Založ si blog

Zistite, ako dosiahnete ešte efektívnejší pohon čerpadiel so softštartérom a frekvenčným meničom

Medzi najpoužívanejšie mechanické stroje v priemysle, ale aj v bežných aplikáciách, patria čerpadlá. Stretnúť sa s nimi môžete prakticky vo všetkých odvetviach priemyslu, v doprave, poľnohospodárstve a v neposlednom rade aj domácnostiach. Pohon samotného čerpadla má neraz na starosti práve elektromotor a pomáhať mu pri dosahovaní ešte väčšej efektivity môžu aj ďalšie zariadenia. Reč bude konkrétne o softštartéroch a frekvenčných meničoch. 

Piestové, membránové alebo lamelové čerpadlá nepotrebujú zvlášť siahodlhé predstavovanie. Vo svojej podstate ide o veľmi často využívané zariadenia nachádzajúce si uplatnenie všade tam, kde je potrebné dodať kinetickú alebo tlakovú energiu tekutine, ktorá cez čerpadlo preteká. Čerpadlá sa teda využívajú ako v náročných priemyselných aplikáciách, tak aj v bežných domácnostiach či záhradách. Typickým príkladom sú najmä čerpadlá, ktoré sú súčasťou zavlažovacej sústavy, prípadne vodné čerpadlá bazénových systémov. 

Všetko začína výberom čerpadla

Aby sme mohli ďalej hovoriť o optimalizácii pohonu čerpadla, je potrebné uvedomiť si, že pre celkovú funkčnosť a spoľahlivosť je dôležité vybrať si správne čerpadlo. Stále sa ešte objavujú prípady, kedy je čerpadlo na určitú činnosť poddimenzované, čo v priebehu prevádzky spôsobuje mnohé problémy, od častých výpadkov až po veľmi krátku životnosť samotného čerpadla. Napokon, výber čerpadla ale vôbec nie je jednoduchou disciplínou. Pre laikov však existuje jedna veľmi užitočná pomôcka. 

Ako príklad si vezmime čerpadlá do domácich studní, alebo do systémov domácich vodární. Pri výbere vodného čerpadla na tento účel je potrebné zohľadniť dĺžku potrubia, výškové rozdiely medzi nasávaním a výtokom, prípadne požadovaný tlak vody a spôsob, akým bude celá domáca vodáreň fungovať. Znamená to teda, že sa nestačí orientovať iba podľa výkonu čerpadla, ale aj mnohých ďalších parametrov. Dobrou správou je, že existuje tzv. charakteristika čerpadla, v ktorej sú zhrnuté všetky jeho vlastnosti a spôsoby použitia. Tento parameter môže byť pri výbere vášho nového čerpadla veľmi užitočnou pomôckou, aj keď sa v tejto problematike vôbec neorientujete. 

Softštartér k čerpadlu? 

Za ideálnych podmienok vám čerpadlo vydrží slúžiť dlhé roky. Nie vždy sa však podarí zachovávať priaznivé prevádzkové podmienky, čo je dané spôsobom používania, ale napríklad aj kolísaním napätia v sieti či premenlivým tlakom v sústave. Typickým príkladom je časté zastavovanie a následné rozbiehanie čerpadla, pri ktorom v potrubí dochádza k tvorbe tlakových rázov. Tie samozrejme životnosti čerpadla príliš neprospievajú. 

Riešením, ako sa vyššie spomenutej situácii vyhnúť, je použitie softštartéra. Ide o zariadenie určené na plynulé spúšťanie elektromotorov, pričom umožňuje nastaviť priebeh momentových charakteristík pri rozbehu aj dobehu. Softštartéry tak zabraňujú príliš rýchlemu, resp. pomalému spúšťaniu a tiež redukujú skokové zaťaženie čerpadla. Moderné softštartéry sa už okrem iného vyznačujú celým radom ochranných funkcií, ktoré celú poháňanú sústavu šetria. 

Softštartér (zdroj elektromotory.sk)

Frekvenčný menič na čerpadlo

Okrem použitia softštartéra môžete využiť ešte jednu možnosť a tou je implementácia frekvenčného meniča. Tie už dávno nie sú doménou iba priemyselných aplikácií. Frekvenčný menič na čerpadlo vám do značnej miery umožní automatizovať celý pohon, aby ste sa už viac nemuseli o nič starať. 

Hlavnou výhodou použitia frekvenčného meniča na čerpadlo je predovšetkým vysoká úspora elektrickej energie. Dôvod je pritom veľmi jednoduchý. Zapojením frekvenčného meniča do sústavy budete môcť regulovať otáčky elektromotora tak, aby čerpadlo vždy pracovalo s najväčšou účinnosťou. Čerpadlo tak nebude pracovať na prázdno, či s polovičnou záťažou. Správnu konfiguráciou frekvenčného meniča dosiahnete prevádzku čerpadla v optimálnych podmienkach.  

Pri využívaní čerpadiel teda existuje viacero spôsobov, ako dosahovať vyššiu efektivitu celého pohonného systému. Či už hľadáte možnosti zvyšovania efektivity pohonu v priemyselnej alebo takpovediac bežnej hobby oblasti, neváhajte sa obrátiť na odborníkov a preberte s nimi všetky dostupné možnosti. 

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50531x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu