Založ si blog

Pokládka zámkovej dlažby má svoje zásady: poznáte ich?

Zámková dlažba jednoznačne patrí medzi evergreeny medzi stavebnými materiálmi určenými na spevňovanie plôch. Ľahko s ňou vytvoríte chodníčky, príjazdové cesty, parkoviská alebo napríklad aj terasy či oddychové zóny v parku a záhrade. Možností, ako využiť zámkovú dlažbu, sú bez preháňania, desiatky. Čo je ešte lepšie, pokládku zámkovej dlažby zvládnete pri troche snahy aj svojpomocne. Na čo by ste nemali zabudnúť? 

Základom úspechu je správne zameranie a naplánovanie pokládky

Zohnať si zámkovú dlažbu a len tak sa počas víkendu pustiť do pokladania aj s celou rodinou? To asi nie je úplne ideálny prístup. Pokládka zámkovej dlažby by mala prebiehať podľa jasne stanoveného plánu a zamerania. Vezmite si meracie pásmo, špagát a pustite sa do ohraničenia priestoru, ktorý bude pokrytý zámkovou dlažbou. Po zameraní a vyznačení už zostáva iba pustiť sa do úpravy terénu. 

Úprava terénu pred pokladaním zahŕňa vykopanie dostatočného množstva zeminy, v závislosti od toho, koľko podkladových vrstiev budete potrebovať. Ich počet určíte podľa plánovaného zaťaženia vašej novej dlažby. Ak staviate obyčajný malý chodníček, vystačíte si aj s plytšími vrstvami, ak ale budujete parkovacie plochy, pri ktorých sa počíta s veľkým statickým a dynamickým zaťažením, budú potrebné hlbšie základy. 

Pokládka zámkovej dlažby (zdroj: visiobuilding.sk)

Nevyhnutnosťou na úspešné pokladanie je preto nielen správne zameranie, ale aj plán pokládky, ktorý by mal určite skontrolovať odborník, alebo osoba, ktorá má s pokladaním dlažby skúsenosti. 

Nezabudnite ani na pracovnú výbavu

Na to, aby výsledky vašej práci skutočne stáli za to, treba nielen precíznosť a snahu, ale aj poriadnu výbavu. Samotné pokladanie je iba jednou z fáz, nezabudnite na všetky nástroje, ktoré budete potrebovať pri zameriavaní terénu a výkopových prácach. 

Nezabudnite tiež na to, že samotná manipulácia s dlaždicami môže byť poriadne vyčerpávajúca, a to najmä pri pokladaní väčších plôch. Popri lopate, gumenom kladive či rýľoch budete potrebovať aj ochranné pracovné pomôcky. Napríklad kvalitné pracovné rukavice vám celý proces zjednodušia a ušetria množstvo bolesti. Pri príprave pracovnej výbavy myslite aj na svoju bezpečnosť. 

Podkladové vrstvy sú to najdôležitejšie

Aby vám zámková dlažba slúžila dlho a spoľahlivo, je nevyhnutná správna príprava podkladu. Konkrétne ide o úpravu plochy vyrovnaním, zhutnením a tvorbu jednotlivých podkladových vrstiev. Tejto fáze je skutočne veľmi dôležité venovať pozornosť, pretože nesprávne vyhotovený podklad je do budúcna takmer istým zdrojom mnohých problémov, ktoré sa budú odstraňovať len veľmi ťažko. Základom úspechu pri pokládke zámkovej dlažby je správne vrstvenie – a to ako z pohľadu hrúbky jednotlivých vrstiev, tak aj výberu toho správneho kameniva a napokon aj zhutnenia. 

ukladanie zamkovej dlazby
zdroj: visiobuilding.sk

Vždy vychádzajte z odporúčaní výrobcu dlaždíc a toho, na aký účel bude zámková dlažba slúžiť. Podľa toho vyberajte frakciu kameniva, ktoré bude tvoriť jednotlivé vrstvy. V tejto fáze rozhodne nešetrite s tým, že predsa „to nebude vidno“. Na prvý pohľad možno nie, no nesprávne vyhotovený podklad znamená, že sa vám zámková dlažba začne časom „rozchádzať“ alebo v horšom prípade rovno prepadávať. 

Nepokladajte poškodenú dlažbu

Aj samotný výber dlažby z balenia má svoje zásady. V prípade, ak pri preprave alebo vybaľovaní dôjde k poškodeniu dlaždíc, tieto určite nepokladajte, pretože nie sú dostatočne pevné a celú plochu by mohli oslabiť. Svoje zásady má aj spôsob vyberania z balení. Pri pokladaní väčších plôch sa vždy odporúča vyberať dlaždice z rôznych balení. Vďaka striedaniu balení sa vyhnete tomu, aby mali dlaždice na niektorých miestach mierne odlišný odtieň. 

Škárovanie a priebežná kontrola 

Pri pokladaní zámkovej dlažby netreba zabudnúť na škárovanie. Medzi dlaždicami by malo zostať 3-5 mm priestoru, pričom vždy si nechajte určitú rezervu na prípadne dodatočné zhutnenie hotovej plochy. Správne škárovanie je veľmi dôležité nielen zo strany vizuálnej, ale najmä úžitkovej, keďže inak by sa dlaždice mohli vzájomne poškodiť. 

Nezastaviteľné inovácie – aké trendy musia sledovať stavebné firmy dnes?

27.05.2024

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu? Zvažujete výber stavebnej firmy, ktorá vám dom postaví? Stavebný priemysel prechádza v súčasnosti rýchlym vývojom, ktorý ovplyvňuje rastúci záujem o životné prostredie, technologický pokrok a špecifické predstavy zákazníkov. Čo si preverte skôr, ako podpíšete zmluvu o spolupráci? Čo by mala ponúkať moderná stavebná firma?

Kontakt na dobrého kúrenára je vždy veľkou výhodou – máte ho?

26.05.2024

V chladných mesiacoch roka je fungujúce kúrenie základným pilierom pohodlného bývania. Poznáte ten pocit, keď sa uprostred zimy pokazí kúrenie? Chladný vzduch vás obklopuje, zúfalo hľadáte príčinu a riešenie. Vtedy si uvedomíte, aký dôležitý je kontakt na spoľahlivého kúrenára. V akých ďalších situáciách oceníte prácu "hrdinu v montérkach"?

Zanedbávate čistenie potrubí vo vašej firme? Môže vás to stáť viac, než si myslíte

25.05.2024

Profesionálne čistenie potrubí a kanalizácie sa väčšine ľudí spája s domácnosťou - upchatý drez, sprcha alebo toaleta. Služby čistenia potrubí a krtkovania sú však kľúčové i pre miesta a prevádzky, ktoré dennodenne navštevujeme. V mnohých prípadoch sa zanedbáva prevencia a riešia sa iba vzniknuté problémy. Prečo si dávať pozor a pravidelne čistiť kanalizačné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 530
Celková čítanosť: 755154x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu