Založ si blog

3 situácie, kedy môžete v Nemecku poberať Kindergeld na dospelé dieťa

teeneger

Prídavky na dieťa v Nemecku patria k zaujímavému benefitu štátu a týkajú sa aj Slovákov, ktorí žijú a pracujú v Nemecku. Štandardne sa vyplácajú na deti do 18 rokov života a vo vybraných prípadoch aj na dospelé dieťa. O aké situácie ide a čo je potrebné urobiť?

Nárok na Kindergeld pre Slovákov v Nemecku

O prídavky na dieťa v Nemecku môže požiadať slovenský rodič, pokiaľ je prihlásený na pobyt v Nemecku, pokiaľ pracuje ako zamestnanec pre nemeckú firmu a pokiaľ je tam sociálne poistený.

Ďalšou podmienkou nároku na Kindergeld je Steuer ID, ktoré získate pri prihlásení sa na pobyt.

V roku 2023 je výška mesačných nemeckých prídavkov na dieťa 250 €, paušálne na každé dieťa.

Automaticky je možné poberať prídavky na dieťa do 18. roku života dieťaťa, resp. do 25. roku života po splnení stanovených kritérií.

Podmienky prídavkov na dospelé dieťa

Pokiaľ je vaše dieťa dospelé, teda dovŕšilo 18 rokov, môžete poberať prídavky na dieťa v Nemecku v týchto situáciách:

Vaše dieťa ďalej študuje na strednej, odbornej alebo vysokej škole. V tomto prípade môžete dostávať Kindergeld až do 25. roku života dieťaťa, pričom si však musíte podať novú žiadosť a škola musí potvrdiť špeciálny formulár.

Vaše dieťa je zaradené do evidencie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny ako nezamestnané. Podmienkou je, že žije s vami v spoločnej domácnosti a jeho mesačný príjem môže byť len v stanovenej sume. V takejto situácii máte nárok na vyplácanie prídavkov, kým dieťa nedosiahne 21 rokov.

Treťou situáciou je ťažké zdravotné postihnutie a ročný príjem tohto dieťaťa do stanovenej hranice (jej výšku vám poradí odborný konzultant). V zásade platia aj ďalšie podmienky v súvislosti so zdravotným stavom dieťaťa, ktorý úradu Familienkasse preukazujete lekárskymi potvrdeniami.

Samozrejme, existuje ešte niekoľko situácií, keby by ste mohli poberať Kindergeld v Nemecku na dospelé dieťa. Špecialista na nemecký sociálny systém zo Slovenska vám určite poskytne relevantné informácie a pomôže s celým procesom vybavenia.

Žiadosť o Kindergeld a pomoc konzultanta

Žiadosť o vyplácanie rodinných prídavkov podáva vlastný alebo nevlastný rodič, prípadne osoba, ktorej je dieťa legálne zverené do opatery.

Všetky veci ohľadom žiadosti, vybavenia a vyplácania Kindergeld má na starosti príslušný nemecký úrad Familienkasse.

Súčasťou žiadosti sú povinné prílohy (napríklad pracovná zmluva a rodné listy), ako aj ďalšie dokumenty v závislosti od aktuálnej životnej situácie žiadateľa.

Ak chcete vybaviť rodinné prídavky čo najlepšie, spoľahnite sa na spoluprácu so sociálno-ekonomickou poradenskou spoločnosťou zo Slovenska. Práve oni majú mnohoročné skúsenosti s nemeckým sociálnym systémom a úspešne vyriešené žiadosti slovenských rodičov, žijúcich a pracujúcich v Nemecku.

Prax ukazuje, že vybavenie Kindergeld v Nemecku trvá od 5 do 6 mesiacov. Určite vám záleží na tom, aby celý proces prebehol ľahko a bez zdržaní.


Foto: elements.envato.com

Ako funguje aviváž?

25.02.2024

Aviváže fungujú tak, že vlákna vášho oblečenia pokrývajú tenkou vrstvou chemických látok, zvyčajne známych ako kvartérne amóniové zlúčeniny. Táto vrstva znižuje trenie medzi vláknami, čo vedie k hladšej a jemnejšej štruktúre. Okrem toho často obsahujú látky, ktoré dodávajú oblečeniu hodvábny pocit, takže sa pohodlnejšie nosí. Ako alternatívu aviváže [...]

Osvetlite svoj život: Očarujúci svet sviečok

23.02.2024

Sviečky sú už po stáročia zdrojom svetla a tepla, pričom prekročili svoje praktické účely a stali sa symbolom pohodlia, relaxu a atmosféry. V dnešnom rýchlom svete, kde technológia často dominuje nášmu okoliu, môže jednoduché blikanie plameňa sviečky ponúknuť pokojný únik z reality. Pridajte sa k nám pri objavovaní očarujúceho sveta sviečok Giovani, pričom sa [...]

Kindergeld Deutschland – Kedy máte nárok na rodinné prídavky z Nemecka?

21.02.2024

Život a práca v Nemecku prináša pre Slovákov niekoľko sociálnych výhod. Nezanedbateľnou položkou je Kindergeld. Rodinné prídavky v Nemecku sú stanovené na 250 € mesačne na dieťa, čo predstavuje sumu 3 000 € ročne. Ak poberáte prídavky na dieťa na Slovensku, výsledná suma Kindergeld sa o ne upraví. Čo musíte spĺňať, aby ste mali nárok na nemecké rodinné [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 502
Celková čítanosť: 687844x
Priemerná čítanosť článkov: 1370x

Autor blogu