Založ si blog

Práca v Nemecku sa väčšinou oplatí: aké sú životné náklady a čomu sa vyhnúť?

nemecko vlajka

Výrazne vyššia mzda a rovnako aj viac pracovných príležitostí, či možnosť zdokonaliť sa v nemčine.

Toto sú najčastejšie argumenty, prečo aj dnes mnohých ľudí láka práca v Nemecku. Ak sa do Nemecka rozhodnete vycestovať a určitý čas tu z dôvodu pracovných povinností aj zotrvať, mali by ste vedieť, kde na vás číhajú zvýšené náklady a oplatí sa porozmýšľať nad tým, ktoré služby budete v prípade potreby aj naďalej využívať na Slovensku. 

S akým platom počítať v Nemecku?

Pre mnohých ľudí, ktorí sa rozhodnú vycestovať za prácou do Nemecka, bude práve plat tou najväčšou motiváciou. Mzdy sú vo všeobecnosti zhruba trojnásobné oproti porovnateľným ponukám na Slovensku. Nemecko navyše nie je ani príliš ďaleko a občasné dochádzanie preto zvládnete aj autom či vlakom. 

Len pre úplnosť uveďme, že suma minimálnej mzdy sa v roku 2024 zvýšila na 12,41 eur na hodinu a minimálna mzda za 168 odpracovaných hodín mesačne predstavuje 2084,88 eur. Priemerná mesačná mzda sa zas pohybuje okolo úrovne 4 200 eur, a to v závislosti od regiónu, pretože stále platí, že mzda je o niečo nižšia v regiónoch bývalého východného Nemecka. 

Strážiť si životné náklady má zmysel

Výhody vyplývajúce z vyššej mzdy si najviac užijú skôr šporovlivé povahy. Zdanenie a náklady na bývanie sú v porovnaní so Slovenskom vyššie. Ak sa rozhodnete bývať v niektorom z väčších miest, výška nájomného môže byť aj viac ako 50 či 60 % v porovnaní s nájomným v Bratislave. Oplatí sa preto dôsledne strážiť životné náklady, pretože na jednej strane síce zarobíte viac, no na strane druhej aj viac miniete. Vlastniť auto je napríklad po zrátaní všetkých poplatkov a poistiek drahšie ako na Slovensku, rovnako aj pri stravovaní v reštauráciách si budete musieť pripraviť zhruba o 40 % viac.

setrenie penazi

 Ako je to s potravinami? Ak budete vyhľadávať cenové akcie a nakupovať skôr v lacnejších supermarketoch, potraviny môžete mať za porovnateľné ceny ako u nás, snáď s výnimkou mäsa a pečiva, ktoré je približne o polovicu drahšie. Drogéria je ale zväčša na rovnakých cenových úrovniach ako na Slovensku. 

Mnohé služby sú u nás lacnejšie

Vo všeobecnosti platí, že služby sú v Nemecku drahšie, rovnako ako aj zdravotná starostlivosť, ak budete v režime samoplatcu. Dentálna hygiena, ošetrenie u zubára či rôzne vyšetrenia vás spravidla na Slovensku vyjdú výrazne lacnejšie a tak si tieto záležitosti vybavte radšej tu. Inak to nie je ani so službami kaderníctiev či autoservisov, za ktoré u nás zaplatíte menej. 

Napriek vyššie popísaným nákladom ale spravidla nebýva náročné dosiahnuť prácou v Nemecku veľmi slušnú životnú úroveň, chce to len trochu disciplíny a obozretnosti. 


Foto: elements.envato.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

Czech Republic Presidential Election

Hnutie ANO vystúpi z europarlamentnej frakcie Obnovme Európu

21.06.2024 11:10

Podľa Babiša by hnutie v politickej skupine RE nemohlo presadzovať svoj volebný program, s ktorým išlo do eurovolieb.

Tibor Gašpar

Smer avizuje v lex atentát zmeny, obciam nemajú hroziť sankcie

21.06.2024 10:35, aktualizované: 10:58

V balíku zákonov lex atentát dôjde v druhom čítaní k zmenám.

prach

Na Slovensko prúdi saharský prach. Pripravme sa na konšpirácie: Zlí Američania nás trovia z lietadiel

21.06.2024 10:33

Tak ako to už býva, aj tento fenomén vyvoláva u nadšencov konšpiračných teórií nutkanie naštartovať počítač a zakonšpirovať si.

Handlová, baňa, nešťastie

Hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v bani v Handlovej odročili na neurčito

21.06.2024 10:07

Výbuch, ku ktorému došlo 10. augusta 2009 v podzemí bane v Handlovej, si vyžiadal životy deviatich baníkov a 11 banských záchranárov.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773581x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu