Založ si blog

Prírodná medicína má aj dnes množstvo priaznivcov – na akých princípoch je postavená?

O prírodnej medicíne počul už zrejme každý a mnohí ju dnes zaraďujú medzi alternatívne formy liečenia rôznych chronických aj akútnych ochorení. Má rôzne formy, metódy a tiež princípy, ktoré sa opierajú o liečivú silu prírody. Zamerali sme sa na základné princípy prírodnej medicíny, niektoré jej formy a dôvody, prečo ju skúsiť. 

Rôzne formy alternatívnej medicíny zažívajú v uplynulých rokoch nebývalú pozornosť, a to aj napriek tomu, že veda postupuje míľovými krokmi vpred. Napriek tomu, ani konvenčná medicína dnes nepozná odpovede na mnohé otázky a tak si rôzne alternatívne formy liečenia nachádzajú obľubu najmä medzi ľuďmi trpiacimi chronickými a vleklými zdravotnými problémami. Prírodná medicína však nie je iba nejakým módnym výstrelkom posledných rokov. Napríklad taká tradičná čínska medicína a jej postupy majú za sebou niekoľko tisíc rokov dlhú históriu. 

Čo je prírodná medicína? 

Čo teda je prírodná medicína? Ak by sme hľadali univerzálnu odpoveď na túto otázku, znela by tak, že hlavnou podstatou prírodnej medicíny je využívanie výlučne prírodných zložiek, ktoré majú liečivý a hojivý účinok, pričom sa dajú využiť na celý rad rôznych ochorení a zdravotných problémov. Využívanie byliniek, húb, rôznych plodov či menej invazívnych postupov – určite to poznáte, na mnohé tráviace ťažkosti vám napríklad pomôžu bylinkové čaje, prípadne rôzne tinktúry. 

alternatívna medicina
zdroj: freepik.com

Neznamená to teraz, že by ste mali celú domácu lekárničku vyhádzať a namiesto bežných liekov využívať výhradne liekovky s rôznymi zmesami, olejčekmi či odvarmi. Prírodná a konvenčná medicína by nemali stáť proti sebe, naopak môžu sa vhodne dopĺňať. Dokonca, čoraz viac lekárov a ďalších špecialistov zastáva názor, že prírodná medicína môže byť výborným doplnením konvenčnej liečby a môže podporovať jej účinnosť. Napokon, je úplne bežné, ak vám lekár odporučí napríklad bylinkový čaj alebo tinktúru. 

Princípy prírodnej medicíny pri každodennom fungovaní

Ako sme už vyššie spomenuli, podstatou prírodnej medicíny je to, že práve v prírodných zdrojoch nájdeme množstvo liečivých zložiek, ktoré je možné získať prirodzeným spôsobom. Liečba prírodnou medicínou je teda neraz dlhodobá a preto vhodná aj na riešenie chronických bolestí a ochorení. 

Netreba samozrejme zabúdať na to, že pri prírodnej medicíne sa vyžaduje trochu skúšania. Ak máte napríklad bolesti pri pohybe, kúpite si v lekárni napríklad Voltaren a pri dodržaní dávkovania sa môžete spoľahnúť na to, že očakávaný účinok sa dostaví. Pri liečení prírodou vždy závisí od vašich predispozícii, konkrétnych liečivých byliniek, ktoré použijete a tiež spôsobe dávkovania. 

Ktorá forma prírodnej medicíny vám pomôže? 

Formy aplikovania prírodnej medicíny sú naozaj rôznorodé. Tou najdostupnejšou sú rôzne čaje, doplnky výživy a oleje. Nechýba medzi nimi ale ani akupunktúra, aromaterapia či rôzne formy reflexnej masáže. 

Pri výbere toho správneho produktu, resp. liečebného postupu sa snažte zistiť čo najviac o jeho správnom dávkovaní a účinkoch. Prírodnú liečbu si môžete takpovediac „ušiť na mieru“ vďaka rôznym potravinovým doplnkom, ktoré sú vhodné aj pre večne zaneprázdnených. Napríklad taká hliva ustricová. Má pozitívne účinky na imunitu a kardiovaskulárny systém. Aby ste ich však naozaj cítili, museli by ste jej denne skonzumovať naozaj veľa. Oplatí sa preto vybrať si koncentrovaný výživový doplnok a týmto spôsobom hliva ustricová bude podporou aj vášho zdravia.

hliva ustricová
Hliva ustricová (zdroj: etabletka.sk)

Akokoľvek znejú možnosti prírodnej liečby lákavo a jednoducho, je potrebné zdôrazniť, že terapia prírodnými liečivami by mala vždy prebiehať pod dohľadom lekára, ktorý bude sledovať nielen dávkovanie liečiv ale aj dohliadať na správne postupy. Napriek tomu, že človek je spätý s prírodou, aj čisto prírodné zložky môžu byť príčinou rôznych alergických reakcií. Vždy je preto potrebné prírodné formy liečby konzultovať s odborníkom a pozorne si všímať všetky zmeny zdravotného stavu.  

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

Rusko politika voľby parlamentné Omsk

Dve organizácie napojené na scientológov boli v Rusku vyhlásené za nežiaduce

25.09.2021 17:04

Týmto rozhodnutím sa otvára cesta k zákazu oboch subjektov v krajine. Organizácie údajne predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115661x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu