Založ si blog

Ako dosahovať úspechy pri chove hydiny? Zamerajte sa predovšetkým na výživu!

Na dosiahnutie úspechu pri chove hydiny nestačí pre zvieratá vytvoriť iba vhodné podmienky a mať šťastie pri nákupe prvých chovných kusov. Za každým úspešným chovom stojí množstvo faktorov, jedným z nich je bezpochyby aj správna výživa, ktorá zabezpečí nielen efektivitu samotného chovu, ale aj dobré zdravie zvierat a kvalitu výsledného produktu. Čo sa o výžive hydiny oplatí vedieť? 

Už na úvod spomeňme, že výživa hydiny je veľmi komplexnou témou, ktorú je možné posudzovať vo viacerých rovinách. Tak, ako sa odlišujú jednotlivé chovy, ich ciele a finančné možnosti chovateľov, tak sa odlišujú aj zvyklosti pri kŕmení či kvalitatívna úroveň kŕmnych zmesí. Je prirodzené, že každý chovateľ chce, aby boli jeho zvieratá zdravé a prinášali čo najväčší úžitok popri zachovaní čo najnižších nákladov. 

Správna výživa hydiny nie je lacnou záležitosťou

Ak už máte s chovom hydiny nejaké skúsenosti, zrejme vás neprekvapí, že náklady na výživu a kŕmenie hydiny tvoria až 60-70 % celkových nákladov. Hľadať teda efektivitu kŕmenia má zmysel, pretože ide o kľúčový faktor rozhodujúci o tom, či váš chov bude trvalo udržateľný. Aby toho nebolo málo, kŕmenie a spôsob výživy do značnej miery ovplyvňuje zdravotný stav. Nesprávne zloženie krmiva, ako aj nesprávna technika kŕmenia, môžu zapríčiniť mnohé zdravotné problémy a neraz aj výraznú elimináciu chovu. Zamerali sme sa preto na možné spôsoby zlepšenia celkovej efektivity výživy chovu. 

sliepky
zdroj: pixabay.com

Základom je dokonale poznať obsah krmiva

Vo všeobecnosti môžeme uviesť, že krmivo pre hydinu pozostáva z vody, organických a minerálnych látok. Treba si ale uvedomiť, že každý druh hydiny má odlišné požiadavky, a to na samotné zloženie krmiva, tak aj na jeho množstvo. Oplatí sa teda v tomto smere zistiť si čo najviac o konkrétnom druhu hydiny, jeho biologických potrebách a špecifikách. Okrem toho, treba pri plánovaní kŕmenia zohľadniť aj podmienky konkrétneho chovu – ako napríklad veľkosť výbehu, teplota okolia či ciele chovu. 

Už v úvode sme spomenuli, že správna technika výživy pripomína vedu. Zíde sa preto oprášiť vedomosti z biológie a chémie, pretože správne kŕmenie je práve o vedeckých poznatkoch. Oplatí sa preto zistiť, ako čítať údaje uvedené na kŕmnych zmesiach, ako vypočítať energetickú potrebu hydiny v chove a tiež, koľko dusíkatých látok, tukov a ďalších zložiek by vaše chovné vtáky mali prijať. 

Správna technika kŕmenia

Dokázať sa postarať o vyvážené krmivo pre chovnú hydinu za priaznivých cenových podmienok a popri tom dosiahnuť celkovú stabilitu chovu, je takpovediac polovičným úspechom. Popri kvalitnom obsahu kŕmenia je potrebné zabezpečiť príjem stravy tým správnym spôsobom. Riešením sú kvalitné krmítka pre hydinu vhodné pre menšie aj väčšie chovy dostupné v rôznych vyhotoveniach. 

krmitko pre hydinu
Krmitko pre malú hydinu s 1kg. zásobníkom (zdroj: achov.sk)

Krmítka pre hydinu zabezpečujú nielen jednoduchý príjem stravy chovných vtákov, ale aj chránia krmivo pred degradáciou či kontamináciou. Vybrať si pritom môžete aj kŕmidlá z veľmi odolných materiálov, ktoré obstoja aj v náročných podmienkach. Za ďalšiu výhodu môžeme považovať aj zjednodušenie a zrýchlenie procesu kŕmenia. 

Priestor pre experimenty? 

Každý skúsenejší chovateľ hydiny by sa určite vedel podeliť o „domáce recepty“, ktoré mu chov hydiny zefektívňujú po finančnej stránke. Rôzne domáce „zlepšováky“ ale nie sú to jediné, čo môžete nájsť. Výskumy stále prebiehajú a výrobcovia krmív do nich investujú nemalé peniaze. 

Naraziť môžete trebárs na výskum o tom, aké má CBD olej pozitívne účinky na stav peria u vtákov. Nejde zďaleka o ojedinelý príklad. Nebolo to tak dávno, čo prebiehal výskum o význame primiešavania konopného semena do krmiva pre hydinu. Podľa niektorých tvrdení zvýšenie obsahu konopného semena v krmive zvyšuje hmotnosť znášaných vajec a zároveň v ich žĺtku zvyšuje obsah omega-3 mastných kyselín. Je zrejmé, že aj v najbližších rokoch nás teda určite čakajú nové objavy súvisiace s krmivami pre hydinové chovy. 

sliepka s vajickami
zdroj: pixabay.com

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus /

ŠÚKL eviduje 7752 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

30.07.2021 12:30

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení.

imrecze,

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

30.07.2021 12:03, aktualizované: 12:40

Exprezident Finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 13:05

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76201x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu