Založ si blog

Stavba plotu svojpomocne: načo všetko by ste sa mali pripraviť?

Radi majstrujete, nechýba vám zručnosť a nebojíte sa ani ťažkej práce? Tak potom by pre vás svojpomocná stavba plotu nemala predstavovať väčší problém. Platí však, že poriadna príprava je polovicou úspechu a preto sme pre vás pripravili zopár praktických tipov, vďaka ktorým vám stavba plotu pôjde ešte viac od ruky. Začneme najprv krátkym nákupným zoznamom. 

Stavba oplotenia patrí medzi tie jednoduchšie, neznamená to však, že ju zvládne každý. Vyžaduje si určité skúsenosti, zručnosť a fyzickú zdatnosť. Okrem toho je veľmi užitočné mať presný plán. Mnohé ďalšie kroky budú závisieť od toho, pre aký materiál sa napokon rozhodnete. K tomu sa však dostaneme neskôr. 

Kde načerpať inšpiráciu? 

Výber materiálov na stavbu plota je dnes tak rozmanitý, že vybrať si z toho množstva nemusí byť vôbec jednoduché. Okrem katalógov jednotlivých dodávateľov by ste si preto mali pozrieť aj hotové plotové riešenia vrátane brán, bráničiek a ďalších doplnkov. Určitým limitom pritom môže byť architektúra vášho domu, prípadne bezprostredného okolia. Dobre zvládnutý plot po dizajnovej stránke nebude na ulici „kričať“, naopak do okolia vhodným spôsobom zapadne. 

Okrem toho netreba zabúdať ani na to, že plot tvorí bezpečnostnú bariéru medzi vašim pozemkom a okolím, takže by ste si mali dobre rozmyslieť, aké budú jeho proporcie. Popri tom je potrebné zvážiť aj náročnosť údržby či klimatické podmienky v konkrétnej lokalite. Hoci sa hovorí, že „odkukávať sa nemá“, nič nie je zlé na tom, ak načerpáte inšpiráciu z realizovaných projektov. Pozrite sa napríklad na realizácie garážových brán, plotov a celých plotových systémov na https://www.visio.systems/portfolio/ a pozrite sa, ako by mohlo vyzerať okolie vášho domu. 

posuvna brana s branickou
Posuvná brána po koľajnici s bráničkou (zdroj: visio.systems)

Výber materiálu, premeranie a plánovanie

Plot je možné postaviť z kameňa, betónu, dreva, hliníka či mnohých iných materiálov. Vyberte si vhodný materiál po porade z odborníkom, prípadne podľa inšpirácie už hotového plotu. Pri výbere nezabudnite zohľadniť aj údržbu, ktorú si konkrétne materiály vyžadujú. 

Ak už ste už rozhodnutý pre konkrétny materiál aj vyhotovenie, nasleduje fáza vymeriavania a plánovania. Pozemok si dôkladne obíďte, zamerajte a budúce umiestnenie plotu si vyznačte lankom. S vytýčenou líniou sa vám bude ľahšie pracovať, uvidíte, kde je potrebné priestor vyrovnať, vyčistiť prípadne inak upraviť. V rámci plánovania nezabudnite ani na miesta, kde sa bude nachádzať brána, rozvodná skrinka, prípadne iné otvory. 

Nezabudnite na pomôcky

Svojpomocná stavba plotu si okrem odhodlania, plánu a financií vyžaduje aj určitú výbavu. Ak ju nemáte, prípadne je už zastaraná a nechcete sa na ňu spoliehať, nápomocné môžu byť rôzne požičovne náradia. Pre všetkých, ktorí ploty nestavajú pravidelne sa určite viac oplatí požičať si kvalitné náradie, ako doň kvôli jednej stavbe investovať. V požičovni zároveň budete mať veľmi široký výber pomôcok. 

Okrem toho správneho náradia myslite na to, že stavba plotu môže byť fyzicky celkom náročnou a niekedy aj nebezpečnou prácou. Vo svojom vlastnom záujme by ste si preto mali dôkladne pozrieť pracovné odevy, ktoré sa vám na tento účel budú hodiť. Minimálne je vhodné staviť na kvalitné montérky, pracovné rukavice a v prípade rezania kovového materiálu aj na ochranu zraku. 

pracovne odevy s vlastnym logom
Pracovné odevy s vlastným logom (zdroj: workie.sk)

Ak chcete mať nakoniec radosť z dobre postaveného plota, prípravu by ste určite nemali zanedbať. Pocit z dobre vykonanej práce ešte znásobí, ak ju zvládnete hladko, bez ujmy a jej výsledkom bude plot, ktorý váš pozemok na dlhé roky ochráni. 

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496443x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu