Založ si blog

Úspora v desiatkach percent na nákladoch pri priemyselných pohonoch? Realita s frekvenčnými meničmi!

Priemyselné elektromotory sú zodpovedné za väčšinu spotrebovanej elektrickej energie v rámci výrobného sektora. Je preto logické, že tlak na zvyšovanie efektivity pohonných zariadení je stále väčší a citeľnejší. Nie vždy však musíte hneď kupovať nový elektromotor, veľmi zaujímavé úspory pri prevádzke elektromotora sa dajú dosiahnuť aj implementáciou správneho frekvenčného meniča. 

Priemyselná výroba čelí stále väčšiemu tlaku. Legislatívne pravidlá pre hospodárenie s energiou sa stále sprísňujú. Nejde však iba o dodržiavanie platných zákonov, skutočnou motiváciou je často zníženie prevádzkových nákladov, ktoré v dlhodobom horizonte vytvára priestor pre zvyšovanie ziskov a otvára dvere novým investíciám. Vzhľadom na to, koľko elektrickej energie sa pri priemyselnej výrobe spotrebuje, by malo byť dosahovanie stále vyššej efektivity pre každý podnik prioritou. Zamerali sme sa na to, ktoré z úsporných opatrení sa dajú aplikovať takpovediac ihneď. 

Optimalizácia elektromotorov vďaka podrobným údajom

Základným východiskom pre zvyšovanie efektivity v rámci podniku by mal byť tzv. energetický audit. Ten je možné vykonať aj na úrovni pohonných zariadení, aby ste presne vedeli, aký majú podiel na celkovej spotrebe elektrickej energie. Sledovanie energetických ukazovateľov by malo byť samozrejmé pre každý podnik – predovšetkým treba sledovať analýzu účinnosti jednotlivých zariadení a tiež konkrétnych celkov. 

Na základe údajov z energetického auditu je potom možné prevádzku ďalej optimalizovať a zároveň predpovedať vývoj spotreby do budúcnosti. Na základe uvedených údajov je možné potom aj lepšie plánovať prípadné investície do pohonných zariadení. Hoci údaje z energetického auditu sú veľmi užitočné, nie je možné ich získavať pravidelne, napríklad na dennej či týždennej báze. Elektromotory a ďalšie pohonné zariadenia je preto vhodné doplniť o kvalitnú meraciu techniku a monitorovacie systémy. Zároveň nie je dôležité prevádzkové údaje iba zbierať, ale aj správne vyhodnocovať a analyzovať, na čo je opäť potrebné využiť buď ľudskú prácu, alebo tento proces vhodným spôsobom zautomatizovať. 

pouzitie elektromotorov
zdroj: frekvencnemenice.sk

Elektromotory sú už v čoraz väčšej miere vybavené rôznymi smart systémami, ktoré vám umožnia monitorovať energetické toky a spotrebu v reálnom čase a dokonca na diaľku. Namerané údaje sa zároveň ukladajú na cloude, a tak môžete mať svoj celý podnik aj s viacerými od seba oddelenými prevádzkami pekne pod kontrolou. Akékoľvek nedostatky môžete zároveň veľmi rýchlo odhaliť a ľahšie tak predchádzať odstávkam či rovno poškodeniam zariadení. Úspory na prevádzkových nákladoch je možné dosahovať aj iným spôsobom, a tým sú frekvenčné meniče. 

Frekvenčný menič zlepší hospodárnosť elektromotora

Frekvenčné meniče sú z pohľadu ceny stále dostupnejšie a svoju cestu si tak našli už aj do prevádzok s pomerne obmedzeným rozpočtom. Regulácia pohonu pomocou frekvenčného meniča prináša množstvo výhod – od zvýšenia efektivity celého pohonu až po možnosti presných konfigurácii podľa konkrétnych prevádzkových režimov. 

Práve spomínaná úspora, ku ktorej je cestou frekvenčný menič predstavuje pre mnohých prevádzkovateľov tú hlavnú motiváciu. Oplatí sa vedieť, že pohony regulované frekvenčným meničom môžu priniesť úsporu nákladov až na úrovni desiatok percent. Investíciu do frekvenčného meniča tak môžeme neraz považovať za strednodobú a už ju zďaleka netreba počítať na niekoľko rokov. Okrem samotnej úspory elektrickej energie netreba zabúdať ani na to, že frekvenčné meniče prispievajú k šetrnejšiemu chodu elektromotora, čím prispievajú k jeho dlhšej životnosti. 

frekvenčné meniče
Frekvenčné meniče (zdroj: el-motor.sk)

Nemíňajte vo svojej prevádzke viac peňazí na energie, ako je nevyhnutné a zistite si, ako by vám pri pohonných aplikáciách pomohol moderný elektromotor spolu s priemyselným frekvenčným meničom. 

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50513x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu