Založ si blog

Zistite, prečo sú betónové obrubníky tak dôležitým prvkom a aké sú ich funkcie

Spevňujú, ohraničujú a neraz aj zdobia. Reč bude o betónových obrubníkoch, ktoré sú pomerne často prehliadaným prvkom. Pritom majú hneď niekoľko funkcií a dá sa s nimi dosiahnuť veľmi zaujímavý efekt, či už v mestských parkoch, v záhradách alebo bezprostrednom okolí rodinných domov. Ak sa nabudúce vydáte na prechádzku po zámkovej dlažbe, sme si istí, že chýbať jej nebude ani obrubník. V čom teda spočívajú ich hlavné funkcie a aké typy betónových obrubníkov si môžete vybrať? 

Betónové obrubníky ponúkajú unikátnu kombináciu vlastností

Betónové obrubníky sú jedným zo stavebných prvkov, na ktorý určite narazíte, ak si budete chcieť skrášliť záhradu, vytvoriť cestičku okolo domu, alebo sa budete angažovať vo väčšom projekte stavby cesty či parkoviska. Obrubníky z betónu vynikajú mimoriadnou odolnosťou a teda aj veľmi dlhou životnosťou. Len máloktorý iný stavebný materiál sa v tomto smere vyrovná práve betónu. 

betonove obrubniky
ABW betónový obrubník (zdroj: stavebniny-stavplot.sk)

Ak by ste čakali, že betónové obrubníky majú iba podobu sterilných sivých kvádrov, boli by ste na omyle. Dnešné spôsoby výroby ponúkajú veľa rôznych možností, ako obrubníku dodať neobyčajný a originálny vzhľad. Formy pre obrubníky sú zárukou, že tento stavebný prvok bude možné prispôsobiť konkrétnym požiadavkám projektu a tak nepredstavujú obrubníky z betónu žiadne obmedzenie či už po vizuálnej alebo funkčnej stránke. 

Funkcie betónových obrubníkov

V úvode sme spomenuli, že betónové obrubníky spĺňajú hneď niekoľko funkcií. V prvom rade ide o oddelenie rôznych plôch – takto môže ísť o oddelenie rôznych zón záhrady či rôznych povrchov. Veľmi obľúbené sú pri oddeľovaní príjazdovej cesty od verejnej komunikácie, prípadne pri potrebe oddeliť zeleň od chodníka. Toto je veľmi užitočné v prípade mestských parkov alebo iných väčších plôch, kedy sa vyžaduje jej rozdelenie na menšie zóny. 

Okrem oddelenia plôch môžete vďaka obrubníkom počítať aj s ich spevnením, čo platí najmä vtedy, ak sú dodržané správne zásady pri osádzaní. Pri zámkovej dlažbe je napríklad obrubník veľmi dôležitým spevňujúcim prvkom. Do tretice netreba zabúdať ani na vizuálnu stránku, keďže obrubníky sú využívané za ukončovací prvok cestičiek a chodníkov. 

Ak sa rozhodnete využiť betónové obrubníky na záhrade, nedá nám nespomenúť ešte jednu ich funkciu. Pomocou betónových obrubníkov sa dá veľmi jednoducho vyriešiť menšie prevýšenie terénu, a teda vytvoriť schodíky, prípadne vyvýšenú výsadbu. Tá mimochodom patrí medzi aktuálne trendy záhradnej architektúry a práve v tomto prípade oceníte možnosť využiť obrubníky s rôznym povrchovým a farebným vyhotovením. 

Betónový obrubník presne podľa vašich predstáv

formy pre obrubníky
Formy pre obrubníky (zdroj: jona-technology.sk)

Výroba betónových prefabrikátov, ako sú napríklad spomínané obrubníky, v porovnaní s nedávnou minulosťou veľmi pokročila. V praxi to znamená omnoho širšiu ponuku produktov, väčšie možnosti prispôsobenia a v neposlednom rade aj vyššiu kvalitu. Do hladka vibrolisovaný betón s mimoriadnou pevnosťou a odolnosťou je dnes už po finančnej stránke celkom dostupnou možnosťou. 

Betónové produkty sú tak v čoraz väčšej miere prispôsobiteľné, čo ľahko zistíte už pri pohľade do katalógov jednotlivých dodávateľov. Výnimkou nie sú ani desiatky farebných vyhotovení, rôzne povrchové úpravy – ako napríklad otĺkaný betón či reliéfny povrch, čím si môžete byť istí, že si určite vyberiete. Výnimkou nie sú ani individuálne úpravy, takže betónu môžete doslova vtisnúť vzhľad presne podľa vašich predstáv a vkusu. 

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496412x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu