Založ si blog

Novú terasu si už môžete poskladať aj sami. Ako na to?

Výstavba terasy alebo jej rekonštrukcia už dnes nemusí byť prácou iba pre skúsených stavbárov. Jednoduchú terasu si v podstate viete dnes už poskladať aj sami. Stačí iba vybrať správny materiál, naštudovať si postup, vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. Postaviť si terasu svojpomocne je navyše aj veľmi dobrým spôsobom, ako ušetriť. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do realizácie svojich predstáv? 

Mať pri dome alebo na záhradke spevnenú plochu, na ktorej si budete môcť vychutnať chvíle oddychu je doslova na nezaplatenie. Vďaka terase nielenže získate viac prakticky využiteľného priestoru, ale vytvoríte miesto na stretnutia s rodinou či bežný oddych po náročnom pracovnom dni. Cesta k novej terase nie je dnes už vôbec zložitá a tí šikovnejší si ju zvládnu postaviť aj sami. Stavbu terasy možno prirovnať ku skladačke, kedy stačí postupovať podľa návodu a stavebný materiál iba mierne upraviť podľa konkrétnych podmienok. Novú terasu môžete mať doslova už do pár dní. 

Stavebný materiál vyberajte aj podľa spôsobu montáže

Svojpomocná stavba terasy by mala začať dôslednou prípravou. Vyberte si materiál, ktorý je na montáž čo najjednoduchší. Napríklad betónová dlažba si vyžaduje pevné základy a napríklad manipulácia s veľkými formátmi môže byť veľmi náročná. Preto už zo samotného stavebného materiálu vyplývajú nielen úžitkové vlastnosti, ale aj spôsob, akým bude stavba terasy prebiehať. 

wpc terasové dosky
WPC terasové dosky (zdroj: wcpterasa.sk)

Ak sa teda ešte iba rozhodujete pre materiál, uvedomte si, do akej miery s ním bude zložité manipulovať. Oplatí sa tiež pri výbere dôkladne naštudovať podmienky inštalácie, záruky a ďalšiu dokumentáciu od výrobcu, v ktorej nájdete odpovede na mnohé otázky súvisiace s montážou. kým niektorým materiálom postačí dostatočne spevnená štrková vrstva, pri iných je nevyhnutné investovať do betónového podložia. 

Veľmi obľúbenou voľbou sú z tohto pohľadu wpc terasové dosky, ktorým postačia jednoduché základy. Ide o terasové dosky z kompozitného materiálu, ktorý nápadne pripomína drevo. Výhodou, okrem samotných úžitkových vlastností je aj jednoduchá manipulácia a možnosť presného prispôsobenia rozmerov pomocou brúsky. 

Základným predpokladom úspechu je správne náradie

Tu sa už dostávame k príprave toho správneho náradia. Na stavbu terasy z wpc terasových dosiek budete potrebovať okrem vŕtačky, pílky a brúsky aj meter, kolíky na ohradenie, lopatu, vodováhu, skrutkovač a v neposlednom rade aj gumené kladivo. Pri práci s drevoplastom sa veľmi často používa rovnaké náradie, ako pri práci s drevenými prvkami. 

Následne zostáva zohnať si materiál na výrobu podložia – spravidla pôjde o štrk s rôznymi frakciami, ktoré použijete podľa toho, ktorú z vrstiev budete práve vytvárať. Opäť odporúčame postupovať podľa pokynov výrobcu, a to ako pri tvorbe podložia, tak pri samotnom pokladaní. Myslite pritom aj na správne vyspádovanie či prípadnú hydroizoláciu, aby sa vaša vytúžená terasa napokon nestala zdrojom problémov so zatekaním do domu. 

Ako je na tom okolie vašej budúcej terasy? 

Skôr, ako sa pustíte do práce je potrebné si uvedomiť, v akom stave je povrch, na ktorom bude nová terasa stáť. Nemyslíme iba nevyhnutné terénne úpravy, ale aj posúdenie stavu kanalizácie či potrubia, ktoré by mohlo viesť práve v týchto miestach. Bola by totiž škoda, ak by ste vašu novú terasu museli rozoberať len kvôli tomu, že dôjde k havarijnému stavu či pod terasou začne presakovať potrubie. Najmä v prípade starších stavieb, resp. tam, kde sa vyskytujú problémy s potrubím odporúčame vykonať monitoring potrubia a krtkovanie Pezinok, čím získate istotu, že vás potrubie jedného dňa neprekvapí. 

prerabanie zahrady
zdroj: freepik.com

Stavbu terasy je teda možné zvládnuť aj svojpomocne. Ako pri všetkom, aj v tomto prípade platí, že čím viac informácií získate, tým vám práca pôjde jednoduchšie a znížite riziko výskytu neočakávaných problémov. 

Nezastaviteľné inovácie – aké trendy musia sledovať stavebné firmy dnes?

27.05.2024

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu? Zvažujete výber stavebnej firmy, ktorá vám dom postaví? Stavebný priemysel prechádza v súčasnosti rýchlym vývojom, ktorý ovplyvňuje rastúci záujem o životné prostredie, technologický pokrok a špecifické predstavy zákazníkov. Čo si preverte skôr, ako podpíšete zmluvu o spolupráci? Čo by mala ponúkať moderná stavebná firma?

Kontakt na dobrého kúrenára je vždy veľkou výhodou – máte ho?

26.05.2024

V chladných mesiacoch roka je fungujúce kúrenie základným pilierom pohodlného bývania. Poznáte ten pocit, keď sa uprostred zimy pokazí kúrenie? Chladný vzduch vás obklopuje, zúfalo hľadáte príčinu a riešenie. Vtedy si uvedomíte, aký dôležitý je kontakt na spoľahlivého kúrenára. V akých ďalších situáciách oceníte prácu "hrdinu v montérkach"?

Zanedbávate čistenie potrubí vo vašej firme? Môže vás to stáť viac, než si myslíte

25.05.2024

Profesionálne čistenie potrubí a kanalizácie sa väčšine ľudí spája s domácnosťou - upchatý drez, sprcha alebo toaleta. Služby čistenia potrubí a krtkovania sú však kľúčové i pre miesta a prevádzky, ktoré dennodenne navštevujeme. V mnohých prípadoch sa zanedbáva prevencia a riešia sa iba vzniknuté problémy. Prečo si dávať pozor a pravidelne čistiť kanalizačné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 530
Celková čítanosť: 755128x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu