Založ si blog

Novú terasu si už môžete poskladať aj sami. Ako na to?

Výstavba terasy alebo jej rekonštrukcia už dnes nemusí byť prácou iba pre skúsených stavbárov. Jednoduchú terasu si v podstate viete dnes už poskladať aj sami. Stačí iba vybrať správny materiál, naštudovať si postup, vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. Postaviť si terasu svojpomocne je navyše aj veľmi dobrým spôsobom, ako ušetriť. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do realizácie svojich predstáv? 

Mať pri dome alebo na záhradke spevnenú plochu, na ktorej si budete môcť vychutnať chvíle oddychu je doslova na nezaplatenie. Vďaka terase nielenže získate viac prakticky využiteľného priestoru, ale vytvoríte miesto na stretnutia s rodinou či bežný oddych po náročnom pracovnom dni. Cesta k novej terase nie je dnes už vôbec zložitá a tí šikovnejší si ju zvládnu postaviť aj sami. Stavbu terasy možno prirovnať ku skladačke, kedy stačí postupovať podľa návodu a stavebný materiál iba mierne upraviť podľa konkrétnych podmienok. Novú terasu môžete mať doslova už do pár dní. 

Stavebný materiál vyberajte aj podľa spôsobu montáže

Svojpomocná stavba terasy by mala začať dôslednou prípravou. Vyberte si materiál, ktorý je na montáž čo najjednoduchší. Napríklad betónová dlažba si vyžaduje pevné základy a napríklad manipulácia s veľkými formátmi môže byť veľmi náročná. Preto už zo samotného stavebného materiálu vyplývajú nielen úžitkové vlastnosti, ale aj spôsob, akým bude stavba terasy prebiehať. 

wpc terasové dosky
WPC terasové dosky (zdroj: wcpterasa.sk)

Ak sa teda ešte iba rozhodujete pre materiál, uvedomte si, do akej miery s ním bude zložité manipulovať. Oplatí sa tiež pri výbere dôkladne naštudovať podmienky inštalácie, záruky a ďalšiu dokumentáciu od výrobcu, v ktorej nájdete odpovede na mnohé otázky súvisiace s montážou. kým niektorým materiálom postačí dostatočne spevnená štrková vrstva, pri iných je nevyhnutné investovať do betónového podložia. 

Veľmi obľúbenou voľbou sú z tohto pohľadu wpc terasové dosky, ktorým postačia jednoduché základy. Ide o terasové dosky z kompozitného materiálu, ktorý nápadne pripomína drevo. Výhodou, okrem samotných úžitkových vlastností je aj jednoduchá manipulácia a možnosť presného prispôsobenia rozmerov pomocou brúsky. 

Základným predpokladom úspechu je správne náradie

Tu sa už dostávame k príprave toho správneho náradia. Na stavbu terasy z wpc terasových dosiek budete potrebovať okrem vŕtačky, pílky a brúsky aj meter, kolíky na ohradenie, lopatu, vodováhu, skrutkovač a v neposlednom rade aj gumené kladivo. Pri práci s drevoplastom sa veľmi často používa rovnaké náradie, ako pri práci s drevenými prvkami. 

Následne zostáva zohnať si materiál na výrobu podložia – spravidla pôjde o štrk s rôznymi frakciami, ktoré použijete podľa toho, ktorú z vrstiev budete práve vytvárať. Opäť odporúčame postupovať podľa pokynov výrobcu, a to ako pri tvorbe podložia, tak pri samotnom pokladaní. Myslite pritom aj na správne vyspádovanie či prípadnú hydroizoláciu, aby sa vaša vytúžená terasa napokon nestala zdrojom problémov so zatekaním do domu. 

Ako je na tom okolie vašej budúcej terasy? 

Skôr, ako sa pustíte do práce je potrebné si uvedomiť, v akom stave je povrch, na ktorom bude nová terasa stáť. Nemyslíme iba nevyhnutné terénne úpravy, ale aj posúdenie stavu kanalizácie či potrubia, ktoré by mohlo viesť práve v týchto miestach. Bola by totiž škoda, ak by ste vašu novú terasu museli rozoberať len kvôli tomu, že dôjde k havarijnému stavu či pod terasou začne presakovať potrubie. Najmä v prípade starších stavieb, resp. tam, kde sa vyskytujú problémy s potrubím odporúčame vykonať monitoring potrubia a krtkovanie Pezinok, čím získate istotu, že vás potrubie jedného dňa neprekvapí. 

prerabanie zahrady
zdroj: freepik.com

Stavbu terasy je teda možné zvládnuť aj svojpomocne. Ako pri všetkom, aj v tomto prípade platí, že čím viac informácií získate, tým vám práca pôjde jednoduchšie a znížite riziko výskytu neočakávaných problémov. 

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496398x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu