Založ si blog

Ako docieliť ekonomickú prevádzku pohonov v priemysle bez nadmerného zaťažovania vášho rozpočtu?

Elektrické pohony majú v priemysle svoje hojné zastúpenie predovšetkým pre svoju vysokú účinnosť, veľmi dobrú dostupnosť a široké možnosti využitia v rôznych typoch aplikácií. Napriek tomu sa často stáva, že pohonné systémy nie sú správne optimalizované. Problémy spôsobuje ako poddimenzovanie tak aj predimenzovanie výkonu elektrických pohonov, ktoré počas ostrej prevádzky môžu spôsobovať viaceré problémy. Okrem optimalizácie pohonných systémov sa zameriame aj na ďalšie možnosti zvyšovania efektivity.

Optimalizácia pohonu je kľúčová

Uvedenie nového pohonného zariadenia do prevádzky už po prvých kontrolných meraniach ukáže, či bol výber a inštalácia správna. Ide o základné predpoklady ďalšieho bezproblémového fungovania, motor dosahuje očakávané výkonové aj momentové parametre, nedochádza k prehrievaniu, nadmerným vibráciám a ani iným javom, ktoré by naznačovali, že niečo nie je v poriadku. Ak je pohon poddimenzovaný spravidla sa to dá veľmi ľahko a rýchlo odhaliť, iným problémom už je ale jeho predimenzovanie.

Pri každom výbere a návrhu pohonného riešenia by sa malo postupovať predovšetkým s ohľadom na funkčnosť, účelnosť a ekonomiku prevádzky. Ponechanie určitej výkonovej a momentovej rezervy je bežné, dlhodobo prevádzkovať elektromotory na maximách udávaných výrobcom si môže svoju daň vypýtať v podobe skrátenej životnosti. Takáto rezerva by mala dosahovať zhruba do 20 % menovitého výkonu, no neraz je to omnoho viac a elektromotor v podstate stále pracuje s minimálnym výkonom. Prečo je predimenzovanie pohonu problém?

V prvom rade ide o ekonomickú záležitosť, ak ste si mohli vybrať menší pohon s nižším výkonom, mohli ste výrazne ušetriť pri nákupe. Čo je z pohľadu samotnej prevádzky a nákladov ešte podstatnejšie, menší pohon, ktorý by efektívnejšie využíval svoj výkonový rozsah pracuje aj s lepšou účinnosťou a jeho prevádzka je teda lacnejšia.

Ak pre svoju prevádzku hľadáte elektromotor s převodovkou, obráťte sa na odborníkov z www.elektro-motor.cz konzultujte výber presne podľa vašich potrieb.

elektromotor s prevodovkou
Elektromotor s převodovkou

Znižovanie strát v pohonoch

Pohonné systémy s elektromotormi patria do kategórie veľmi efektívnych, avšak iba ak sú správne navrhnuté, tak ako sme spomínali v predchádzajúcej časti. Správnou optimalizáciou pohonu je možné dosiahnuť zníženie spotreby elektrickej energie v desiatkach percent. Straty vznikajúce v pohonnom systéme je potrebné v prvom rade správne zanalyzovať. Následne je potrebné prijať rôzne opatrenia, ktoré môžu mať podobu výmeny komponentov a iných konštrukčných úprav.

V prípade starších pohonných zariadení sa určite oplatí premýšľať nad ich úplnou výmenou, a to aj v prípade ak majú stále vlastnosti nového zariadenia. V prípade niekoľko desiatok rokov starých zariadení nielenže ťažko možno očakávať absolútne spoľahlivú prevádzku, ale zároveň sú neporovnateľne menej efektívne ako moderné zariadenia. Je každopádne pravdou, že takéto opatrenie za účelom dosiahnutia ekonomickejšej prevádzky si treba poriadne prepočítať a rozmyslieť. Tieto investície totiž môžu mať relatívne dlhú návratnosť.

frekvencni menice
Frekvenčný menič kelheim.cz

Vhodným kompromisom môže byť napríklad frekvenční měnič, ktorý vám prakticky okamžite zlepší efektivitu pohonného zariadenia, o čom sa môžete presvedčiť aj na kelheim.cz.

Použitie frekvenčného meniča

Napokon, pri frekvenčných meničoch sa ešte pristavme. Pohony s premenlivými otáčkami sa vyznačujú výbornou efektivitou, vysokou spoľahlivosťou a pri správnom nastavení dokážu ušetriť 30 až 40 % spotreby elektrickej energie. Frekvenčné meniče sú skvelou voľbou pre väčšinu pohonov s premenlivým zaťažením a tiež všade tam, kde nad pohonným systémom potrebujete mať maximálnu kontrolu.

frekvencni menic vector
Frekvenčný menič 15kW VECTOR V810 – 690V

Presvedčte sa aj vy o všetkých výhodách moderných frekvenčných meničov na www.el-motor.sk a zistite, ako s nimi môžete ušetriť na prevádzkových nákladoch. 


Zdroj: el-motor.sk, kelheim.cz, elektro-motor.cz

Poznáte tieto moderné spôsoby stravovania a dôvody ich popularity?

16.05.2021

Zdravie máme iba jedno a ak patríte medzi ľudí, ktorým na ňom naozaj záleží, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoje stravovanie. Obsah jedálnička v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu a čo je pozitívne, stále viac ľudí sa ho snaží zodpovedne zostaviť. Odklon od fast foodov, nezdravých a ťažkých jedál môže vášmu zdraviu len pomôcť. [...]

Máte web, o ktorom nikto nevie? Zistite, ako ho zviditeľniť!

15.05.2021

Spustili ste nový web, očami hypnotizujete štatistiky návštevnosti a napriek tomu naň nikto nechodí? Treba si uvedomiť, že spustením webu práca nekončí ale naopak, začína systematická snaha o zviditeľňovanie webu, budovanie návštevnosti a dolaďovanie jeho funkcionalít. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ktorej návštevnosti vášho webu určite pomôže. Existuje [...]

Rekonštrukcia starej garáže: od podlahy až po strechu

14.05.2021

Nebolo vždy zvykom, aby bola garáž súčasťou domu. Častým výsledkom pristavovania sú samostatne stojace a nezateplené garáže. Problém však nastáva, ak dôjde k rekonštrukcii domu a samotnej garáži sa už nevenuje žiadna pozornosť. Napokon, kvôli havarijnému stavu sa stará garáž stane akurát tak skladiskom pre nepotrebné veci bez toho, aby plnila svoj [...]

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Marihuana

OĽaNO je za úpravu trestov za marihuanu, o podobe novely chce diskutovať

17.05.2021 18:51

Poslanci zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja.

Rudno nad Hronom / Povodeň / Potopa /

V obci Rudno nad Hronom sa pretrhla nádrž, hlásia jednu obeť

17.05.2021 17:48, aktualizované: 20:25

Voda pretekala cez celú obec a zatopila pivnice rodinných domov. Hasiči budú z jedného domu zachraňovať tri osoby, ktoré sa nedokážu svojpomocne dostať von.

Zuzana Čaputová

Čaputová: LGBTI ľudia sú aj v roku 2021 terčom nadávok, šikany či fyzických útokov

17.05.2021 17:22

Prezidentka na to upozornila pri príležitosti dňa boja proti homofóbii a transfóbii. Vyzvala ľudí, aby nedali vo svojom živote priestor žiadnym prejavom násilia, diskriminácie a nevraživosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 23550x
Priemerná čítanosť článkov: 714x

Autor blogu