Založ si blog

Zistite, prečo sú šnekové prevodovky stále tak rozšírené v bežných aj priemyselných aplikáciách

Niektoré technologické riešenia doslova predstihli svoju dobu. Takým sú bezpochyby aj šnekové prevodovky, ktoré sa využívajú v mnohých bežných aj priemyselných aplikáciách. Tento typ prevodoviek je osvedčeným riešením vhodným na rôzne typy použitia a my sme sa zamerali na hlavné dôvody, prečo sú také populárne.

Plynulý chod

Šneková prevodovka dostala svoj názov podľa šnekového súkolia, ktoré sa nachádza vo vnútri. Toto súkolie vytvára kinematickú väzbu medzi mimobežnými hriadeľmi, vďaka čomu je možné dosiahnuť veľký prevodový pomer. Tieto prevodovky vynikajú schopnosťou dlhodobého a plynulého chodu, čo ich priam predurčuje na použitie v rôznych priemyselných dopravníkových systémoch, stavebnej a tiež miešacej technike.

Zvládnu aj veľké zaťaženie

Vďaka svojej koncepcii sa šnekové převodovky výborne hodia všade tam, kde je potrebné, aby pohonný mechanizmus zvládal vysoké zaťaženie. Ak si vyberiete šnekovú prevodovku s extra spevneným ozubením či predstupňami, môžete sa spoľahnúť na skutočne veľkú výdrž, vďaka ktorej prevodovka obstojí aj v tých najnáročnejších podmienkach.

šneková převodovka
Šneková prevodovka WGM025

Výborným príkladom univerzálnej šnekovej prevodovky s vyváženým pomerom kvality a ceny sú modely WGB od VYBO Electric, ktoré vás nesklamú pri bežných ani náročnejších aplikáciách.

Cenovo dostupné riešenie uhlového pohonu

Šneková převodovka právom patrí medzi cenovo najdostupnejšie riešenia uhlového pohonu. Za týmto účelom môžete siahnuť po prevodovkách s čelným predstupňom, v rámci ktorého výstupný hriadeľ prevodovky a hriadeľ motora zvierajú uhol 90°. Ak si túto vlastnosť spojíte s kompaktnou konštrukciou samotnej prevodovky, zistíte, že aj z pohľadu priestoru ide o veľmi výhodné riešenie.

šnekové převodovky
Kelheim šnekové prevodovky

Napokon treba dodať, že šneková prevodovka môže byť prispôsobená na mieru vašim potrebám, o čom sa môžete presvedčiť na Kelheim.cz. S výberom vám tu nielen poradia, ale pomôžu aj so samotnou konfiguráciou parametrov.

Kvalita vyhotovenie je zárukou vysokej účinnosti

Ak je reč o šnekových prevodovkách starších typov, možno ste sa aj vy stretli s tvrdeniami, že nie sú príliš účinné a z tohto pohľadu patria skôr k priemerným zariadeniam. V prípade moderných šnekových prevodoviek vyhotovených z kvalitných materiálov to už ale neplatí. Veľmi vysokú účinnosť sa podarilo dosiahnuť precízne optimalizovanou geometriou ozubenia. Nevyhnutnosťou na dosiahnutie vyššej účinnosti je tiež špeciálne syntetické mazivo, ktoré sa stará o efektívne znižovanie trenia medzi pohyblivými komponentmi.

Presnosť konštrukcie a starostlivý výber materiálov je dôležitý aj z pohľadu hlučnosti. Nekvalitnú, prípadne poškodenú šnekovú prevodovku ľahko spoznáte, okrem iného, aj podľa hlučnosti. Presné uloženie šneka, ale aj pokročilá technológia výroby sú dôvodom, pre ktorý sú moderné prevodovky v porovnaní so svojimi predchodcami výrazne tichšie.

Výborné aj pre bežné aplikácie

Vhodnosť využitia šnekových prevodoviek v priemysle sme už spomínali. Svoje využitie si však nenachádzajú iba tam. Sú ideálne všade, kde vzhľadom na nízke otáčky a požadovaný krútiaci moment nestačí iba pohon elektromotorom. Kým v priemyselných aplikáciách sú šnekové prevodovky kombinované spravidla s trojfázovými asynchrónnymi motormi, pri bežných aplikáciách sú to rôzne iné typy elektromotorov.

Zaujímavou voľbou sú z tohto pohľadu pohonné komplety elektromotor + šneková prevodovka, ktoré sa používajú napríklad na pohon mlynčekov na mäso, prípadne zabezpečujú pohon grilovacích zariadení. Ak potrebujete zmeniť otáčky elektromotora, regulovať jeho výstupný moment alebo redukovať rýchlosť, obráťte sa na expertov z VYBO Electric. Táto spoločnosť patrí medzi popredných dodávateľov elektromotorov a prevodoviek v strednej Európe.

elektromotor
Elektromotor

Zdroj: vyboelectric.cz, kelheim.cz, elektromotory-vybo.cz

Poznáte tieto moderné spôsoby stravovania a dôvody ich popularity?

16.05.2021

Zdravie máme iba jedno a ak patríte medzi ľudí, ktorým na ňom naozaj záleží, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoje stravovanie. Obsah jedálnička v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu a čo je pozitívne, stále viac ľudí sa ho snaží zodpovedne zostaviť. Odklon od fast foodov, nezdravých a ťažkých jedál môže vášmu zdraviu len pomôcť. [...]

Máte web, o ktorom nikto nevie? Zistite, ako ho zviditeľniť!

15.05.2021

Spustili ste nový web, očami hypnotizujete štatistiky návštevnosti a napriek tomu naň nikto nechodí? Treba si uvedomiť, že spustením webu práca nekončí ale naopak, začína systematická snaha o zviditeľňovanie webu, budovanie návštevnosti a dolaďovanie jeho funkcionalít. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ktorej návštevnosti vášho webu určite pomôže. Existuje [...]

Rekonštrukcia starej garáže: od podlahy až po strechu

14.05.2021

Nebolo vždy zvykom, aby bola garáž súčasťou domu. Častým výsledkom pristavovania sú samostatne stojace a nezateplené garáže. Problém však nastáva, ak dôjde k rekonštrukcii domu a samotnej garáži sa už nevenuje žiadna pozornosť. Napokon, kvôli havarijnému stavu sa stará garáž stane akurát tak skladiskom pre nepotrebné veci bez toho, aby plnila svoj [...]

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

17.05.2021 21:23

Od väzenských úradov legislatíva po novom vyžaduje, aby používali elektrické kreslo alebo popravu zastrelením v prípade, že nie je dostupná smrtiaca injekcia.

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Marihuana

OĽaNO je za úpravu trestov za marihuanu, o podobe novely chce diskutovať

17.05.2021 18:51

Poslanci zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja.

Rudno nad Hronom / Povodeň / Potopa /

Nad obcou Rudno nad Hronom sa pretrhla nádrž, hlásia jednu obeť

17.05.2021 17:48, aktualizované: 20:25

Voda pretekala cez celú obec a zatopila pivnice rodinných domov. Hasiči budú z jedného domu zachraňovať tri osoby, ktoré sa nedokážu svojpomocne dostať von.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 23576x
Priemerná čítanosť článkov: 714x

Autor blogu