokáže prekvapiť práve v tú najnevhodnejšiu chvíľu a postarať sa o poriadne vysoké výdavky. Pozreli sme sa preto na dôvody, ktoré najčastejšie zapríčiňujú poruchy a slabú výkonnosť výmenníkov tepla a potrubí. 

Každý výmenník si vyžaduje čistenie

Hoci moderné výmenníky tepla sú relatívne bezúdržbové zariadenia, neznamená to, že by ste ich čistenie mali brať na ľahkú váhu. Hoci sa zvonku môže javiť všetko ako v najlepšom poriadku, vo vnútri výmenníka môže dochádzať k tvorbe hrubých nečistôt, ktoré síce pomaly, ale celkom isto spôsobia poruchu. Metódy sú rôzne, čistenie výmenníkov tepla by ale vždy malo prebiehať v presnom súlade s pokynmi výrobcu. Od toho aj závisí, či uprednostníte termický čistiaci proces, mechanické čistenie, chemické čistenie alebo čistenie tlakom. Spájkované doskové výmenníky je napríklad možné čistiť len chemicky. 

A čo zanášanie výmenníkov najčastejšie spôsobuje? Vždy závisí nielen od typu výmenníka ale aj pretekajúceho média. Najčastejším vinníkom tvorby usadenín je nízka kvalita vody vedúca k tvorbe vápenných usadenín. Ničím výnimočným ale nie sú ani železité usadeniny, a to najmä v prípadoch, kedy sa výmenníkom preteká upravená voda. Dodajme, že už pri prvých príznakoch tvorby usadenín, ako je nižšia účinnosť, treba začať konať. 

Čisté potrubné systémy vám ušetria nielen starosti, ale aj peniaze

Podobne ako pri výmenníkoch, aj pri štandardných potrubných systémoch treba pamätať na ich čistotu. Ich znečistenie najčastejšie spôsobuje hromadenie tukov, olejov, rôznych drobných nečistôt a následné formovanie hrubej prekážky. Problematické je ale aj kolísanie tlaku v systéme či nefunkčné spätné ventily. 

Následky pritom na seba nenechajú dlho čakať. Slabší prietok, zápach a hromadenie nečistôt sú situácie, ktoré sú nielenže nepríjemné, ale môžu spôsobiť havarijný stav a úplne ochromiť celú prevádzku. V takom prípade je každá hodina drahá a jediným riešením je profesionálne krtkovanie Malacky alebo bližšie, podľa vašej lokality. Pri vyhľadávaní odborníkov sa orientujte najmä na lokalitu, iba tak totiž môžete počítať s rýchlym zásahom. 


Foto: elements.envato.com

Trikrát „U“ – udržateľnejšie, unikátne a úžasné

03.10.2022

Nemecká značka kuchýň Nolte má za sebou viac ako 60 rokov skúseností a svojím konceptom výroby patrí medzi priekopníkov vo svojom obore. Spoločnosť založil Konrad Nolte a do dnešnej doby funguje ako rodinné podnikanie zamerané na kvalitu, dizajn a udržateľnosť. Základné princípy firmy vychádzajú z udržateľnosti prírodných zdrojov, čistoty vzduchu, [...]

Vlastné bývanie mimo mesta je trendom, ktorý preferuje stále viac Slovákov

29.09.2022

Udalosti z uplynulých rokov v mnohom zmenili naše pracovné možnosti a čoraz viac slovenských zamestnávateľov a zamestnancov využíva možnosti práce formou home office. Aj vďaka tomuto trendu preferujú mnohí z nás bývanie neďaleko väčších miest s dobrou dostupnosťou do mesta. Bohatú ponuku zaujímavých nehnuteľností v okrese Malacky prináša [...]

Taxi na letisko Schwechat s individuálnym prístupom

28.09.2022

Cestovanie bez hraníc dopĺňajú aj bezbariérové možnosti na letisku. Ako v týchto prípadoch postupovať? Nech už odlietate z akéhokoľvek letiska, bezpochyby očakávate nielen ústretový prístup zamestnancov, ale aj tak nastavenú prevádzku, aby poskytovala maximálny komfort až do momentu pristátia. Mnohé letiská dokážu splniť štandardné požiadavky cestujúcich [...]

SR Bratislava súd Dušan D. tragédia návrh väzba BAX

Tragická nehoda na Zochovej: Prokurátor dúfa, že Krajský súd napokon Dědečka do väzby pošle

07.10.2022 10:30, aktualizované: 11:15

Dozorový prokurátor Juraj Chylo reagoval na prepustenie Dušana Dědečka na slobodu.

Afrika / Glóbus /

WHO varuje pred vysokým počtom samovrážd v Afrike

07.10.2022 10:30

Počet samovrážd na tomto kontinente je navyše o viac ako pätinu vyšší než inde.

Putin

Ukrajinka z Kyjeva posiela odkaz Putinovi na narodeniny

07.10.2022 10:30

Šéf Kremľa Vladimir Putin má dnes 70. narodeniny. Čo mu odkázala ukrajinská historička a odborníčka na zahraničnú politiku Viktoria Vdovyčenková?

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 334637x
Priemerná čítanosť článkov: 1221x

Autor blogu