Založ si blog

Efektívny priemyselný pohon nemusí byť drahý: výberom toho správneho elektromotora a prevodovky ušetríte

Priemyselné pohony majú nespočetné množstvo rôznych podôb a riešení, jedno však majú spoločné. Dosahovať by ste mali s nimi vysokú spoľahlivosť, efektívnu prevádzku a zároveň by sa nadobúdacie náklady mali pohybovať v rozumnej výške. Priemyselné podniky neraz držia pri živote aj zastarané elektromotory, ktoré svojimi vlastnosťami síce stačia, no už sa pri nich vyskytuje väčšie riziko porúch, majú horšiu účinnosť a nie je na ne 100 % spoľahnutie. Technická obmena však nemusí vyčerpať celý váš rozpočet, ak si ju správne naplánujete. 

Nahraďte jednofázové elektromotory

Vedeli ste, že ešte stále existujú priemyselné prevádzky, v ktorých sa využívajú jednofázové elektromotory? Iste, tento typ elektromotora má svoje nesporné výhody, ako je jednoduchá konštrukcia, nízka cena a ľahká obsluha, no na druhej strane má aj nižšiu účinnosť. Svoje uplatnenie si teda jednofázové elektromotory nachádzajú dnes už predovšetkým v rôznych domácich dielňach, teda všade tam, kde sa nevyžaduje náročná prevádzka. 

jednofázový elektromotor
Jednofázový elektromotor (zdroj: elektromotory-menice.cz)

V nejednej priemyselnej prevádzke sa aj dnes na pohon rôznych mlynčekov, čerpadiel a obrábacích strojov stále používajú jednofázové elektromotory, čo už však dnes nemá žiadne opodstatnenie. Všade, kde je dostupné trojfázové napájanie môžeme jednoznačne odporučiť používanie trojfázových elektromotorov, ktoré sú modernou voľbou pre široké spektrum priemyselných aplikácií, od tých najjednoduchších až po tie zložité. 

Moderné trojfázové elektromotory na priemyselné použitie

Pri modernizácii pohonného vybavenia by vás malo zaujímať viacero parametrov, medzi inými aj celková účinnosť, ktorá má priamy vplyv na to, akú budete dosahovať spotrebu elektrickej energie. Moderné trojfázové elektromotory (třifázové elektromotory) sú vyhotovené z kvalitných materiálov a pri konštrukcii sa postupuje tak, aby výsledkom bolo precízne spracovanie pohonného zariadenia. Kvalitné plechy, presne uložené komponenty a prepracovaná geometria ventilátora sú len niektoré z konštrukčných riešení, ktorými sa účinnosť tohto typu elektromotora dostáva až cez hranicu 90 %. 

elektromotor třifázový
Elektromotor 0,55KW (zdroj: kelheim.cz)

Pri výbere nového priemyselného elektromotora netreba myslieť iba na súčasnú situáciu, ale aj na blízku budúcnosť. Je totiž nepochybné, že limity na účinnosť používaných elektromotorov sa budú sprísňovať a je dobré pripraviť sa na tieto opatrenia vopred. V súčasnosti preto odporúčame výber elektromotora spadajúceho minimálne do triedy účinnosti IE3, resp. IE4. 

Celkovú efektivitu poháňaného systému môžete ďalej podporiť frekvenčným meničom alebo softštartérom. 

Nie je jedno, akú používate prevodovku

Ak už hovoríme o efektivite pohonných komponentov, nemôžeme opomenúť ani priemyselné prevodovky. Medzi základné typy patria aj čelné elektroprevodovky, ktoré plnia úlohu univerzálnych reduktorov a výborne si rozumejú s priemyselnými asynchrónnymi motormi. Odporúčame modernými čelnými prevodovkami nahradiť staršie modely, čím dosiahnete nielen vyššiu účinnosť pohonu, ale dokonca redukujete vznikajúce vibrácie a hlučnosť. Technológia v tomto smere za uplynulé dve desaťročia výrazne pokročila, a tak je rozdiel medzi staršími a novšími modelmi prevodoviek skutočne citeľný. 

čelní elektropřevodovka
Čelná elektroprevodovka (zdroj: elektro-motor.cz)

Moderné čelné prevodovky (čelní převodovky) sa vyrábajú v celkom rade rôznych vyhotovení, majú nízku osovú výšku a vhodné sú aj pre náročnejšie pohonné aplikácie. Výborným príkladom sú priemyselné prevodovky z pevnej zliatiny s výstupným momentom až 3 500 Nm. Prevodovky do priemyslu sú pri výrobe prispôsobené rôznym typom prevádzky a tak si môžete vybrať prevodovku nielen pre stálu, ale napríklad aj pre cyklickú prevádzku. Vďaka tomu máte príležitosť vybrať si prevodovku, ktorá bude „sedieť“ presne vašim prevádzkovým potrebám. 

Na záver sa oplatí dodať, že životnosť a prevádzkové parametre do určitej miery závisia aj od spôsobu používania a údržby. Hoci mnohé prevádzkové zariadenia sa dnes v zásade vyrábajú ako „bezúdržbové“, treba si pamätať, že každý jeden stroj si z času na čas bude pýtať vašu pozornosť. 

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50526x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu