Založ si blog

Porovnanie pracovných cyklov a ich vplyvu na moderné elektromotory

Ponuka elektromotorov je dnes omnoho širšia, ako kedykoľvek predtým, čím sa nielenže zvyšuje ich dostupnosť, ale zároveň si môžete vybrať elektromotor podľa konkrétnych podmienok prevádzky. Pri výbere netreba zabúdať ani na pracovné cykly. 

Priemyselné či bežné prostredie, každé z nich predstavuje celkom inú mieru záťaže pre elektromotor. Už napríklad elektromotor 7,5kW je dostačujúci pre väčšinu bežných aplikácií a vybrať si ho môžete v rôznych konštrukčných vyhotoveniach. Zďaleka však nezávisí len od výkonu, nemenej dôležité je čo najpresnejšie špecifikovať pracovný cyklus. 

Vo všeobecnosti rozlišujeme 4 typy pracovných cyklov. Keďže každý typ aplikácie je svojim spôsobom špecifický, platí to aj o jednotlivých cykloch.

elektromotory
zdroj: vyboelectric.sk

Nepretržitá prevádzka

Nepretržitá prevádzka je pre elektromotor pomerne náročná, vyskytuje sa predovšetkým v priemyselných podmienkach. Čo sa týka výkonu, aj napríklad elektromotor 5,5kW zvládne nepretržitú prevádzku, ak je jeho chladenie, konštrukcia a ďalšie komponenty adekvátne prispôsobené. 

Variabilná nepretržitá prevádzka

Ešte náročnejšia, ako nepretržitá prevádzka s konštantným zaťažením je prevádzka, kde sa zaťaženie mení. Príkladom sú priemyselné zariadenia, ktoré síce bežia stále, no nie vždy spracovávajú rovnaké množstvo materiálu. V tomto smere sú ideálne elektromotory s vysokým výkonom. 

Prerušovaná prevádzka

Prerušovaná prevádzka patrí medzi najbežnejšie. Činnosť elektromotora je v tomto prípade prerušovaná dobami úplného pokoja. Môže ísť trebárs o ventilátory, ktoré sa spúšťajú iba za určitých podmienok. Zvládne ich hravo aj elektromotor 3kW, prípadne s menším výkonom. Dôležité je ustrážiť či časté spúšťanie a činnosť mimo ideálnej prevádzkovej teploty elektromotor nepoškodzuje. 

elektromotor 3kw
Elektromotor 3kW (zdroj: vyboelectric.sk)

Hodinová prevádzka

Prevádzka elektromotora s plánovaným spúšťaním na vopred dané časové obdobie. Ideálne je vybrať napríklad elektromotor 4kW, ktorý je schopný dostať sa rýchlo na svoju štandardnú prevádzkovú úroveň.

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

Rusko politika voľby parlamentné Omsk

Dve organizácie napojené na scientológov boli v Rusku vyhlásené za nežiaduce

25.09.2021 17:04

Týmto rozhodnutím sa otvára cesta k zákazu oboch subjektov v krajine. Organizácie údajne predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115670x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu