Založ si blog

Spoznajte inovatívne technológie, ktoré sú v priemyselnej výrobe čoraz rozšírenejšie

Nové trendy prirodzene priťahujú pozornosť a v priemysle to nie je inak. Prípravy na tzv. Priemysel 4.0 dostávajú vďaka novým technológiám stále reálnejšie kontúry. Pozreli sme sa na tie technológie, ktoré sú v rámci priemyslu čoraz viac využívané. Kým niektoré majú potenciál doslova zmeniť celé fungovanie priemyslu, iné to súčasné zasa zefektívnia. Čo nás teda v priemyselnej výrobe ďalej čaká? 

Ak je reč o nových trendoch, je vhodné ich vždy odlišovať z hľadiska toho, ako blízko je ich možné adaptovanie. Existuje totiž množstvo revolučných myšlienok a riešení, ktoré sú dnes v praxi takmer nerealizovateľné. Iným, naopak, v masovom rozšírení už nič nebráni, resp. technologický pokrok dospel tak ďaleko, že kým pred pár rokmi by išlo o čisté sci-fi, dnes je ich využívané reálnou možnosťou. 

Vybrať trendy, ktoré v blízkej budúcnosti zmenia fungovanie priemyslu by bolo tak trochu veštením. Zatiaľ nie je úplne jasné, ktoré z noviniek a v akej konkrétnej forme si nájdu svoje široké uplatnenie, no na základe dnešných údajov už vieme aspoň niečo odhadnúť. Zamerali sme sa preto na priemyselné inovácie, ktorých použitie je reálne aj v súčasnosti. 

Priemyselné snímače sú stále lacnejšie

Začnime niečím, čo je tu už s nami celkom dlho, a to sú rôzne snímače. Tie nové sú nielenže stále presnejšie, ale najmä omnoho lacnejšie. Priemerná cena snímačov za uplynulé desaťročie výrazne klesla a tak je ich použitie omnoho rozšírenejšie aj v oblastiach, kde ste sa bez nich museli predtým zaobísť. Investície do snímačov sa zároveň každým rokom zvyšujú, čo je neklamným znakom toho, že precízne merať a vyhodnocovať je jednoznačnou cestou vpred. 

zdroj: elektromotory-menice.cz

Po príklady ani netreba chodiť ďaleko. Moderné elektromotory sú dnes vybavené celou radou rôznych snímačov, ktoré umožňujú ich efektívnejšiu prevádzku. Elektromotory sú dnes stále sofistikovanejšími zariadeniami, ktoré pri inováciách v priemysle zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu. 

Pokročilá a prediktívna analytika

Merať a zisťovať je dôležité, no ešte dôležitejšia je správna interpretácia týchto údajov. Ruka v ruke s lacnejšími snímačmi totiž kráčajú aj klesajúce ceny výpočtovej techniky a serverov. To umožňuje zapájať do praxe stále výkonnejšie analytické nástroje, ktoré umožňujú vyhodnocovať nielen minulé udalosti, ale aj predikovať ďalší vývoj. 

Údaje, ku ktorým sa v rámci pokročilej analytiky dostanete, potom môžete využiť na precíznejšie nastavenie poháňaných procesov. S takto získanými údajmi potom vedia pracovať aj moderné frekvenční měniče, ktoré sa tak stanú významným ovládacím prvkom pohonných celkov. 

Frekvenčný menič 0,4 KW (zdroj: elektromotory-vybo.cz)

Výrobné kapacity na prenájom

Nové trendy v priemysle otvárajú nové možnosti aj rôznym modelom fungovania. Pomocou moderných technológií a ich prepojenia, budete môcť poskytovať svoje výrobné kapacity a nástroje takpovediac na prenájom. Zákazník si týmto spôsobom u vás „predplatí“ hodinový výkon výroby, čo znamená, že ušetrí množstvo nákladov na prevádzku, údržbu a servis a vám zas umožní lepšie využiť vaše výrobné kapacity. 

Ak teda napríklad nemáte na 100 % využité výrobné linky alebo šnekové převodovky, môžete ich ponúknuť pre niekoho iného na obdobia, kedy ich nevyužívate. Samozrejme, uplatnenie tohto modelu nebude možné vo všetkých odvetviach priemyslu, avšak je zrejmé, že modely spolupráce prenájmu techniky výroby sa budú len rozširovať. 

Tento trend pritom naznačuje aj ďalšiu možnosť, a tou je vzdialená správa výrobných kapacít, vrátane technickej podpory. Pomocou vzdialenej správy už nebudete musieť mať vlastný tím technikov, ale všetko bude prebiehať na diaľku, od diagnostiky až po samotné riešenie problému. Ak pôjde o hardvérovú záležitosť, jej fyzická výmena bude otázkou veľmi krátkeho času. 

šneková převodovka
Šneková prevodovka (zdroj: vyboelectric.cz)

Čo všetko prinesie blízka budúcnosť priemyslu ešte samozrejme nie je úplne celkom jasné, no je zrejmé, že rozhodujúce budú dáta, ich vyhodnocovanie a možnosti vzdialeného prístupu. 

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50512x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu