Založ si blog

Pokládka zámkovej dlažby má svoje zásady: poznáte ich?

Zámková dlažba jednoznačne patrí medzi evergreeny medzi stavebnými materiálmi určenými na spevňovanie plôch. Ľahko s ňou vytvoríte chodníčky, príjazdové cesty, parkoviská alebo napríklad aj terasy či oddychové zóny v parku a záhrade. Možností, ako využiť zámkovú dlažbu, sú bez preháňania, desiatky. Čo je ešte lepšie, pokládku zámkovej dlažby zvládnete pri troche snahy aj svojpomocne. Na čo by ste nemali zabudnúť? 

Základom úspechu je správne zameranie a naplánovanie pokládky

Zohnať si zámkovú dlažbu a len tak sa počas víkendu pustiť do pokladania aj s celou rodinou? To asi nie je úplne ideálny prístup. Pokládka zámkovej dlažby by mala prebiehať podľa jasne stanoveného plánu a zamerania. Vezmite si meracie pásmo, špagát a pustite sa do ohraničenia priestoru, ktorý bude pokrytý zámkovou dlažbou. Po zameraní a vyznačení už zostáva iba pustiť sa do úpravy terénu. 

Úprava terénu pred pokladaním zahŕňa vykopanie dostatočného množstva zeminy, v závislosti od toho, koľko podkladových vrstiev budete potrebovať. Ich počet určíte podľa plánovaného zaťaženia vašej novej dlažby. Ak staviate obyčajný malý chodníček, vystačíte si aj s plytšími vrstvami, ak ale budujete parkovacie plochy, pri ktorých sa počíta s veľkým statickým a dynamickým zaťažením, budú potrebné hlbšie základy. 

Pokládka zámkovej dlažby (zdroj: visiobuilding.sk)

Nevyhnutnosťou na úspešné pokladanie je preto nielen správne zameranie, ale aj plán pokládky, ktorý by mal určite skontrolovať odborník, alebo osoba, ktorá má s pokladaním dlažby skúsenosti. 

Nezabudnite ani na pracovnú výbavu

Na to, aby výsledky vašej práci skutočne stáli za to, treba nielen precíznosť a snahu, ale aj poriadnu výbavu. Samotné pokladanie je iba jednou z fáz, nezabudnite na všetky nástroje, ktoré budete potrebovať pri zameriavaní terénu a výkopových prácach. 

Nezabudnite tiež na to, že samotná manipulácia s dlaždicami môže byť poriadne vyčerpávajúca, a to najmä pri pokladaní väčších plôch. Popri lopate, gumenom kladive či rýľoch budete potrebovať aj ochranné pracovné pomôcky. Napríklad kvalitné pracovné rukavice vám celý proces zjednodušia a ušetria množstvo bolesti. Pri príprave pracovnej výbavy myslite aj na svoju bezpečnosť. 

Podkladové vrstvy sú to najdôležitejšie

Aby vám zámková dlažba slúžila dlho a spoľahlivo, je nevyhnutná správna príprava podkladu. Konkrétne ide o úpravu plochy vyrovnaním, zhutnením a tvorbu jednotlivých podkladových vrstiev. Tejto fáze je skutočne veľmi dôležité venovať pozornosť, pretože nesprávne vyhotovený podklad je do budúcna takmer istým zdrojom mnohých problémov, ktoré sa budú odstraňovať len veľmi ťažko. Základom úspechu pri pokládke zámkovej dlažby je správne vrstvenie – a to ako z pohľadu hrúbky jednotlivých vrstiev, tak aj výberu toho správneho kameniva a napokon aj zhutnenia. 

ukladanie zamkovej dlazby
zdroj: visiobuilding.sk

Vždy vychádzajte z odporúčaní výrobcu dlaždíc a toho, na aký účel bude zámková dlažba slúžiť. Podľa toho vyberajte frakciu kameniva, ktoré bude tvoriť jednotlivé vrstvy. V tejto fáze rozhodne nešetrite s tým, že predsa „to nebude vidno“. Na prvý pohľad možno nie, no nesprávne vyhotovený podklad znamená, že sa vám zámková dlažba začne časom „rozchádzať“ alebo v horšom prípade rovno prepadávať. 

Nepokladajte poškodenú dlažbu

Aj samotný výber dlažby z balenia má svoje zásady. V prípade, ak pri preprave alebo vybaľovaní dôjde k poškodeniu dlaždíc, tieto určite nepokladajte, pretože nie sú dostatočne pevné a celú plochu by mohli oslabiť. Svoje zásady má aj spôsob vyberania z balení. Pri pokladaní väčších plôch sa vždy odporúča vyberať dlaždice z rôznych balení. Vďaka striedaniu balení sa vyhnete tomu, aby mali dlaždice na niektorých miestach mierne odlišný odtieň. 

Škárovanie a priebežná kontrola 

Pri pokladaní zámkovej dlažby netreba zabudnúť na škárovanie. Medzi dlaždicami by malo zostať 3-5 mm priestoru, pričom vždy si nechajte určitú rezervu na prípadne dodatočné zhutnenie hotovej plochy. Správne škárovanie je veľmi dôležité nielen zo strany vizuálnej, ale najmä úžitkovej, keďže inak by sa dlaždice mohli vzájomne poškodiť. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus /

ŠÚKL eviduje 7752 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

30.07.2021 12:30

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení.

imrecze,

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

30.07.2021 12:03

Exprezident finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76189x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu