Založ si blog

Prístrešky a pergoly majú za sebou nevídane dlhú tradíciu: prečo sú tak populárne?

Vedeli ste, že prvé jednoduché prístrešky by ste našli už v starovekom Egypte či Mezopotámii? Jednoduchá prístavba z hrubo opracovaného dreva rozširovala využiteľnosť priestoru, slúžila na skladovanie či dokonca na ustajňovanie zvierat. Dnes už plnia prístrešky a pergoly trochu iný účel, no stále ide o veľmi obľúbený prvok. Vysvetlíme vám, prečo sú pergoly a prístrešky aj dnes také populárne.  

Prístrešky a pergoly sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých rodinných domov a je na to hneď niekoľko dobrých dôvodov. Nejde pritom o žiadny módny výstrelok posledných rokov. Rôzne prístrešky, ako tie najjednoduchšie stavby či prístavby, sprevádzajú ľudstvo prakticky už od nepamäti. Prirodzene však platí, že tak ako sa menili potreby ľudí, tak sa menila aj podoba a využívanie prístreškov. Ak k tomu už dnes pridáme široký výber materiálov, modernú tieniacu techniku či ďalšie doplnky, niet sa čo čudovať, že popularita pergol a prístreškov nepoľavuje.  

Praktické rozšírenie zastrešenia

Ak v okolí domu potrebujete viac krytého priestoru, nie je nič jednoduchšie, ako to vyriešiť jednoduchou pergolou. Stačí len minimum stavebného materiálu, prípadne si môžete zvoliť niektoré z hotových riešení, ktoré sú cenovo stále dostupnejšie. 

Veľmi častým riešením je zastrešenie priestoru pred garážou, čím ľahko môžete vytvoriť ďalšie kryté parkovacie miesto. Ak dostavujete garáž, pozrite si nielen moderné garážové brány Visio Systems, ale aj ďalšie možnosti zastrešenia priestoru pred samotnou garážou. Využijete ho trebárs pri umývaní auta, jeho údržbe a možnosť zaparkovať pod prístrešok určite ocenia aj vaše návštevy. 

garazove brany
Garážové brány (zdroj: visio.systems)

Ľahký spôsob, ako mať viac miesta

Potrebujete viac priestoru pre seba alebo svoje veci? V tom prípade môže byť aj jednoduchá záhradná pergola ideálnym riešením. Takáto prístavba môže ľahko zastúpiť funkciu záhradného domčeka, a to za nižšiu cenu s porovnateľnými úžitkovými vlastnosťami. Krytá pergola vám poslúži na skladovanie rôznych sezónnych potrieb či iných vecí, ktoré práve nepotrebujete.  

Plnohodnotný architektonický prvok

Každý dobrý architekt vie, že s pergolami a prístreškami sa dá doslova čarovať. Ide o plnohodnotný prvok, ktorý sa môže ľahko stať integrálnou súčasťou celej stavby, záhrady prípadne jednotlivých častí pozemku. 

Moderné pergoly môžu byť vybavené samostatným tieniacim systémom, efektne pôsobiacim osvetlením a zároveň môžu vhodným spôsobom rozširovať vnútorný priestor. Výnimkou nie sú ani prípady, kedy pergola tvorí zaujímavý prechod medzi vnútrajškom a vonkajškom.  

Fantastická oddychová zóna

Stále častejšou motiváciou, prečo investovať do pergoly alebo prístrešku, je vytvorenie vlastnej oddychovej zóny, ktorá sa stane vašim útočiskom po náročnom dni, prípadne miestom, kde si spolu s vašimi blízkymi vychutnáte spoločné chvíle oddychu. 

Fantázii sa v tomto smere medze naozaj nekladú. Stačí si len vybrať materiály, z ktorých má byť pergola vyhotovená a môžete sa pustiť do vymýšľania. Kým ku starším domom s tradičnou architektúrou sa hodia skôr drevené pergoly, k modernejším rodinným domom sú výbornou voľbou hliníkové pergoly, ktoré sú plne prispôsobiteľné konkrétnym požiadavkám. Vybavte si priestor pod pergolou ratanovým nábytkom, kobercom či ďalšími doplnkami a vytvorte si takto miesto odkiaľ si naplno vychutnáte pohľad napríklad na vašu okrasnú záhradu. 

hliníkové pergoly
Hliníková pergola (zdroj: woodgarden.sk)

Viac miesta pre vegetáciu

Pergoly a prístrešky sú obľúbené aj medzi záhradkármi. Nielenže sa ľahko môžu stať súčasťou záhrady, ale perfektne môžu poslúžiť rôznym popínavým rastlinám. Tie sa časom okolo stĺpov ovinú a spravia tak z prístrešku plnohodnotnú súčasť záhrady. Oplatí sa tiež spomenúť, že vhodným umiestnením pergoly získate vhodný priestor pre pestovanie rastlín, ktoré si vyžadujú špeciálne podmienky. Svoje pestovateľské ambície tak môžete povýšiť na novú úroveň a to práve vďaka krytému priestoru. 

Ako sme už spomenuli, výber materiálov a rôznych doplnkov je dnes už tak široký, že vybrať si pergolu presne podľa vašich predstáv nebude určite žiadny problém.

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496420x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu