Pokládka zámkovej dlažby má svoje zásady: poznáte ich?

Zámková dlažba jednoznačne patrí medzi evergreeny medzi stavebnými materiálmi určenými na spevňovanie plôch. Ľahko s ňou vytvoríte chodníčky, príjazdové cesty, parkoviská alebo napríklad aj terasy či oddychové zóny v parku a záhrade. Možností, ako využiť zámkovú dlažbu, sú bez preháňania, desiatky. Čo je ešte lepšie, pokládku zámkovej dlažby zvládnete pri troche snahy aj svojpomocne. Na čo by ste nemali zabudnúť? 

Základom úspechu je správne zameranie a naplánovanie pokládky

Zohnať si zámkovú dlažbu a len tak sa počas víkendu pustiť do pokladania aj s celou rodinou? To asi nie je úplne ideálny prístup. Pokládka zámkovej dlažby by mala prebiehať podľa jasne stanoveného plánu a zamerania. Vezmite si meracie pásmo, špagát a pustite sa do ohraničenia priestoru, ktorý bude pokrytý zámkovou dlažbou. Po zameraní a vyznačení už zostáva iba pustiť sa do úpravy terénu. 

Úprava terénu pred pokladaním zahŕňa vykopanie dostatočného množstva zeminy, v závislosti od toho, koľko podkladových vrstiev budete potrebovať. Ich počet určíte podľa plánovaného zaťaženia vašej novej dlažby. Ak staviate obyčajný malý chodníček, vystačíte si aj s plytšími vrstvami, ak ale budujete parkovacie plochy, pri ktorých sa počíta s veľkým statickým a dynamickým zaťažením, budú potrebné hlbšie základy. 

Pokládka zámkovej dlažby (zdroj: visiobuilding.sk)

Nevyhnutnosťou na úspešné pokladanie je preto nielen správne zameranie, ale aj plán pokládky, ktorý by mal určite skontrolovať odborník, alebo osoba, ktorá má s pokladaním dlažby skúsenosti. 

Nezabudnite ani na pracovnú výbavu

Na to, aby výsledky vašej práci skutočne stáli za to, treba nielen precíznosť a snahu, ale aj poriadnu výbavu. Samotné pokladanie je iba jednou z fáz, nezabudnite na všetky nástroje, ktoré budete potrebovať pri zameriavaní terénu a výkopových prácach. 

Nezabudnite tiež na to, že samotná manipulácia s dlaždicami môže byť poriadne vyčerpávajúca, a to najmä pri pokladaní väčších plôch. Popri lopate, gumenom kladive či rýľoch budete potrebovať aj ochranné pracovné pomôcky. Napríklad kvalitné pracovné rukavice vám celý proces zjednodušia a ušetria množstvo bolesti. Pri príprave pracovnej výbavy myslite aj na svoju bezpečnosť. 

Podkladové vrstvy sú to najdôležitejšie

Aby vám zámková dlažba slúžila dlho a spoľahlivo, je nevyhnutná správna príprava podkladu. Konkrétne ide o úpravu plochy vyrovnaním, zhutnením a tvorbu jednotlivých podkladových vrstiev. Tejto fáze je skutočne veľmi dôležité venovať pozornosť, pretože nesprávne vyhotovený podklad je do budúcna takmer istým zdrojom mnohých problémov, ktoré sa budú odstraňovať len veľmi ťažko. Základom úspechu pri pokládke zámkovej dlažby je správne vrstvenie – a to ako z pohľadu hrúbky jednotlivých vrstiev, tak aj výberu toho správneho kameniva a napokon aj zhutnenia. 

ukladanie zamkovej dlazby
zdroj: visiobuilding.sk

Vždy vychádzajte z odporúčaní výrobcu dlaždíc a toho, na aký účel bude zámková dlažba slúžiť. Podľa toho vyberajte frakciu kameniva, ktoré bude tvoriť jednotlivé vrstvy. V tejto fáze rozhodne nešetrite s tým, že predsa „to nebude vidno“. Na prvý pohľad možno nie, no nesprávne vyhotovený podklad znamená, že sa vám zámková dlažba začne časom „rozchádzať“ alebo v horšom prípade rovno prepadávať. 

Nepokladajte poškodenú dlažbu

Aj samotný výber dlažby z balenia má svoje zásady. V prípade, ak pri preprave alebo vybaľovaní dôjde k poškodeniu dlaždíc, tieto určite nepokladajte, pretože nie sú dostatočne pevné a celú plochu by mohli oslabiť. Svoje zásady má aj spôsob vyberania z balení. Pri pokladaní väčších plôch sa vždy odporúča vyberať dlaždice z rôznych balení. Vďaka striedaniu balení sa vyhnete tomu, aby mali dlaždice na niektorých miestach mierne odlišný odtieň. 

Škárovanie a priebežná kontrola 

Pri pokladaní zámkovej dlažby netreba zabudnúť na škárovanie. Medzi dlaždicami by malo zostať 3-5 mm priestoru, pričom vždy si nechajte určitú rezervu na prípadne dodatočné zhutnenie hotovej plochy. Správne škárovanie je veľmi dôležité nielen zo strany vizuálnej, ale najmä úžitkovej, keďže inak by sa dlaždice mohli vzájomne poškodiť. 

Koľko stojí nová webová stránka? Spoznajte kľúčové faktory

04.11.2024

Chcete si vytvoriť novú webovú stránku? Pravdepodobne začnete prehľadávať internet a porovnávať ceny rôznych webtvorcov. Tvorba webstránky zahŕňa komplex rôznych oblastí, ktoré ovplyvňujú cenu webu. Premyslite si dopredu tieto 3 oblasti, aby vám porovnanie cien dávalo zmysel.

Ako ochrániť telo a zdravie pri domácom majstrovaní?

03.11.2024

Ste vášnivým domácim majstrom? Stále niečo vyrábate alebo upravujete? Výborne! No myslite na vašu bezpečnosť. Zaobstarajte si profesionálne ochranné pomôcky - zdanlivé maličkosti veľkého významu. Ktoré ochranné pomôcky vás ochránia pred nepríjemnými zraneniami či poškodením zdravia?

5 tipov, ako vyladiť e-shop na vianočný ošiaľ

02.11.2024

Vianoce sa blížia, obchodné centrá už odštartovali predvianočné kampane. Najvyšší čas nachystať na vrchol sezóny váš e-shop. Zákazníci nakupujú darčeky, využívajú zľavy a hľadajú inšpiráciu na sviatočné nákupy. Tu je 5 tipov, ktoré vám pomôžu vyladiť váš online obchod pred Vianocami.

Jelšava

Jelšava žiada Tarabu o prehodnotenie zámeru výstavby novej kotolne

04.11.2024 14:43

Primátor v liste ministrovi skonštatoval, že samospráva je otvorená odbornej diskusii, o projekte však nemá žiadne informácie.

medveď

Štátni ochranári upozorňujú na pohyb medveďa na Kysuciach

04.11.2024 14:39

Podľa ochranárov aktuálne ide o neagresívne sa správajúceho jedinca.

Zurabišviliová

Zurabišviliová: Voľby v Moldavsku sú dôkaz o ukradnutí volieb v Gruzínsku

04.11.2024 14:33

Vaše víťazstvo je naším víťazstvom, odkázala gruzínska prezidentka do Kišiňova.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 571
Celková čítanosť: 861345x
Priemerná čítanosť článkov: 1508x

Autor blogu