Založ si blog

Chcem požiadať o vrátenie daní z Holandska – 5 tipov, ako postupovať

holandsko vratenie dani

Ak patríte k Slovákom, ktorí pracovali v Holandsku, za istých okolností máte nárok na vrátenie daní z Holandska. Platí to pre prípady, že ste pracovali v Holandsku celý rok, ale aj pre sezónnych pracovníkov. O vrátenie daní z Holandska môžete žiadať až 5 rokov spätne. Čo je dôležité pre úspešné podanie žiadosti, vďaka ktorej si môžete zaujímavo navýšiť rodinný rozpočet?

Podanie daňového priznania v Holandsku

Vrátenie daní z Holandska je v podstate podaním holandského daňového priznania a získanie daňového preplatku, ktorý vám mohol vzniknúť.

Daňové priznanie v Holandsku môžete podať, aj keď ste už z Holandska odišli naspäť na Slovensko alebo do inej krajiny. Podstatné je, že ste tam pracovali ako zamestnanec pre holandského alebo slovenského zamestnávateľa.

Tip odborníkov: Mnohé poradenské spoločnosti poskytujú zdarma predbežný výpočet výšky vrátených daní zo zahraničia. Preverte si vaše možnosti.

1. Vypísať žiadosť o vrátenie daní z Holandska

Zistite si, ktorý typ daňového priznania musíte vypísať a starostlivo ho vyplňte.

Pre Slovákov v Holandsku platí najčastejšie daňové priznanie typ C (C-form). Je určený tým, ktorí tam pracujú, ale nežijú – daňovým nerezidentom.

Daňový úrad v Holandsku (Belastingdienst) očakáva, že je vašou povinnosťou podať správny typ daňového priznania.

2. Nachystať si pracovnú históriu

Pripravte si zoznam všetkých zamestnávateľov a obdobia (mesiace), ktoré ste pre nich pracovali v kalendárnom roku, za ktorý podávate žiadosť o vrátenie daní v Holandsku.

3. Pripraviť si nevyhnutné dokumenty

Prvým potrebným dokumentom je takzvaný Jaaropgaaf (holandské potvrdenie o príjmoch). Potrebujete ho od každého zamestnávateľa, pre ktorého ste pracovali. V krajnom prípade priložíte poslednú výplatnú pásku.

Druhým dokumentom pri vrátení daní z Holandska je formulár E9 (EÚ/EHP).

vratenie dani

4. Podať slovenské daňové priznanie k dani z príjmov

Aj v prípade, že ste pracovali celý rok v Holandsku, je potrebné podať slovenské daňové priznanie k dani z príjmov za príslušný kalendárny rok.

5. Vyhľadať odbornú poradenskú spoločnosť

Vrátenie daní z Holandska si podáte sami alebo cez vášho účtovníka. S ohľadom na zložitosť holandského daňového systému je ideálnym riešením spolupráca s odbornou poradenskou spoločnosťou zo Slovenska.

Odborný konzultant vám poradí s vybranými časťami podania daňového priznania v Holandsku alebo vybaví všetko vo vašom mene.

Celý proces vrátenia daní z Holandska trvá v priemere 16 týždňov. Neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc, aby ste si váš rodinný rozpočet navýšili legálne a v maximálnej výške čím prv.


Foto: elements.envato.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

izrael, gaza, rafah

Izrael zintenzívnil operácie v Rafahu a bombardovanie Pásma Gazy

21.06.2024 13:24

Mesto prežíva humanitárnu katastrofu a ľudia kvôli izraelskému bombardovaniu umierajú vo vnútri svojich stanov, povedal starosta.

Martin Schmarz

Škandál v priamom prenose. Česká televízna stanica potrestala svojho zúrivého komentátora. Komu vynadal?

21.06.2024 13:00

Politický komentátor vykrikoval a nadával, moderátorka ho nedokázala utíšiť. Rozbuškou sa stala debata o zásahu polície proti masovému vrahovi.

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ sa dohodli na začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23, aktualizované: 13:27

Ministri krajín EÚ začnú rokovania v Luxemburgu v utorok popoludní.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773715x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu