Založ si blog

Prečo sa pri okrasnej záhrade oplatí myslieť aj na skladovacie priestory?

Chystáte sa vybudovať okrasnú záhradu? Potom pre vás máme ďalší z užitočných tipov, ktorý má tentoraz skôr praktický charakter. Zamerali sme sa na to, prečo by ste pri plánovaní okrasnej záhrady nemali zabúdať ani na dostatok skladovacích priestorov, ako si ich vytvoriť a ako sa môžu stať odkladacie miesta rovno aj súčasťou vašej novej záhrady. 

Ak túžite po krásnej záhrade, zrejme ste už prešli cez desiatky až stovky rôznych fotografií a stretli ste sa s mnohými námetmi. Častým problémom je, že pri prílišnej motivácii môže byť výsledkom okrasná záhrada presýtená rôznymi prvkami, ktoré sa k sebe napokon ani nemusia hodiť. Platí teda, že aj k návrhu záhrady je vhodné pristupovať s rozumom. 

Pri návrhu záhrady netreba zabúdať ani na praktické záležitosti

Keďže nie každý je expertom na záhradnú architektúru a takisto nie každý musí mať v sebe dostatok umeleckého cítenia, je dobré, ak si návrh záhrady necháte pripraviť odborníkmi. V tomto prípade je veľkou výhodou, že stačí zosumarizovať svoje očakávania a každý šikovný záhradný architekt sa už postará o pôsobivý návrh, ktorý bude bez problémov realizovateľný a trvalo udržateľný. 

návrh záhrady
Návrh záhrady (zdroj: atelierduma.sk)

Záhradní architekti pritom v rámci projektu neriešia iba umiestnenie záhradného nábytku, vegetácie či dekoračných prvkov. Súčasťou návrhu bude aj nevyhnutné technické zázemie záhrady a dokonca aj skladovacie priestory. Jedným z dôvodov, prečo sa pri návrhu záhrady obrátiť na odborníkov je aj fakt, že upriamia vašu pozornosť tým správnym smerom a potom nezabudnete na niečo dôležité. 

Prečo si aj záhrada zaslúži miesto na skladovanie?

Dostávame sa k otázke, prečo sú skladovacie priestory k okrasnej záhrade tak dôležité. Treba si v prvom rade uvedomiť, že „život“ každej záhrady prebieha v určitých cykloch, ktoré nemusia nutne závisieť iba od ročného obdobia, ale aj konkrétnych potrieb jednotlivých rastlín či účelu, na ktorý bude záhrada slúžiť. Hoci mnohí by si radi záhradku užívali celoročne, treba si uvedomiť, že záhrada je sezónnou záležitosťou a tak sa v priebehu roka nevyhnete jej úpravám.

Odpoveď na otázku z nadpisu je teda veľmi jednoduchá. Dôvodom je to, že kým záhrada v lete prekypuje rastlinami, kríkmi či stromčekmi, v zime vyzerá úplne inak a veľa rastlín je potrebné zazimovať. Okrem toho, netreba zabúdať ani na rôzne dekorácie, ktoré by zimu nemuseli prežiť bez ujmy a tiež záhradnú techniku. 

Záhradný domček alebo radšej pripraviť miesto v garáži? 

Ako prvé vám zrejme napadne záhradný domček, ktorý sa dá rýchlo postaviť. Už počas návrhu záhrady môžete počítať s jeho umiestnením tak, aby do prostredia okrasnej záhrady pekne zapadol. Častým problémom je však veľkosť záhradného domčeka. Len málokedy totiž poskytuje dostatok priestoru na zazimovanie rastlín aj techniky, a tak je následne potrebné robiť kompromisy. Na druhú stranu, domček z prírodných materiálov sa môže ľahko stať integrálnou súčasťou záhrady, o to lepšie ak bude napríklad obrastený popínavými rastlinami. 

záhradné náradie
zdroj: pixabay.com

Ak potrebujete priestoru na skladovanie ešte viac, ideálne je na tieto účely využiť garáž. Samozrejme, ak poskytuje dostatočné podmienky. Bežné domáce, ale aj priemyselné garážové brány dokážu z garáže spraviť bezpečný priestor chránený pred mrazmi a s ideálnymi podmienkami napríklad aj na zazimovanie rastlín. Dokonca aj s menšou garážou sa dá doslova čarovať, najmä ak stavíte na premyslený systém skladovania. Vo všeobecnosti sa odporúča čo najmenej vecí odkladať na podlahovú plochu, pretože práve tam naozaj zavadzajú. Dobrým riešením, a to najmä na záhradnú techniku, sú rôzne závesné panely na stenu, s ktorými dokážete priestor garáže využiť naozaj efektívne. 

Platí teda, že okrasná záhrada nie je iba o priestore, ktorý jej vyhradíte na vašom pozemku, ale aj o skladovacom zázemí pre vegetáciu, záhradné doplnky a tiež techniku. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76182x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu