Založ si blog

Stavba nového záhradného domčeka alebo chatky priamo na dlažbu? Ide to veľmi jednoducho!

V prípade, ak máte väčšiu záhradu, skôr či neskôr ju budete chcieť doplniť o záhradný domček, prípadne chatku. Slúžiť pritom nemusí ani tak na vašu rekreáciu, ako skôr na uskladnenie záhradnej techniky a iných sezónnych potrieb. V zime si tak v záhradnom domčeku nájdu svoje miesto napríklad bicykle a v lete naopak sánky alebo lyže. Ako si postaviť záhradný domček čo najjednoduchším spôsobom? 

Rekonštruovať starý alebo postaviť nový? 

Ak už pred sebou máte existujúcu, no zanedbanú záhradu, je veľmi pravdepodobné, že nejaká drobná stavba už na nej stojí. Rôzne drobné drevené stavby „zdobili“ záhrady už pred pár desaťročiami, no ak sa im nedostávalo adekvátnej údržby, dnes sú poväčšine v dezolátnom stave. Častou otázkou začiatočníkov je, kedy sa starý záhradný domček oplatí rekonštruovať a kedy radšej zbúrať. 

Odpoveď je pritom celkom jednoduchá. Ak nejde o stavbu špeciálnej architektúry, či zvláštnych materiálov, spravidla sa dosluhujúci záhradný domček oplatí úplne zlikvidovať a namiesto neho umiestniť nový. Pri dnešných ponukách hotových riešení môžete mať neporovnateľné kvalitnejší záhradný domček, a to rovno za nižšiu cenu, ako keby ste sa rozhodli rekonštruovať ten starý. 

Skôr, ako sa pozrieme na možnosti stavby nového záhradného domčeka, pripomeňme iba, že pri likvidácii toho starého by ste sa mali v niektorých prípadoch určite obrátiť na odborníkov. Ide najmä o prípady, kedy je strecha z domčeka vyhotovená napríklad z azbestu. V tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že likvidácia azbestu je aj v prípade menších stavieb nebezpečná a navyše aj v zmysle zákona ju musia vykonávať certifikovaní odborníci. 

likvidácia azbestu
Likvidácia azbestu (zdroj: montescompany.sk)

Záhradný domček je možné postaviť na základy rôzneho typu

Samotná stavba záhradného domčeka nie je ničím zložitým, na druhej strane to ale neznamená, že by ste ju mali podceniť. Aj keď uprednostníte už hotové riešenie, je veľmi dôležité zabezpečiť jeho správne umiestnenie. Je teda kľúčové, aby bol domček v rovine, dostatočne pevný a zo spodnej časti dostatočne chránený pred vlhkosťou zo zeme. Ako aj pri iných stavbách, aj v tomto prípade sú prioritou základy a pri dnešnej ponuke je už aj v tomto smere viacero možností. Záhradný domček je možné postaviť na drevený rošt a špeciálne skrutky, prípadne ho postaviť priamo na dlažbu. 

Práve druhý spomenutý spôsob, stavba domčeka priamo na dlažbu, je stále rozšírenejší a prináša so sebou viacero praktických výhod. Tento spôsob stavby si preto určite zaslúži aj vašu pozornosť. 

Stavba záhradného domčeka na dlažbu

Prvou zásadnou výhodou záhradného domčeka postaveného na dlažbe je jednoduchá montáž a stavba. Tým, že už samotná zámková dlažba je postavená na pevných základoch, často nie je dôležité zvlášť sa starať o stavbu základov či vyrovnávanie terénu. Správne vyhotovená zámková dlažba poskytne pre záhradný domček dostatočnú oporu. 

zámková dlažba
Zámkova dlažba Softline (zdroj: stavebniny-stavplot.sk)

Toto riešenie je výhodné aj z ďalšieho hľadiska. Nemusíte sa starať o podlahu domčeku, pretože tú bude tvoriť práve dlažba. Tá je napríklad v porovnaní s drevenou podlahou omnoho pevnejšia a takto pripravený záhradný domček vám výborne poslúži aj na skladovanie ťažšej techniky. Príjemným bonusom je aj jednoduchá údržba, čistenie podlahy zvládnete v priebehu pár minút, a to prúdom čistej vody. 

Napokon netreba zabúdať ani na estetické hľadisko. Kombinácia zámkovej dlažby a drevenej konštrukcie domčeka pôsobí veľmi zaujímavo a výrazne rozširuje možnosť praktického využitia tejto drobnej stavby. V prípade potreby sa dá domček odstrániť a vydláždenú plochu môžete využiť inak. 

Možnosť postaviť záhradný domček či chatku priamo na zámkovú dlažbu, je teda plnohodnotnou alternatívou k iným možnostiam realizácie. 

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496425x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu