Založ si blog

5 mýtov o Kindergeld, na ktoré hneď zabudnite

kindergeld

Rodinné prídavky z Nemecka, takzvané Kindergeld, sú lákavou finančnou podporou pre slovenských rodičov, ktorí pracujú v Nemecku. Na druhej strane však koluje viacero nesprávnych informácií, ktoré odrádzajú od ich poberania. Pozrite sa na týchto 5 mýtov a ujasnite si, ako to v skutočnosti funguje.

Mýtus č. 1: Nárok na Kindergeld vzniká vtedy, ak v Nemecku pracujú obidvaja rodičia

Nárok na rodinné prídavky v Nemecku – Kindergeld vzniká aj v prípade, ak aspoň jeden z rodičov dieťaťa pracuje v Nemecku ako zamestnanec nemeckej firmy, zároveň je tam povinne sociálne poistený, prípadne aj daňovým rezidentom.

Prídavky môžete poberať na dieťa do 18 rokov života alebo až do 25 rokov, ak študuje na vysokej škole.

Mýtus č. 2: Prídavky na dieťa v Nemecku získam len na vlastné deti

Nie je to pravda. Rodinné prídavky sa v Nemecku môžu poberať na vlastné (biologické) deti, nevlastné deti (deti manžela/manželky z predchádzajúceho vzťahu) a tiež na deti legálne zverené do opatery (napríklad starým rodičom).


Viac info o získaní rodinných prídavkov Nemecko


Mýtus č. 3: Ak poberám slovenské rodinné prídavky, nemám nárok na Kindergeld

Slovenské a nemecké prídavky na deti sa navzájom nevylučujú. Môžete poberať obidva druhy prídavkov a v takom prípade bude výška Kindergeld znížená o sumu slovenských prídavkov.

Mýtus č. 4: Kindergeld sa vypláca automaticky, takže nemusím posielať žiadnu žiadosť

Toto v Nemecku skutočne nefunguje automaticky. Rodič dieťaťa musí podať žiadosť o vyplácanie rodinných prídavkov na príslušnom nemeckom úrade Familienkasse.

Mýtus č. 5: Prídavky na dieťa z Nemecka si musím riešiť osobne

Samozrejme, žiadosť o prídavky na dieťa v Nemecku si môžete podať sami a osobne. Druhou možnosťou je, že požiadate o spoluprácu sociálno-ekonomickú poradenskú spoločnosť zo Slovenska.

Expert z praxe vám poskytne všetky potrebné informácie, pomôže s vyplnením žiadosti, vybaví komunikáciu s nemeckými úradmi, vyžiada chýbajúce doklady alebo vyrieši celý proces vo vašom mene. Vy si len počkáte na rozhodnutie a pripísanie Kindergeld na váš účet každý mesiac.


Foto: elements.envato.com, tj-legal.com

3 jednoduché kroky, jak do svého domova vpustit letní atmosféru

25.06.2024

Vytoužené léto je konečně tady, což potvrzují i předpovědi počasí, které ukazují stále více dnů, kdy rtuť teploměru přesahuje 30 °C. Pokud se chcete připravit na všechna lákadla a radovánky, které nejteplejší období roku přináší, máte ještě čas se připravit a postarat se o to, aby váš domov naplnila letní atmosféra. Stačí pár drobných změn a [...]

Žiadate o rakúske prídavky? Nezabudnite na dôležité prílohy

24.06.2024

Slováci, ktorí pracujú v Rakúsku, môžu poberať rakúske rodinné prídavky. Vedeli ste, že prídavky na dieťa v Rakúsku je možné žiadať až 5 rokov spätne? K žiadosti sa prikladajú povinné prílohy, ktoré závisia od vašej životnej situácie. Určite ich nezabudnite priložiť, aby ste získali legálne prilepšenie pre vaše dieťa.

Práca s bremenami – ako nepreťažiť vašich zamestnancov

23.06.2024

Zdravie a bezpečnosť zamestnancov sú prioritou pre každého zamestnávateľa. Práca s bremenami patrí k bežným činnostiam, no môže mať vážne následky na zdravie, ak sa nevykonáva správne. Ako nepreťažiť zamestnancov pri práci s bremenami a dbať tak o ich zdravie?

danko, žiga, fico

Dva mesiace po atentáte: Hlas stráca voličov v prospech Smeru aj PS, SNS upadá a KDH je nad priepasťou

14.07.2024 07:00

Podľa politológa sa dá skonštatovať, že Progresívne Slovensko je lídrom opozície. Ťažké ho však môže mať KDH. Priepasť medzi hnutím a zvyškom opozície môže prehĺbiť aj premiér Robert Fico.

Election 2024, Donald Trump

Svetoví lídri sú šokovaní a odsudzujú atentát na Trumpa

14.07.2024 06:55

Sobotňajší atentát na republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa v americkom štáte Pensylvánia odsúdili viacerí svetoví lídri.

Huguette Bello, Huguette Bellová

Francúzi márne čakajú na nového premiéra. Socialisti zablokovali nominantku komunistov

14.07.2024 06:00

Nový ľudový front síce získal najviac kresiel v Národnom zhromaždení, ale ľavicové strany, ktoré združuje, sa nevedia dohodnúť, koho si vyberú za premiéra.

Donald Trump

Streľba na Trumpa, agenti ho krvavého stiahli z pódia. Strelec je mŕtvy, zastrelil ho ostreľovač

14.07.2024 00:36, aktualizované: 05:27

Na predvolebnom mítingu Donalda Trumpa v Pensylvánii zazneli zvuky výstrelov, následne zakrvaveného exprezidenta odviedli bezpečnostné zložky z pódia.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 545
Celková čítanosť: 793505x
Priemerná čítanosť článkov: 1456x

Autor blogu