Založ si blog

Automatizácia v priemysle je aj o precíznom zosúladení riadiacich systémov s pohonom

Nie je to tak dávno, čo bola priemyselná automatizácia pre mnohé prevádzky len ťažko dosiahnuteľnou métou. Hlavným dôvodom boli predovšetkým veľmi vysoké nadobúdacie náklady nasledované technickou náročnosťou a nutnosťou programovania. Situácia sa už v tomto prípade mení a nástupom harmonizovaných komponentov sa stáva stále dostupnejšou. Zamerali sme sa na to, ako môže v rámci automatizovaných procesov fungovať elektromotor, frekvenčný menič a prevodovka. 

V dôsledku technologického pokroku sa niektoré riešenia stávajú stále dostupnejšími. Platí to prakticky v každom odvetví a automatizácia priemyselných procesov nie je výnimkou. Dnes je už možné zavádzať automatizované procesy aj v menších podnikoch a popri zachovaní rozumných nadobúdacích a prevádzkových nákladov. Popritom je veľkou výhodou aj to, že automatizácia v dlhodobom horizonte skvalitňuje úroveň výroby, pomáha šetriť personálne náklady a v konečnom dôsledku aj prispieva k dlhšej životnosti pohonných zariadení. 

Elektromotor ako základ automatizovaného pohonu

Zdroj: kelheim.cz

O dôležitosti elektromotora v rámci celého pohonného systému ani nie je možné pochybovať. V rámci priemyslu si svoje uplatnenie nachádzajú najmä trojfázové elektromotory, ktoré využívajú kontinuálnu zmenu polarity striedavého prúdu. Nepotrebujú komutátor a zároveň nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu a zväčša ani drahý servis. Trojfázové elektromotory sú veľmi odolné zariadenia, ktoré sa dokážu postarať o dlhé roky veľmi spoľahlivej služby, a to aj v náročných podmienkach. 

Veľké priemyselné elektromotory IE2, ale aj vyšších tried účinnosti, je možné bez problémov implementovať do automatizovaného pohonu. Okrem nich, si svoje uplatnenie v rámci automatizácie nachádzajú aj krokové motory s cielene a presne otáčaným rotorom, ktoré sa zároveň vyznačujú veľmi jednoduchým riadením. 

Vektorové frekvenčné meniče

Spolu s riadiacim systémom je neodmysliteľnou súčasťou pohonu aj frekvenční měnič. Do priemyslu odporúčame vybrať meniče frekvencie s vektorovým riadením, ktoré zvládnu aj náročné aplikácie. Vyznačujú sa výstupnou frekvenciou od 0 do 1000 Hz, prepracovanými ochrannými prvkami a vstavanou brzdou s vysokou účinnosťou. Tieto frekvenčné meniče umožňujú krátkodobé zvýšenie krútiaceho momentu elektromotora až o 200 % a celú funkciu meniča si môžete pomocou programovateľného prostredia prispôsobiť pre svoje potreby. 

Čelné prevodovky v automatizovaných systémoch

Pri výbere priemyselnej prevodovky do automatizovaného pohonného systému je dôležité vybrať zariadenie s čo najvyššou účinnosťou. Aj z tohto dôvodu medzi veľmi populárne stále patria čelní převodovky, ktoré sú zároveň konštrukčne veľmi jednoduché, čo sa prejavuje okrem iného aj relatívne nízkymi nárokmi na údržbu. Popri tom je potrebné vychádzať aj z požadovaného prevodového pomeru a krútiaceho momentu, ktorý musí prevodovka zvládnuť.

Snímače a riadiaci systém

Ak chceme, aby všetky komponenty pohonného systému spolu fungovali, kvalitné snímače spolu s riadiacim systémom sú nevyhnutnosťou. Automatizácia sa stáva dostupnejšiu aj vďaka tomu, že ceny snímačov a riadiacich systémov stále klesajú, čím ide o stále zaujímavejšiu možnosť aj pre podniky s obmedzeným rozpočtom. 

Z pohľadu automatizácie rozlišujeme tri základné typy snímačov. Začnime inkrementálnymi snímačmi, ktorých hlavnou úlohou je zaznamenávanie zmeny uhla rotora. Nezaobídete sa ani bez snímačov absolútnej hodnoty, ktoré určujú presnú polohu rotora a okrem toho spracovávajú aj ďalšie prevádzkové údaje, ako napríklad teplotu. Ak potrebujete v rámci automatizácie poznať a stanoviť presnú polohu uhla rotora, potrebovať budete resolvery, ktoré sú zároveň mimoriadne spoľahlivé a vhodné aj do náročných prevádzkových podmienok. 

Zdroj: kelheim.cz

Automatizovaný pohonný systém sa nezaobíde bez programovania. V praxi sa však čoraz viac používajú rôzne modulárne zariadenia podporujúce periférne zbernice rôznych typov, čo v praxi znamená, že programovanie je jednoduchšie a tým pádom aj lacnejšie.

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50494x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu