Založ si blog

Stavba nového záhradného domčeka alebo chatky priamo na dlažbu? Ide to veľmi jednoducho!

V prípade, ak máte väčšiu záhradu, skôr či neskôr ju budete chcieť doplniť o záhradný domček, prípadne chatku. Slúžiť pritom nemusí ani tak na vašu rekreáciu, ako skôr na uskladnenie záhradnej techniky a iných sezónnych potrieb. V zime si tak v záhradnom domčeku nájdu svoje miesto napríklad bicykle a v lete naopak sánky alebo lyže. Ako si postaviť záhradný domček čo najjednoduchším spôsobom? 

Rekonštruovať starý alebo postaviť nový? 

Ak už pred sebou máte existujúcu, no zanedbanú záhradu, je veľmi pravdepodobné, že nejaká drobná stavba už na nej stojí. Rôzne drobné drevené stavby „zdobili“ záhrady už pred pár desaťročiami, no ak sa im nedostávalo adekvátnej údržby, dnes sú poväčšine v dezolátnom stave. Častou otázkou začiatočníkov je, kedy sa starý záhradný domček oplatí rekonštruovať a kedy radšej zbúrať. 

Odpoveď je pritom celkom jednoduchá. Ak nejde o stavbu špeciálnej architektúry, či zvláštnych materiálov, spravidla sa dosluhujúci záhradný domček oplatí úplne zlikvidovať a namiesto neho umiestniť nový. Pri dnešných ponukách hotových riešení môžete mať neporovnateľné kvalitnejší záhradný domček, a to rovno za nižšiu cenu, ako keby ste sa rozhodli rekonštruovať ten starý. 

Skôr, ako sa pozrieme na možnosti stavby nového záhradného domčeka, pripomeňme iba, že pri likvidácii toho starého by ste sa mali v niektorých prípadoch určite obrátiť na odborníkov. Ide najmä o prípady, kedy je strecha z domčeka vyhotovená napríklad z azbestu. V tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že likvidácia azbestu je aj v prípade menších stavieb nebezpečná a navyše aj v zmysle zákona ju musia vykonávať certifikovaní odborníci. 

likvidácia azbestu
Likvidácia azbestu (zdroj: montescompany.sk)

Záhradný domček je možné postaviť na základy rôzneho typu

Samotná stavba záhradného domčeka nie je ničím zložitým, na druhej strane to ale neznamená, že by ste ju mali podceniť. Aj keď uprednostníte už hotové riešenie, je veľmi dôležité zabezpečiť jeho správne umiestnenie. Je teda kľúčové, aby bol domček v rovine, dostatočne pevný a zo spodnej časti dostatočne chránený pred vlhkosťou zo zeme. Ako aj pri iných stavbách, aj v tomto prípade sú prioritou základy a pri dnešnej ponuke je už aj v tomto smere viacero možností. Záhradný domček je možné postaviť na drevený rošt a špeciálne skrutky, prípadne ho postaviť priamo na dlažbu. 

Práve druhý spomenutý spôsob, stavba domčeka priamo na dlažbu, je stále rozšírenejší a prináša so sebou viacero praktických výhod. Tento spôsob stavby si preto určite zaslúži aj vašu pozornosť. 

Stavba záhradného domčeka na dlažbu

Prvou zásadnou výhodou záhradného domčeka postaveného na dlažbe je jednoduchá montáž a stavba. Tým, že už samotná zámková dlažba je postavená na pevných základoch, často nie je dôležité zvlášť sa starať o stavbu základov či vyrovnávanie terénu. Správne vyhotovená zámková dlažba poskytne pre záhradný domček dostatočnú oporu. 

zámková dlažba
Zámkova dlažba Softline (zdroj: stavebniny-stavplot.sk)

Toto riešenie je výhodné aj z ďalšieho hľadiska. Nemusíte sa starať o podlahu domčeku, pretože tú bude tvoriť práve dlažba. Tá je napríklad v porovnaní s drevenou podlahou omnoho pevnejšia a takto pripravený záhradný domček vám výborne poslúži aj na skladovanie ťažšej techniky. Príjemným bonusom je aj jednoduchá údržba, čistenie podlahy zvládnete v priebehu pár minút, a to prúdom čistej vody. 

Napokon netreba zabúdať ani na estetické hľadisko. Kombinácia zámkovej dlažby a drevenej konštrukcie domčeka pôsobí veľmi zaujímavo a výrazne rozširuje možnosť praktického využitia tejto drobnej stavby. V prípade potreby sa dá domček odstrániť a vydláždenú plochu môžete využiť inak. 

Možnosť postaviť záhradný domček či chatku priamo na zámkovú dlažbu, je teda plnohodnotnou alternatívou k iným možnostiam realizácie. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus /

ŠÚKL eviduje 7752 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

30.07.2021 12:30

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení.

imrecze,

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

30.07.2021 12:03

Exprezident finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76192x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu