Založ si blog

Cestou k efektívnemu triedeniu je použitie kvalitných vibračných elektromotorov

Triedenie je v mnohých priemyselných oblastiach úplne bežnou súčasťou výrobných procesov, opracovávania a v neposlednom rade aj narábania s odpadmi. Prebieha dennodenne a na rôznych úrovniach. V priemysle dokonca automatizácia triedenia spôsobila malú revolúciu, pretože túto pomerne zdĺhavú činnosť zvládnu stroje ešte lepšie ako ľudská pracovná sila. Presvedčiť sa o tom môžete aj dnes, kde sa práve vibračné elektromotory používajú v rôznych odvetviach na triedenie. 

Oddeľovanie jednotlivých častí od seba s rôznou veľkosťou alebo tvarom je nevyhnutné v rôznych odvetviach priemyslu. Triedenie sa využíva v hutníctve, potravinárstve farmaceutickom priemysle, ale napríklad aj vo výrobných závodoch automobilov. Triedenie liekov, súčiastok, potravinových výrobkov, to všetko dnes zabezpečujú sofistikované triediace linky, ktoré šetria enormné množstvo času. Automatizované triedičky sú dokonca bežné aj v menších prevádzkach, ktoré nemajú tak celkom priemyselný charakter, vezmite si napríklad obyčajnú triedičku mincí. 

Pre mnohé priemyselné odvetvia je teda prioritou zabezpečiť triedenie materiálu na čo najvyššej úrovni, a to popri zachovaní rozumných nákladov. Úroveň triedenia je pritom potrebné posudzovať z hľadiska presnosti a rýchlosti. Ako teda na efektívne triedenie?

Kľúčom k úspechu sú vibračné elektro motory

Základným prvkom každého triediaceho zariadenia sú vibrační elektro motory. Vyrábajú sa v rôznych vyhotoveniach podľa konkrétneho určenia a spôsobu použitia. Zo všetkých spomeňme napríklad vnútorné vibromotory, vonkajšie vibromotory, guľôčkové alebo piestové vibračné motory. Vibračné motory fungujú na princípe nevyváženosti, kedy dochádza k rozkmitaniu určitého telesa. Typický vonkajší vibračný motor spoznáte podľa spracovania koncových hriadeľov. Sú na nich umiestnené nastaviteľné kotúče, ktorými sa dá prispôsobiť spôsob fungovania. Umožnia vám nastaviť pracovný moment alebo rozsah kmitania v závislosti od aktuálnych prevádzkových potrieb. Vráťme sa ale naspäť k triedeniu. 

vibrační elektro motory
Vibračné elektro motory (zdroj: elektromotory-menice.cz)

Triediace zariadenie vybavené vibračným elektromotorom pozostáva spravidla zo sústavy roštov s rôznymi parametrami, cez ktoré následne vibrovaním prepadávajú triedené časti. Týmto spôsobom je možné skonštruovať aj veľmi jednoduché triediace zariadenie. Vibračné triediče zároveň nie sú jediným zariadením, v ktorom sa tento typ elektromotorov využíva. Jeho typické použitie je v prípade vibračných stolov či priemyselných podávacích zariadení.  

Vibrační elektro motory je možné dodatočne konfigurovať presne podľa toho, aké kmitanie potrebujete dosiahnuť a tiež podľa špecifík konkrétnej prevádzky. Problémom teda nemusí byť ani časté spúšťanie a zastavovanie, či dokonca priestorovo skromné podmienky. Mimochodom, vibračné elektromotory si svoje uplatnenie nachádzajú nielen pri triedení, ale aj dávkovaní, balení, uvoľňovaní, kyprení či miešaní. 

V priemysle sú teda považované za univerzálnych pomocníkov. Kvalitný vibromotor tak v rámci výroby využijete aj na usmerňovanie materiálu počas dopravy, uvoľňovanie materiálu a zhutňovanie.

Ďalšie komponenty k triediacej linke

Postaviť triediacu linku nie je samozrejme nič jednoduché. Ak si už vyberiete ten správny vibračný elektromotor, mali by ste vedieť aj o ďalších komponentoch, ktoré by jej nemali chýbať. Medzi také patria šnekové převodovky. Sú spoľahlivé, cenovo dostupné a mimoriadne vhodné na plynulé pohony s nízkou rýchlosťou. Vyžadujú si navyše iba minimálnu údržbu, a tak je šneková prevodovka pri návrhu a realizácii triediacej linky vhodným adeptom. 

šnekové převodovky
Šnekové převodovky (zdroj: elektromotory-vybo.cz)

Ak potrebujete pri ovládaní linky väčšie možnosti, lepším riešením bude čelná převodovka, ktorá ponúka optimálny pomer krútiaceho momentu aj ďalšie možnosti konfigurácie podľa konkrétnych požiadaviek. V rozpočte si však treba v tomto prípade vyhradiť o niečo viac finančných prostriedkov. Výber komponentov pre triediacu linku či iné triediace zariadenie nie je vôbec jednoduchou záležitosťou a preto vám odporúčame vždy sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám s výberom jednotlivých komponentov ochotne pomôžu. 

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50519x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu