Založ si blog

Za vysokými účtami za vodu môže byť aj porucha prípojky vody

vysoky ucet za vodu

Dostali ste faktúru za vodu a jej výška vás nemilo prekvapila? Ak nenastala za uplynulé obdobie žiadna situácia, ktorá by vyšší odber vody zapríčinila, je najvyšší čas spustiť pátranie a zistiť, či ju nespôsobila porucha. Vysoké účty za vodu má totiž často „na svedomí“ práve porucha spôsobená prípojkou vody. Prečo k chybám na prípojke najčastejšie dochádza, aké riziká prináša únik vody a máte vôbec nárok na zníženie faktúry od vodárenskej spoločnosti? 

Stará prípojka vody? Chyba môže byť práve v nej!

Kým nedôjde k prvým problémom, iba málokto venuje prípojke vody svoju pozornosť. Nie je potom ničím nezvyčajným, že niektoré prípojky vody majú za sebou aj desiatky rokov prevádzky a sú prakticky už dávno po svojej plánovanej životnosti. Najlepšou prevenciou ako sa problémom vyhnúť je pravidelná kontrola prípojky vody a kanalizácie. Akékoľvek netesnosti prípojky vody je potrebné detegovať čo najskôr a zabrániť tak zvýšenému odberu vody. 

Prečo je únik vody z prípojky rizikový? 

Okrem toho, že únik vody, o ktorom nemáte ani poňatia vám spôsobí vrásky pri pohľade na faktúru za vodu, tak môže byť príčinou aj ďalších komplikácií. Dokonca aj vytrvalý únik vody s nízkou intenzitou môže spôsobiť podmočenie obvodových múrov, pozemku ako aj znehodnotenie časti záhrady alebo napríklad prepadnutie zámkovej dlažby. Väčšie úniky vody predstavujú už riziko pre celé okolie a odstraňovanie napáchaných škôd si neraz môže vyžadovať aj výkopové práce, terénne úpravy a potrebná môže byť aj oprava kanalizácie

unik vody

Máte nárok na zníženie faktúry za vodu? 

Možno vám napadlo, že ak preukážete chybu prípojky, mohla by sa suma na faktúre znížiť. Jedným dychom ale treba dodať, že ak úniku dôjde na úseku za vodomerom smerom k prípojke, na takéto zníženie nemáte nárok. Platí totiž, že za stav vodovodnej prípojky je zodpovedný jej vlastník, ktorý je zároveň povinný zabezpečiť jej údržbu a potrebné opravy na vlastné náklady. 

So žiadosťou o zníženie sumy za dodávku vody tak nepochodíte, v určitých špecifických prípadoch ale môžete dosiahnuť aspoň zníženie sumy za stočné. Budete však musieť preukázať, že voda uniknutá v dôsledku poruchy sa nedostávala naspäť do verejnej kanalizácie. 


Foto: elements.envato.com

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496390x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu