Založ si blog

Prídavky na dieťa v Nemecku – prilepšite si rodinný rozpočet o 3 000 € ročne

Prídavky na dieťa patria v Nemecku medzi najzaujímavejšie príspevky pre rodiny. Nárok na detské prídavky majú aj Slováci, ktorí v Nemecku pracujú a požiadajú o ich vyplácanie. Čo je dôležité vedieť predtým, ako začnete s vybavovaním prídavkov na deti v Nemecku?

1. Mám nárok na prídavky na dieťa v Nemecku?

Trvalá práca v Nemecku a riadne platené sociálne poistenie sú základnými predpokladmi na požiadanie prídavkov na dieťa v Nemecku, takzvaný Kindergeld.

Zmenou zákona po 1.2.2023 už nárok na rodinné prídavky nemajú vyslaní zamestnanci slovenských firiem.

Neviete naisto, či môžete žiadať o Kindergeld? Obráťte sa na sociálnu a ekonomickú poradenskú spoločnosť, ktorá má dlhoročné skúsenosti s nemeckým sociálnym systémom. Rýchlo a ľahko vám zistia vašu aktuálnu situáciu a možné nároky.

2. Kto žiada o rodinné prídavky v Nemecku?

O Kindergeld žiada rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa, ktorý žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, a zároveň je prihlásený na pobyt v Nemecku, je registrovaný ako platca dane a má pridelené tzv. Steuer ID.

Prídavky na dieťa žiada vždy len jeden z rodičov. V Nemecku je možné požiadať o vyplatenie prídavkov 6 mesiacov dozadu.

3. Aká je výška Kindergeld v roku 2023?

Výška prídavkov na dieťa sa v Nemecku mení každý rok. Pre rok 2023 je stanovená v hodnote 250 € mesačne na dieťa, nezávisle od veku dieťaťa.

Kindergeld sa vypláca do 18. roku života dieťaťa alebo až do 25. rokov, ak študuje na vysokej škole.

Je dobré vedieť, že rodinné prídavky budete dostávať aj na deti, na ktoré ich poberáte na Slovensku. Výsledná suma v Nemecku sa zníži o výšku slovenských prídavkov.

vyska rodinnych pridavkov

4. Ako podať žiadosť o prídavky na dieťa v Nemecku?

Prídavky na dieťa v Nemecku sa vybavujú na príslušnom nemeckom úrade (Familienkasse) pomocou písomnej žiadosti a doložených nevyhnutných príloh.

Na vybavenie máte viac možností. Buď si požiadate sami, buď poprosíte vášho účtovníka, alebo vyhľadáte poradenstvo odborného experta. Zaslanie zoznamu potrebných dokladov, úspešné riešenie špecifických životných situácií žiadateľov či praktická aplikácia na zaslanie žiadosti z vášho mobilu patria k bežným veciam spolupráce so skúseným poradcom.

Vďaka rodinným prídavkom z Nemecka si zvýšite rodinný rozpočet o 3000 € za rok na jedno dieťa. Neváhajte a začnite s ich vybavovaním čím prv. Vybavenie nemeckých prídavkov trvá totižto 5 až 6 mesiacov.

5. Nezabudnite hlásiť zmeny

Majte na pamäti, že po úspešnom vybavení a následnom vyplácaní Kindergeld je potrebné hlásiť Familienkasse akúkoľvek zmenu, ktorá sa týka vás alebo vášho dieťaťa.

Môže ísť o vaše odsťahovanie z Nemecka, vyslanie za prácou do inej krajiny, požiadanie o rodinné prídavky druhým rodičom, zmenu vášho rodinného stavu alebo dieťa opustí vašu domácnosť. Prirodzene, aj v týchto situáciách vám pomôže skúsený expert z praxe.

Tip na záver: Termín vyplatenia Kindergeld si jednoducho zistíte podľa poslednej číslice z identifikačného čísla vašich prídavkov na dieťa (Kindergeldnummer), ktoré si preveríte v tabuľke mesačných termínov vyplácania platných pre daný rok


Foto:elements.envato.com

Praktický sprievodca: pripojky kanalizácie v domácnosti

29.09.2023

Pri kanalizácii v domácnosti ide o viac než len odtok vody. Je to o zachovaní hygieny, ochrane zdravia a životného prostredia. V tomto praktickom sprievodcovi sa dozviete, ako riadne pripojiť svoje kanalizačné zariadenia a udržať ich v dobrom stave. 1. Príprava na pripojky kanalizácie Materiály a nástroje Základným krokom pre pripojky kanalizácie je zabezpečiť si potrebné [...]

Návštevnosť vášho e-shopu rastie, no objednávky nepribúdajú? Toto môžu byť dôvody!

28.09.2023

Spustili ste s nadšením nový e-shop a aj napriek postupnému nárastu návštevnosti objednávky akosi nepribúdajú. Tento scenár je pomerne častý a týka sa dokonca aj zabehnutých e-shopov, ktorým akoby z ničoho nič rapídne poklesne počet objednávok. Príčin môže byť veľa a prísť na to, kde nastal problém môže byť pomerne zložité. Zamerali sme [...]

Čistenie kanalizácie – potrubie nepozná piatok ani sviatok

27.09.2023

Ach jaj, prečo zase neodteká voda? Pravidelne čistíte odtoky v domácnosti a voda aj tak zase neodteká. Možno nastal čas pre profesionálne čistenie kanalizácie. Machri z krtkovania vyriešia vaše problémy s upchatým potrubím 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Ploštica domáca

Pozor, invázia ploštíc. Zamorená je desatina francúzskych domácností, našli sa aj v MHD

29.09.2023 12:39

Parížska radnica chce, aby bolo riziko zamorenia plošticami zahrnuté do zmluvy o poistení domácností.

karabach

Z Náhorného Karabachu odišli skoro tri štvrtiny jeho arménskych obyvateľov

29.09.2023 12:06

Obyvatelia majú strach z prenasledovania a etnických čistiek napriek vyhláseniam z Baku, ktoré sľubuje rešpektovať ich práva.

karabach

Po výbuchu skladu s pohonnými hmotami v Karabachu je už 170 obetí

29.09.2023 11:31

K explózii došlo v pondelok neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert.

SR voľby2020 parlamentné voľby OĽaNO matovič

Voľby v roku 2020 vyhralo s náskokom OĽANO. Počas vlády chaosu sa vystriedali traja premiéri

29.09.2023 11:30

Pozrite si prehľad volebnej účasti a účasti strán i hnutí od prvých slobodných parlamentných volieb v roku 1994, či pôsobenie vládnych koalícií.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 555833x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu