Založ si blog

Zistite, aký vplyv má počet štartov na životnosť elektromotora

Často opomínaným faktorom pri výbere nového elektromotora je predpokladaný počet štartov. Pre určité typy prevádzok je totiž typické veľmi časté rozbiehanie elektromotora. Treba si uvedomiť, že práve štartovacia fáza predstavuje pre elektromotory a ich komponenty zvýšenú záťaž. Oplatí sa teda myslieť aj na to, ako často bude elektromotor štartovať a podľa toho aj vybrať vhodný model. 

Časté štartovanie môže byť pre niektoré elektromotory pomerne problematické. Niežeby ho nezvládli, ale môže negatívne ovplyvniť životnosť jednotlivých súčastí. Oplatí sa na to myslieť najmä pri elektromotoroch nižších výkonov, a to či už pre bežné alebo priemyselné aplikácie. Ako príklad uveďme elektromotor 0,75kW alebo elektromotor 1,1kW, ktorých hlavné uplatnenie bude predovšetkým pri jednoduchších aplikáciách s lineárnym zaťažením. 

testovanie elektromotora
zdroj: vyboelectric.sk

Aké sú hlavné špecifiká jednotlivých spôsobov zapojenia? 

Priame zapojenie elektromotora

Pri priamom zapojení je rozbehový prúd normálny, v tomto prípade sa do elektromotora dostáva prúd 3- až 7-krát vyšší ako nominálny a rovnako tak bude vysoký aj počiatočný krútiaci moment. Toto zapojenie spravidla nie je úplne vhodné. 

Zapojenie hviezda trojuholník

Toto zapojenie je vhodným spôsobom, ako obmedziť pôsobenie intenzívneho prúdu pri spúšťaní elektromotora. V prípade, ak je potrebné znížiť štartovací prúd a súčasne znížiť vysoký rozbehový krútiaci moment, existujú aj iné efektívnejšie metódy. 

Využitie softštartéra

Efektívny spôsob, ako zabezpečiť plynulý a bezpečný štart elektromotora, kedy sa postupne zvyšuje napätie až do menovitej hodnoty. Ide o použiteľné riešenie aj pre elektromotor 1,5kW či iné elektromotory menších výkonov. 

zapojenie elektromotora
zdroj: vyboelectric.sk

Riadenie pomocou frekvenčného meniča

Aktuálne ide o najefektívnejší spôsob spúšťania elektromotorov. Umožňuje totiž nielen presné ovládanie rýchlosti, ale aj reguláciu zaťaženia elektromotora. Frekvenčné meniče sú dnes už k dispozícii v rôznych vyhotoveniach, kompaktné modely sú vhodné napríklad aj pre elektromotor 2,2kW či ostatné elektromotory v tejto výkonnostnej kategórii. 

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Vladimir Putin

Putin: Výsledky volieb svedčia o tom, že sa v Rusku rozvíja demokracia

25.09.2021 20:00

Ruský prezident tiež zdôraznil, že právomoci Dumy sa zmenili, keďže prišlo k zmene ruskej ústavy.

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115722x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu