Založ si blog

Aká je efektivita a prevádzkové náklady elektromotorov s nižšími výkonmi?

Ak je reč o efektivite elektromotorov a ich prevádzkových nákladoch, pozornosť sa najčastejšie upriamuje práve na komplexné priemyselné riešenia. To je samozrejme logické s ohľadom na to, že práve v takomto prostredí má neustále dosahovanie efektivity z finančného hľadiska zásadný význam. Ako sú na tom ale menšie elektromotory s nižším výkonom? 

Prečo je vysoká efektivita dôležitá najmä v priemysle?

Miera efektivity vyjadruje, ako účinne premieňa elektromotor elektrickú energiu na mechanickú silu. Počas tohto procesu dochádza k stratám, keďže účinnosť elektromotorov nedosahuje 100 %, hoci tie najmodernejšie elektromotory nie sú od tejto hodnoty príliš vzdialené. Väčšie priemyselné elektromotory s vyšším výkonom sú vo všeobecnosti efektívnejšie ako menšie elektromotory s nižším výkonom, čo je dané nielen konštrukčnými možnosťami ale v konečnom dôsledku aj nadobúdacou cenou. Neznamená to však, že by trebárs trojfázový elektromotor 0,75kW neodviedol dobrú službu. 

elektromotory
zdroj: vyboelectric.cz

Väčšie motory sú ale efektívnejšie aj z dôvodu, že zdanlivo malé energetické straty majú v konečnom dôsledku zásadný vplyv na ziskovosť podniku. Znamená to teda, že práve pri výbere priemyselných elektromotorov je kladený mimoriadny dôraz na celkové prevádzkové náklady. Odhaduje sa, že v prípade priemyslu predstavujú náklady na kúpu elektromotora iba 2-3 % z celkových prevádzkových nákladov, ktoré majiteľ vynaloží počas životnosti elektromotora. 

Kompaktné elektromotory veľmi nezaostávajú

V prípade kompaktných elektromotorov je situácia trochu odlišná, pretože viac ako prevádzkové náklady je dôležitá nadobúdacia cena a malé rozmery. Ako príklad si vezmime trojfázový elektromotor 2,2kW s účinnosťou 83,2 %, čo je vzhľadom na triedu a cenu výborný výsledok. Navyše, takéto motory spravidla nie sú prevádzkované nepretržite. 

elektromotor
zdroj: vyboelectric.cz

Pre mnohé menšie dielne je dokonca aj vyššie zmienený výkon viac ako dostačujúci a pri obmedzenom rozpočte nie je vôbec problém zvoliť si elektromotor s nižším výkonom. Pre množstvo bežných aplikácií je vhodný elektromotor 1,1kW alebo prepracovaný elektromotor 1,5kW s hliníkovou kostrou a efektivitou vyše 80 %. Ak by ani takáto účinnosť nebola dostačujúca, je možné ju mierne vylepšiť opatreniami, redukujúcimi straty elektromotora pri prevádzke. 

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Vladimir Putin

Putin: Výsledky volieb svedčia o tom, že sa v Rusku rozvíja demokracia

25.09.2021 20:00

Ruský prezident tiež zdôraznil, že právomoci Dumy sa zmenili, keďže prišlo k zmene ruskej ústavy.

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115693x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu