Založ si blog

Novú terasu si už môžete poskladať aj sami. Ako na to?

Výstavba terasy alebo jej rekonštrukcia už dnes nemusí byť prácou iba pre skúsených stavbárov. Jednoduchú terasu si v podstate viete dnes už poskladať aj sami. Stačí iba vybrať správny materiál, naštudovať si postup, vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. Postaviť si terasu svojpomocne je navyše aj veľmi dobrým spôsobom, ako ušetriť. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do realizácie svojich predstáv? 

Mať pri dome alebo na záhradke spevnenú plochu, na ktorej si budete môcť vychutnať chvíle oddychu je doslova na nezaplatenie. Vďaka terase nielenže získate viac prakticky využiteľného priestoru, ale vytvoríte miesto na stretnutia s rodinou či bežný oddych po náročnom pracovnom dni. Cesta k novej terase nie je dnes už vôbec zložitá a tí šikovnejší si ju zvládnu postaviť aj sami. Stavbu terasy možno prirovnať ku skladačke, kedy stačí postupovať podľa návodu a stavebný materiál iba mierne upraviť podľa konkrétnych podmienok. Novú terasu môžete mať doslova už do pár dní. 

Stavebný materiál vyberajte aj podľa spôsobu montáže

Svojpomocná stavba terasy by mala začať dôslednou prípravou. Vyberte si materiál, ktorý je na montáž čo najjednoduchší. Napríklad betónová dlažba si vyžaduje pevné základy a napríklad manipulácia s veľkými formátmi môže byť veľmi náročná. Preto už zo samotného stavebného materiálu vyplývajú nielen úžitkové vlastnosti, ale aj spôsob, akým bude stavba terasy prebiehať. 

wpc terasové dosky
WPC terasové dosky (zdroj: wcpterasa.sk)

Ak sa teda ešte iba rozhodujete pre materiál, uvedomte si, do akej miery s ním bude zložité manipulovať. Oplatí sa tiež pri výbere dôkladne naštudovať podmienky inštalácie, záruky a ďalšiu dokumentáciu od výrobcu, v ktorej nájdete odpovede na mnohé otázky súvisiace s montážou. kým niektorým materiálom postačí dostatočne spevnená štrková vrstva, pri iných je nevyhnutné investovať do betónového podložia. 

Veľmi obľúbenou voľbou sú z tohto pohľadu wpc terasové dosky, ktorým postačia jednoduché základy. Ide o terasové dosky z kompozitného materiálu, ktorý nápadne pripomína drevo. Výhodou, okrem samotných úžitkových vlastností je aj jednoduchá manipulácia a možnosť presného prispôsobenia rozmerov pomocou brúsky. 

Základným predpokladom úspechu je správne náradie

Tu sa už dostávame k príprave toho správneho náradia. Na stavbu terasy z wpc terasových dosiek budete potrebovať okrem vŕtačky, pílky a brúsky aj meter, kolíky na ohradenie, lopatu, vodováhu, skrutkovač a v neposlednom rade aj gumené kladivo. Pri práci s drevoplastom sa veľmi často používa rovnaké náradie, ako pri práci s drevenými prvkami. 

Následne zostáva zohnať si materiál na výrobu podložia – spravidla pôjde o štrk s rôznymi frakciami, ktoré použijete podľa toho, ktorú z vrstiev budete práve vytvárať. Opäť odporúčame postupovať podľa pokynov výrobcu, a to ako pri tvorbe podložia, tak pri samotnom pokladaní. Myslite pritom aj na správne vyspádovanie či prípadnú hydroizoláciu, aby sa vaša vytúžená terasa napokon nestala zdrojom problémov so zatekaním do domu. 

Ako je na tom okolie vašej budúcej terasy? 

Skôr, ako sa pustíte do práce je potrebné si uvedomiť, v akom stave je povrch, na ktorom bude nová terasa stáť. Nemyslíme iba nevyhnutné terénne úpravy, ale aj posúdenie stavu kanalizácie či potrubia, ktoré by mohlo viesť práve v týchto miestach. Bola by totiž škoda, ak by ste vašu novú terasu museli rozoberať len kvôli tomu, že dôjde k havarijnému stavu či pod terasou začne presakovať potrubie. Najmä v prípade starších stavieb, resp. tam, kde sa vyskytujú problémy s potrubím odporúčame vykonať monitoring potrubia a krtkovanie Pezinok, čím získate istotu, že vás potrubie jedného dňa neprekvapí. 

prerabanie zahrady
zdroj: freepik.com

Stavbu terasy je teda možné zvládnuť aj svojpomocne. Ako pri všetkom, aj v tomto prípade platí, že čím viac informácií získate, tým vám práca pôjde jednoduchšie a znížite riziko výskytu neočakávaných problémov. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

Vražda novinárky Malta

Malta musí niesť zodpovednosť za smrť novinárky

30.07.2021 09:46

Vyplýva to z nezávislého vyšetrovania jej zabitia. Daphne Caruanovú Galiziovú zabila 16. októbra 2017 bomba nastražená v aute.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76172x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu