Založ si blog

Kedy a prečo je najlepšie požiadať o Freistellung?

Každá daňová legislatíva má svoje pravidlá i špecifiká. Stavbárov zo Slovenska, ktorí pracujú vNemecku, sa týka Freistellung. Ak ho nemajú, prichádzajú každý mesiac o 15 % príjmov kvôli zrážkovej dani. Kedy a prečo je najlepšie si vybaviť Freistellung?

Stavebná zrážková daň v Nemecku

Pred cestou na stavbu do Nemecka máte určite mnoho iných povinností, ktoré potrebujete zariadiť. Vybavujete si základné potreby a možno vás ani nenapadne, zistiť si informácie z oblasti daní a sociálnych výhod.

No už po prvom mesiaci a pripísaní peňazí za vaše služby môžete zostať prekvapení. Zo sumy prvej faktúry vám vyplatili len 85 %. Čo sa stalo s 15 %? Dôvodom je stavebná zrážková daň (Bauabzugsteuer), ktorú je zamestnávateľ povinný za vás odviesť.

Dobrou správou je, že váš zárobok získate v plnej sume, keď máte vybavené Freistellung (Freistellungbescheinigung).

postavit dreveny plot

Freistellung a termín vybavenia

Freistellung je oslobodenie od zrážkovej dane. Je ideálne pre každého Slováka, ktorý chce v Nemecku vykonávať stavebnú činnosť či činnosti spojené so zhotovením stavby a zároveň chce dostávať 100 % svojich zárobkov.

Do tejto skupiny patria murári, kúrenári, obkladači, elektroinštalatéri a ďalšie povolania, ktoré súvisia so stavbami.

Najlepšie urobíte, keď si Freistellung začnete vybavovať ešte pred odchodom do Nemecka. Vôbec to nemusíte robiť na vlastnú päsť. Odborné poradenské spoločnosti, ktoré majú dlhoročné skúsenosti s vybavovaním týchto žiadostí, vám s tým radi pomôžu.

Veľakrát sa stane, že si stavbár požiada o oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane, až keď príde o uvedených 15 % z hrubého príjmu.

Zároveň platí, že Freistellung musí byť platný v čase vyplatenia faktúry, nie jej vystavenia. Preto si Freistellung môžete začať vybavovať súbežne s vašou prácou v Nemecku.

Tip odborníka: Freistellung má obmedzenú platnosť, je potrebné ho každý rok obnovovať.

danovy poradca online

Steuernummer pred žiadosťou o Freistellung

Dôležité je vedieť, že Freistellung si môžete začať vybavovať, až keď máte pridelené nemecké daňové číslo (Steuernummer).

Aj túto administratívu prenechajte na skúseného konzultanta zo slovenskej poradenskej spoločnosti.

Čo ešte môžete potrebovať?

Pre prácu v Nemecku budete možno potrebovať ďalšie dokumenty. Pre vykonávanie regulovanej činnosti, na ktorú potrebujete odborné vzdelanie alebo prax, sa vybavuje potvrdenie od Handwerkskammer (nemeckej remeselnej komory).

Zamestnancov vyslaných za prácou do Nemecka, musí slovenská firma prihlásiť na colný úrad (Zollamt) a do nemeckého dovolenkového fondu, konkrétne pre stavebné činnosti (SOKA BAU).

Spoľahnite sa na skúseného experta

Možno si nestihnete vybaviť Freistellung ešte pred odchodom za prácou do Nemecka. Možno vám niekoľko mesiacov bude zamestnávateľ strhávať stavebnú zrážkovú daň. Nič sa nedeje. Po skončení kalendárneho roku požiadate o jej vrátenie.

Dôležité je, aby ste mali na akékoľvek administratívne úkony odborného poradcu zo Slovenska, ktorý má nemecký daňový i sociálny systém v malíčku. O jeho spoľahlivosti vás presvedčia referencie spokojných klientov a aj vaša osobná skúsenosť.

tj legal

Foto: elements.envato.com

Praktický sprievodca: pripojky kanalizácie v domácnosti

29.09.2023

Pri kanalizácii v domácnosti ide o viac než len odtok vody. Je to o zachovaní hygieny, ochrane zdravia a životného prostredia. V tomto praktickom sprievodcovi sa dozviete, ako riadne pripojiť svoje kanalizačné zariadenia a udržať ich v dobrom stave. 1. Príprava na pripojky kanalizácie Materiály a nástroje Základným krokom pre pripojky kanalizácie je zabezpečiť si potrebné [...]

Návštevnosť vášho e-shopu rastie, no objednávky nepribúdajú? Toto môžu byť dôvody!

28.09.2023

Spustili ste s nadšením nový e-shop a aj napriek postupnému nárastu návštevnosti objednávky akosi nepribúdajú. Tento scenár je pomerne častý a týka sa dokonca aj zabehnutých e-shopov, ktorým akoby z ničoho nič rapídne poklesne počet objednávok. Príčin môže byť veľa a prísť na to, kde nastal problém môže byť pomerne zložité. Zamerali sme [...]

Čistenie kanalizácie – potrubie nepozná piatok ani sviatok

27.09.2023

Ach jaj, prečo zase neodteká voda? Pravidelne čistíte odtoky v domácnosti a voda aj tak zase neodteká. Možno nastal čas pre profesionálne čistenie kanalizácie. Machri z krtkovania vyriešia vaše problémy s upchatým potrubím 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Božena 5, odmínovací systém, Way Industries, Krupina

Slovenské odmínovacie stroje Božena 5 zachraňujú životy na Ukrajine

29.09.2023 13:00

Slovenské odmínovacie systémy Božena 5 sú v akcii v Chersonskej oblasti. Ukrajina je aktuálne najviac zamínovanou krajinou na svete.

Ploštica domáca

Pozor, invázia ploštíc. Zamorená je desatina francúzskych domácností, našli sa aj v MHD

29.09.2023 12:39

Parížska radnica chce, aby bolo riziko zamorenia plošticami zahrnuté do zmluvy o poistení domácností.

karabach

Z Náhorného Karabachu odišli skoro tri štvrtiny jeho arménskych obyvateľov

29.09.2023 12:06

Obyvatelia majú strach z prenasledovania a etnických čistiek napriek vyhláseniam z Baku, ktoré sľubuje rešpektovať ich práva.

karabach

Po výbuchu skladu s pohonnými hmotami v Karabachu je už 170 obetí

29.09.2023 11:31

K explózii došlo v pondelok neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 555850x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu