Založ si blog

Tipy, ako zvládať stále vyššie nároky na energetickú efektivitu v priemyselnej výrobe, poznáte ich?

Ešte nikdy nebolo tak zreteľne počuť hlasy po znižovaní spotreby energie v priemysle, ako je to práve v súčasnosti. Nehovoríme iba o snahách rôznych skupín aktivistov a združení, ale aj o reálnych legislatívnych zmenách, ktorých primárnym cieľom je zvyšovanie energetickej efektivity. Na tieto tendencie sa treba včas pripraviť technickou modernizáciou. Prinášame vám tipy, ako to zvládnuť.

Zvyšovanie energetickej efektivity je v mnohých oblastiach prioritou, čo rozhodne nemožno vnímať negatívne. Novým limitom sa ale musia nutne prispôsobiť mnohé priemyselné procesy naprieč rôznymi odvetviami. Realizácia úsporných opatrení ale vôbec nie je jednoduchou úlohou. Spomedzi všetkých noriem, ktorých prioritou je v tomto smere efektívnejšia prevádzka, vyberme napríklad ISO 14001 ako systém environmentálneho manažmentu, prípadne normu EN 16001 týkajúcu sa manažmentu hospodárenia s energiou. Ako však začať a kde nájsť priestor na zníženie energetických nárokov?

Dôsledná analýza energetických tokov

Nevyhnutným základom pre akékoľvek snahy o znižovanie energetických nárokov prevádzky je dôsledná analýza energetických tokov v rámci podniku. Nestačí pritom len poznať aktuálnu spotrebu, v rámci analýzy je potrebné sledovať aj historické ukazovatele a spracovávať energetickú náročnosť jednotlivých zariadení aj väčších technologických celkov.

Na tento účel by vám mali slúžiť profesionálne monitorovacie zariadenia, množstvo analýz je už dnes možné spracovávať automaticky. Ruka v ruke s podrobnými analýzami by ale mali byť prijaté aj organizačné opatrenia, ktoré sú realizovateľné v mnohých prípadoch prakticky okamžite a prinášajú úsporu energie v jednotkách percent. Najčastejšie ide o dôsledné dodržiavanie pravidiel pre efektívnejšiu prevádzku a obsluhu strojov.

čelná prevodovka
Čelná prevodovka frekvencemenice.sk

Istým krokom k efektívnejšej prevádzke poháňaných zariadení sú aj moderné elektroprevodovky, ktoré pri vhodnej integrácii s vašim súčasným pohonným systémom povedú k nižším stratám. Elektroprevodovky VYBO Electric je možné na mieru upraviť podľa mnohých parametrov tak, aby ste nemuseli robiť žiadne kompromisy a aby vyhovovali konkrétnej aplikácii.

Zavádzanie pohonov s premenlivými otáčkami

Nie je žiadnym prekvapením, že práve pohony majú výrazný podiel na celkovej spotrebe energií a tak by sa vaša pozornosť mala zamerať práve na ne. Neznamená to ale, že by ste každý starší elektromotor museli okamžite vyradiť z prevádzky. Lepšou voľbou je zavádzanie pohonov s premenlivými otáčkami, a to kombináciou elektromotora a frekvenčného meniča. Pri tomto spôsobe pohonu rôznych ventilátorov a čerpadiel je možné ušetriť až 30 % spotreby pohonných zariadení v závislosti od typu prevádzky.

elektromotor
Výroba a testovanie elektromotorov elektromotory-prevodovky.sk

Elektromotor a frekvenčný menič sú kombináciou, ktorá do modernej priemyselnej prevádzky jednoducho patrí a táto technika je zároveň cenovo stále dostupnejšia, o čom sa môžete presvedčiť pri pohľade na ponuku spoločnosti VYBO.

Zlepšenie odvodu tepla a účinnejšie elektromotory

Zníženiu energetickej spotreby dokáže účinne pomôcť aj využívanie odpadového tepla systémom rekuperácie, prípadne pomocou tepelných čerpadiel alebo výmenníkov tepla v chladiacom okruhu. V závislosti od typu prevádzky a miery vznikajúceho tepla je potom rôzna aj výška investície, preto je potrebné celý systém odvádzania odpadového tepla poriadne premyslieť a „ušiť na mieru“ konkrétnej prevádzke.

Elimináciu odpadového tepla napokon môžete dosiahnuť aj investíciou do nových elektromotorov. Za príklad si môžeme vziať moderné pílové elektromotory so špeciálne upravenou plochou konštrukciou, ktorá účinne zabraňuje prehrievaniu. Ani pri náročnej prevádzke tak nevzniká nadmerné teplo, ktoré by bolo potrebné odvádzať ďalším poháňaným zariadením. Viac o moderných pílových elektromotoroch a ďalších zariadeniach, ktoré znížia energetickú náročnosť vašej prevádzky, sa dozviete na stránkach spoločnosti VYBO Electric.

pilovy elektromotor
Pílový elektromotor vyboelectric.sk

Zdroj: elektromotory-prevodovky.sk, vyboelectric.sk, frekvencnemenice.sk

Poznáte tieto moderné spôsoby stravovania a dôvody ich popularity?

16.05.2021

Zdravie máme iba jedno a ak patríte medzi ľudí, ktorým na ňom naozaj záleží, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoje stravovanie. Obsah jedálnička v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu a čo je pozitívne, stále viac ľudí sa ho snaží zodpovedne zostaviť. Odklon od fast foodov, nezdravých a ťažkých jedál môže vášmu zdraviu len pomôcť. [...]

Máte web, o ktorom nikto nevie? Zistite, ako ho zviditeľniť!

15.05.2021

Spustili ste nový web, očami hypnotizujete štatistiky návštevnosti a napriek tomu naň nikto nechodí? Treba si uvedomiť, že spustením webu práca nekončí ale naopak, začína systematická snaha o zviditeľňovanie webu, budovanie návštevnosti a dolaďovanie jeho funkcionalít. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ktorej návštevnosti vášho webu určite pomôže. Existuje [...]

Rekonštrukcia starej garáže: od podlahy až po strechu

14.05.2021

Nebolo vždy zvykom, aby bola garáž súčasťou domu. Častým výsledkom pristavovania sú samostatne stojace a nezateplené garáže. Problém však nastáva, ak dôjde k rekonštrukcii domu a samotnej garáži sa už nevenuje žiadna pozornosť. Napokon, kvôli havarijnému stavu sa stará garáž stane akurát tak skladiskom pre nepotrebné veci bez toho, aby plnila svoj [...]

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

17.05.2021 21:23

Od väzenských úradov legislatíva po novom vyžaduje, aby používali elektrické kreslo alebo popravu zastrelením v prípade, že nie je dostupná smrtiaca injekcia.

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Marihuana

OĽaNO je za úpravu trestov za marihuanu, o podobe novely chce diskutovať

17.05.2021 18:51

Poslanci zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja.

Rudno nad Hronom / Povodeň / Potopa /

Nad obcou Rudno nad Hronom sa pretrhla nádrž, hlásia jednu obeť

17.05.2021 17:48, aktualizované: 21:29

Voda pretekala cez celú obec a zatopila pivnice rodinných domov. Hasiči budú z jedného domu zachraňovať tri osoby, ktoré sa nedokážu svojpomocne dostať von.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 23584x
Priemerná čítanosť článkov: 715x

Autor blogu