Založ si blog

Prístrešky a pergoly majú za sebou nevídane dlhú tradíciu: prečo sú tak populárne?

Vedeli ste, že prvé jednoduché prístrešky by ste našli už v starovekom Egypte či Mezopotámii? Jednoduchá prístavba z hrubo opracovaného dreva rozširovala využiteľnosť priestoru, slúžila na skladovanie či dokonca na ustajňovanie zvierat. Dnes už plnia prístrešky a pergoly trochu iný účel, no stále ide o veľmi obľúbený prvok. Vysvetlíme vám, prečo sú pergoly a prístrešky aj dnes také populárne.  

Prístrešky a pergoly sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých rodinných domov a je na to hneď niekoľko dobrých dôvodov. Nejde pritom o žiadny módny výstrelok posledných rokov. Rôzne prístrešky, ako tie najjednoduchšie stavby či prístavby, sprevádzajú ľudstvo prakticky už od nepamäti. Prirodzene však platí, že tak ako sa menili potreby ľudí, tak sa menila aj podoba a využívanie prístreškov. Ak k tomu už dnes pridáme široký výber materiálov, modernú tieniacu techniku či ďalšie doplnky, niet sa čo čudovať, že popularita pergol a prístreškov nepoľavuje.  

Praktické rozšírenie zastrešenia

Ak v okolí domu potrebujete viac krytého priestoru, nie je nič jednoduchšie, ako to vyriešiť jednoduchou pergolou. Stačí len minimum stavebného materiálu, prípadne si môžete zvoliť niektoré z hotových riešení, ktoré sú cenovo stále dostupnejšie. 

Veľmi častým riešením je zastrešenie priestoru pred garážou, čím ľahko môžete vytvoriť ďalšie kryté parkovacie miesto. Ak dostavujete garáž, pozrite si nielen moderné garážové brány Visio Systems, ale aj ďalšie možnosti zastrešenia priestoru pred samotnou garážou. Využijete ho trebárs pri umývaní auta, jeho údržbe a možnosť zaparkovať pod prístrešok určite ocenia aj vaše návštevy. 

garazove brany
Garážové brány (zdroj: visio.systems)

Ľahký spôsob, ako mať viac miesta

Potrebujete viac priestoru pre seba alebo svoje veci? V tom prípade môže byť aj jednoduchá záhradná pergola ideálnym riešením. Takáto prístavba môže ľahko zastúpiť funkciu záhradného domčeka, a to za nižšiu cenu s porovnateľnými úžitkovými vlastnosťami. Krytá pergola vám poslúži na skladovanie rôznych sezónnych potrieb či iných vecí, ktoré práve nepotrebujete.  

Plnohodnotný architektonický prvok

Každý dobrý architekt vie, že s pergolami a prístreškami sa dá doslova čarovať. Ide o plnohodnotný prvok, ktorý sa môže ľahko stať integrálnou súčasťou celej stavby, záhrady prípadne jednotlivých častí pozemku. 

Moderné pergoly môžu byť vybavené samostatným tieniacim systémom, efektne pôsobiacim osvetlením a zároveň môžu vhodným spôsobom rozširovať vnútorný priestor. Výnimkou nie sú ani prípady, kedy pergola tvorí zaujímavý prechod medzi vnútrajškom a vonkajškom.  

Fantastická oddychová zóna

Stále častejšou motiváciou, prečo investovať do pergoly alebo prístrešku, je vytvorenie vlastnej oddychovej zóny, ktorá sa stane vašim útočiskom po náročnom dni, prípadne miestom, kde si spolu s vašimi blízkymi vychutnáte spoločné chvíle oddychu. 

Fantázii sa v tomto smere medze naozaj nekladú. Stačí si len vybrať materiály, z ktorých má byť pergola vyhotovená a môžete sa pustiť do vymýšľania. Kým ku starším domom s tradičnou architektúrou sa hodia skôr drevené pergoly, k modernejším rodinným domom sú výbornou voľbou hliníkové pergoly, ktoré sú plne prispôsobiteľné konkrétnym požiadavkám. Vybavte si priestor pod pergolou ratanovým nábytkom, kobercom či ďalšími doplnkami a vytvorte si takto miesto odkiaľ si naplno vychutnáte pohľad napríklad na vašu okrasnú záhradu. 

hliníkové pergoly
Hliníková pergola (zdroj: woodgarden.sk)

Viac miesta pre vegetáciu

Pergoly a prístrešky sú obľúbené aj medzi záhradkármi. Nielenže sa ľahko môžu stať súčasťou záhrady, ale perfektne môžu poslúžiť rôznym popínavým rastlinám. Tie sa časom okolo stĺpov ovinú a spravia tak z prístrešku plnohodnotnú súčasť záhrady. Oplatí sa tiež spomenúť, že vhodným umiestnením pergoly získate vhodný priestor pre pestovanie rastlín, ktoré si vyžadujú špeciálne podmienky. Svoje pestovateľské ambície tak môžete povýšiť na novú úroveň a to práve vďaka krytému priestoru. 

Ako sme už spomenuli, výber materiálov a rôznych doplnkov je dnes už tak široký, že vybrať si pergolu presne podľa vašich predstáv nebude určite žiadny problém.

História a dôležitosť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci

03.04.2024

Pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prešli dlhú cestu a vyvíjali sa s cieľom zabezpečiť všeobecnú pohodu na pracovisku. Dnes zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane zdravia zamestnancov a prevencii nehôd. Pochopenie významu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pracovných zdravotných služieb (pzs) je mimoriadne dôležité pre zamestnávateľa aj zamestnancov. [...]

Zabezpečenie práce na lyžiarsku sezónu v Rakúsku

02.04.2024

Keď som prišiel do Rakúska dva týždne pred začiatkom decembra, dúfal som, že budem mať veľkú šancu nájsť si prácu a bývanie. Zavítal som do mesta Mayrhofen, ktoré je obľúbenou zimnou destináciou pre ľudí, ktorí si chcú užiť sneh rovnako ako nočný život. Práca v zahraničí Rakúsko: Rýchlo som zistil, že mesto je až do prvého decembrového víkendu takmer mestom [...]

Ako pripraviť záhradu na novú sezónu?

31.03.2024

Sezóna záhradkárčenia už klope na dvere a práve marec je ideálnym mesiacom na niektoré prípravné práce. Tých môže byť nespočetne veľa v závislosti od toho, čo máte v záhrade vysadené a aké máte na nadchádzajúcu sezónu ciele. Samotná príprava záhrady vám môže zabrať veľa času a preto by ste na všetky tieto činnosti mali pripraviť aj [...]

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Ctite si zmluvu, odkázal Dankovi Raši: Problémom je, že sa vidí ako nástupca Pellegriniho. Majerský počul hlasy o konci Dolinkovej

20.04.2024 13:07, aktualizované: 15:06

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 521
Celková čítanosť: 726440x
Priemerná čítanosť článkov: 1394x

Autor blogu