Založ si blog

Prečo sa pri okrasnej záhrade oplatí myslieť aj na skladovacie priestory?

Chystáte sa vybudovať okrasnú záhradu? Potom pre vás máme ďalší z užitočných tipov, ktorý má tentoraz skôr praktický charakter. Zamerali sme sa na to, prečo by ste pri plánovaní okrasnej záhrady nemali zabúdať ani na dostatok skladovacích priestorov, ako si ich vytvoriť a ako sa môžu stať odkladacie miesta rovno aj súčasťou vašej novej záhrady. 

Ak túžite po krásnej záhrade, zrejme ste už prešli cez desiatky až stovky rôznych fotografií a stretli ste sa s mnohými námetmi. Častým problémom je, že pri prílišnej motivácii môže byť výsledkom okrasná záhrada presýtená rôznymi prvkami, ktoré sa k sebe napokon ani nemusia hodiť. Platí teda, že aj k návrhu záhrady je vhodné pristupovať s rozumom. 

Pri návrhu záhrady netreba zabúdať ani na praktické záležitosti

Keďže nie každý je expertom na záhradnú architektúru a takisto nie každý musí mať v sebe dostatok umeleckého cítenia, je dobré, ak si návrh záhrady necháte pripraviť odborníkmi. V tomto prípade je veľkou výhodou, že stačí zosumarizovať svoje očakávania a každý šikovný záhradný architekt sa už postará o pôsobivý návrh, ktorý bude bez problémov realizovateľný a trvalo udržateľný. 

návrh záhrady
Návrh záhrady (zdroj: atelierduma.sk)

Záhradní architekti pritom v rámci projektu neriešia iba umiestnenie záhradného nábytku, vegetácie či dekoračných prvkov. Súčasťou návrhu bude aj nevyhnutné technické zázemie záhrady a dokonca aj skladovacie priestory. Jedným z dôvodov, prečo sa pri návrhu záhrady obrátiť na odborníkov je aj fakt, že upriamia vašu pozornosť tým správnym smerom a potom nezabudnete na niečo dôležité. 

Prečo si aj záhrada zaslúži miesto na skladovanie?

Dostávame sa k otázke, prečo sú skladovacie priestory k okrasnej záhrade tak dôležité. Treba si v prvom rade uvedomiť, že „život“ každej záhrady prebieha v určitých cykloch, ktoré nemusia nutne závisieť iba od ročného obdobia, ale aj konkrétnych potrieb jednotlivých rastlín či účelu, na ktorý bude záhrada slúžiť. Hoci mnohí by si radi záhradku užívali celoročne, treba si uvedomiť, že záhrada je sezónnou záležitosťou a tak sa v priebehu roka nevyhnete jej úpravám.

Odpoveď na otázku z nadpisu je teda veľmi jednoduchá. Dôvodom je to, že kým záhrada v lete prekypuje rastlinami, kríkmi či stromčekmi, v zime vyzerá úplne inak a veľa rastlín je potrebné zazimovať. Okrem toho, netreba zabúdať ani na rôzne dekorácie, ktoré by zimu nemuseli prežiť bez ujmy a tiež záhradnú techniku. 

Záhradný domček alebo radšej pripraviť miesto v garáži? 

Ako prvé vám zrejme napadne záhradný domček, ktorý sa dá rýchlo postaviť. Už počas návrhu záhrady môžete počítať s jeho umiestnením tak, aby do prostredia okrasnej záhrady pekne zapadol. Častým problémom je však veľkosť záhradného domčeka. Len málokedy totiž poskytuje dostatok priestoru na zazimovanie rastlín aj techniky, a tak je následne potrebné robiť kompromisy. Na druhú stranu, domček z prírodných materiálov sa môže ľahko stať integrálnou súčasťou záhrady, o to lepšie ak bude napríklad obrastený popínavými rastlinami. 

záhradné náradie
zdroj: pixabay.com

Ak potrebujete priestoru na skladovanie ešte viac, ideálne je na tieto účely využiť garáž. Samozrejme, ak poskytuje dostatočné podmienky. Bežné domáce, ale aj priemyselné garážové brány dokážu z garáže spraviť bezpečný priestor chránený pred mrazmi a s ideálnymi podmienkami napríklad aj na zazimovanie rastlín. Dokonca aj s menšou garážou sa dá doslova čarovať, najmä ak stavíte na premyslený systém skladovania. Vo všeobecnosti sa odporúča čo najmenej vecí odkladať na podlahovú plochu, pretože práve tam naozaj zavadzajú. Dobrým riešením, a to najmä na záhradnú techniku, sú rôzne závesné panely na stenu, s ktorými dokážete priestor garáže využiť naozaj efektívne. 

Platí teda, že okrasná záhrada nie je iba o priestore, ktorý jej vyhradíte na vašom pozemku, ale aj o skladovacom zázemí pre vegetáciu, záhradné doplnky a tiež techniku. 

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496410x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu