Založ si blog

Prístrešky a pergoly majú za sebou nevídane dlhú tradíciu: prečo sú tak populárne?

Vedeli ste, že prvé jednoduché prístrešky by ste našli už v starovekom Egypte či Mezopotámii? Jednoduchá prístavba z hrubo opracovaného dreva rozširovala využiteľnosť priestoru, slúžila na skladovanie či dokonca na ustajňovanie zvierat. Dnes už plnia prístrešky a pergoly trochu iný účel, no stále ide o veľmi obľúbený prvok. Vysvetlíme vám, prečo sú pergoly a prístrešky aj dnes také populárne.  

Prístrešky a pergoly sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých rodinných domov a je na to hneď niekoľko dobrých dôvodov. Nejde pritom o žiadny módny výstrelok posledných rokov. Rôzne prístrešky, ako tie najjednoduchšie stavby či prístavby, sprevádzajú ľudstvo prakticky už od nepamäti. Prirodzene však platí, že tak ako sa menili potreby ľudí, tak sa menila aj podoba a využívanie prístreškov. Ak k tomu už dnes pridáme široký výber materiálov, modernú tieniacu techniku či ďalšie doplnky, niet sa čo čudovať, že popularita pergol a prístreškov nepoľavuje.  

Praktické rozšírenie zastrešenia

Ak v okolí domu potrebujete viac krytého priestoru, nie je nič jednoduchšie, ako to vyriešiť jednoduchou pergolou. Stačí len minimum stavebného materiálu, prípadne si môžete zvoliť niektoré z hotových riešení, ktoré sú cenovo stále dostupnejšie. 

Veľmi častým riešením je zastrešenie priestoru pred garážou, čím ľahko môžete vytvoriť ďalšie kryté parkovacie miesto. Ak dostavujete garáž, pozrite si nielen moderné garážové brány Visio Systems, ale aj ďalšie možnosti zastrešenia priestoru pred samotnou garážou. Využijete ho trebárs pri umývaní auta, jeho údržbe a možnosť zaparkovať pod prístrešok určite ocenia aj vaše návštevy. 

garazove brany
Garážové brány (zdroj: visio.systems)

Ľahký spôsob, ako mať viac miesta

Potrebujete viac priestoru pre seba alebo svoje veci? V tom prípade môže byť aj jednoduchá záhradná pergola ideálnym riešením. Takáto prístavba môže ľahko zastúpiť funkciu záhradného domčeka, a to za nižšiu cenu s porovnateľnými úžitkovými vlastnosťami. Krytá pergola vám poslúži na skladovanie rôznych sezónnych potrieb či iných vecí, ktoré práve nepotrebujete.  

Plnohodnotný architektonický prvok

Každý dobrý architekt vie, že s pergolami a prístreškami sa dá doslova čarovať. Ide o plnohodnotný prvok, ktorý sa môže ľahko stať integrálnou súčasťou celej stavby, záhrady prípadne jednotlivých častí pozemku. 

Moderné pergoly môžu byť vybavené samostatným tieniacim systémom, efektne pôsobiacim osvetlením a zároveň môžu vhodným spôsobom rozširovať vnútorný priestor. Výnimkou nie sú ani prípady, kedy pergola tvorí zaujímavý prechod medzi vnútrajškom a vonkajškom.  

Fantastická oddychová zóna

Stále častejšou motiváciou, prečo investovať do pergoly alebo prístrešku, je vytvorenie vlastnej oddychovej zóny, ktorá sa stane vašim útočiskom po náročnom dni, prípadne miestom, kde si spolu s vašimi blízkymi vychutnáte spoločné chvíle oddychu. 

Fantázii sa v tomto smere medze naozaj nekladú. Stačí si len vybrať materiály, z ktorých má byť pergola vyhotovená a môžete sa pustiť do vymýšľania. Kým ku starším domom s tradičnou architektúrou sa hodia skôr drevené pergoly, k modernejším rodinným domom sú výbornou voľbou hliníkové pergoly, ktoré sú plne prispôsobiteľné konkrétnym požiadavkám. Vybavte si priestor pod pergolou ratanovým nábytkom, kobercom či ďalšími doplnkami a vytvorte si takto miesto odkiaľ si naplno vychutnáte pohľad napríklad na vašu okrasnú záhradu. 

hliníkové pergoly
Hliníková pergola (zdroj: woodgarden.sk)

Viac miesta pre vegetáciu

Pergoly a prístrešky sú obľúbené aj medzi záhradkármi. Nielenže sa ľahko môžu stať súčasťou záhrady, ale perfektne môžu poslúžiť rôznym popínavým rastlinám. Tie sa časom okolo stĺpov ovinú a spravia tak z prístrešku plnohodnotnú súčasť záhrady. Oplatí sa tiež spomenúť, že vhodným umiestnením pergoly získate vhodný priestor pre pestovanie rastlín, ktoré si vyžadujú špeciálne podmienky. Svoje pestovateľské ambície tak môžete povýšiť na novú úroveň a to práve vďaka krytému priestoru. 

Ako sme už spomenuli, výber materiálov a rôznych doplnkov je dnes už tak široký, že vybrať si pergolu presne podľa vašich predstáv nebude určite žiadny problém.

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

imrecze,

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

30.07.2021 12:03

Exprezident finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76186x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu