Založ si blog

Za vysokými účtami za vodu môže byť aj porucha prípojky vody

vysoky ucet za vodu

Dostali ste faktúru za vodu a jej výška vás nemilo prekvapila? Ak nenastala za uplynulé obdobie žiadna situácia, ktorá by vyšší odber vody zapríčinila, je najvyšší čas spustiť pátranie a zistiť, či ju nespôsobila porucha. Vysoké účty za vodu má totiž často „na svedomí“ práve porucha spôsobená prípojkou vody. Prečo k chybám na prípojke najčastejšie dochádza, aké riziká prináša únik vody a máte vôbec nárok na zníženie faktúry od vodárenskej spoločnosti? 

Stará prípojka vody? Chyba môže byť práve v nej!

Kým nedôjde k prvým problémom, iba málokto venuje prípojke vody svoju pozornosť. Nie je potom ničím nezvyčajným, že niektoré prípojky vody majú za sebou aj desiatky rokov prevádzky a sú prakticky už dávno po svojej plánovanej životnosti. Najlepšou prevenciou ako sa problémom vyhnúť je pravidelná kontrola prípojky vody a kanalizácie. Akékoľvek netesnosti prípojky vody je potrebné detegovať čo najskôr a zabrániť tak zvýšenému odberu vody. 

Prečo je únik vody z prípojky rizikový? 

Okrem toho, že únik vody, o ktorom nemáte ani poňatia vám spôsobí vrásky pri pohľade na faktúru za vodu, tak môže byť príčinou aj ďalších komplikácií. Dokonca aj vytrvalý únik vody s nízkou intenzitou môže spôsobiť podmočenie obvodových múrov, pozemku ako aj znehodnotenie časti záhrady alebo napríklad prepadnutie zámkovej dlažby. Väčšie úniky vody predstavujú už riziko pre celé okolie a odstraňovanie napáchaných škôd si neraz môže vyžadovať aj výkopové práce, terénne úpravy a potrebná môže byť aj oprava kanalizácie

unik vody

Máte nárok na zníženie faktúry za vodu? 

Možno vám napadlo, že ak preukážete chybu prípojky, mohla by sa suma na faktúre znížiť. Jedným dychom ale treba dodať, že ak úniku dôjde na úseku za vodomerom smerom k prípojke, na takéto zníženie nemáte nárok. Platí totiž, že za stav vodovodnej prípojky je zodpovedný jej vlastník, ktorý je zároveň povinný zabezpečiť jej údržbu a potrebné opravy na vlastné náklady. 

So žiadosťou o zníženie sumy za dodávku vody tak nepochodíte, v určitých špecifických prípadoch ale môžete dosiahnuť aspoň zníženie sumy za stočné. Budete však musieť preukázať, že voda uniknutá v dôsledku poruchy sa nedostávala naspäť do verejnej kanalizácie. 


Foto: elements.envato.com

Nezastaviteľné inovácie – aké trendy musia sledovať stavebné firmy dnes?

27.05.2024

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu? Zvažujete výber stavebnej firmy, ktorá vám dom postaví? Stavebný priemysel prechádza v súčasnosti rýchlym vývojom, ktorý ovplyvňuje rastúci záujem o životné prostredie, technologický pokrok a špecifické predstavy zákazníkov. Čo si preverte skôr, ako podpíšete zmluvu o spolupráci? Čo by mala ponúkať moderná stavebná firma?

Kontakt na dobrého kúrenára je vždy veľkou výhodou – máte ho?

26.05.2024

V chladných mesiacoch roka je fungujúce kúrenie základným pilierom pohodlného bývania. Poznáte ten pocit, keď sa uprostred zimy pokazí kúrenie? Chladný vzduch vás obklopuje, zúfalo hľadáte príčinu a riešenie. Vtedy si uvedomíte, aký dôležitý je kontakt na spoľahlivého kúrenára. V akých ďalších situáciách oceníte prácu "hrdinu v montérkach"?

Zanedbávate čistenie potrubí vo vašej firme? Môže vás to stáť viac, než si myslíte

25.05.2024

Profesionálne čistenie potrubí a kanalizácie sa väčšine ľudí spája s domácnosťou - upchatý drez, sprcha alebo toaleta. Služby čistenia potrubí a krtkovania sú však kľúčové i pre miesta a prevádzky, ktoré dennodenne navštevujeme. V mnohých prípadoch sa zanedbáva prevencia a riešia sa iba vzniknuté problémy. Prečo si dávať pozor a pravidelne čistiť kanalizačné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 530
Celková čítanosť: 755120x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu