Založ si blog

Máte nárok na vrátenie daní z Nemecka? Nezabudnite na slovenské daňové priznanie

danove priznanie

Ak chcete požiadať o vrátenie daní z Nemecka, potrebujete podať slovenské daňové priznanie. Platí to pre prípady, ak ste v Nemecku pracovali niekoľko mesiacov, ale aj celý rok. Požiadajte o spoluprácu skúsenú poradenskú spoločnosť a získajte daňový preplatok z Nemecka i za 4 roky dozadu.

Vrátenie daní z Nemecka a slovenské daňové priznanie z pohľadu práva

Slovenské daňové priznanie je povinný podať takzvaný rezident Slovenskej republiky. Podľa zákona je to občan s trvalým pobytom alebo bydliskom na území Slovenskej republiky alebo ten, kto sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v danom kalendárnom roku.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb podáva každá fyzická osoba, ktorej celosvetové príjmy presiahli polovicu nezdaniteľného minima na Slovensku. Ak ste pracovali časť roku alebo celý rok v Nemecku, uvádzate v slovenskom daňovom priznaní aj vaše zdaniteľné príjmy z Nemecka.

Tieto zahraničné príjmy sa však zo slovenského daňového priznania vynímajú. To znamená, že na Slovensku vám nevzniká žiadna daňová povinnosť z dosiahnutého príjmu v Nemecku. Naopak, vo veľa prípadoch vznikne nárok na vrátenie daní z Nemecka.

Vrátenie daní z Nemecka a slovenské daňové priznanie z praktického dôvodu

Povinnou súčasťou nemeckého daňového priznania je formulár – tzv. potvrdenie EU/EWR.

Práve na tomto formulári potvrdzuje príslušný slovenský daňový úrad vašu výšku príjmov, ktoré podliehajú zdaneniu na Slovensku, resp. ste dosiahli mimo Nemecka.

Formulár EU/EWR potvrdí slovenský daňový úrad len na základe riadne podaného slovenského daňového priznania.

nemecko danove priznanie

Žiadosť o vrátenie daní z Nemecka a spolupráca s poradcom

Pri podaní žiadosti o vrátenie daní z Nemecka, teda podaní nemeckého daňového priznania, máte 2 možnosti. Vybavíte si to vlastnými silami alebo požiadate o spoluprácu spoločnosť, ktorá sa odborne a dlhodobo venuje daňovej legislatíve v Nemecku či v zahraničí.

Stačí vyplniť a podpísať žiadosť, doplniť potrebné prílohy a poslať ich mailom alebo poštou poradcovi. Ak nemáte všetky potrebné dokumenty, poradca vám pomôže aj s ich vybavením.

Samotný proces vrátenia daní z Nemecka trvá v priemere 16 týždňov od príjmu žiadosti nemeckým daňovým úradom. Všeobecne platí, že čím skôr podáte žiadosť o vrátenie daní z Nemecka, tým skôr budete mať peniaze na vašom účte.

Vyberte si spôsob, ktorý vám umožní získanie daňového preplatku z Nemecka komfortne a spoľahlivo a vylepšite si váš rodinný rozpočet aj o niekoľko tisíc euro.

Vrátenie daní z Nemecka za 4 roky dozadu

O vrátenie daní z Nemecka môžete žiadať až za 4 roky spätne. Ak ste tam pracovali v rokoch 2019 až 2022, máte stále príležitosť pre vyžiadanie daňového preplatku.

Spozornieť by mali tí, ktorí tam pracovali v roku 2019, lebo čas na podanie nemeckého daňového priznania majú len do konca roku 2023.

dane nemecko

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

Kyjev, EÚ, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Ursula von der Leyenová

EÚ začne prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom budúci utorok

21.06.2024 12:34

Členské štáty Európskej únie formálne schválili začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom.

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ schválili rokovacie rámce pre prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23

Medzivládna konferencia s oboma krajinami sa uskutoční budúci utorok v Luxemburgu.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

orban, leyenova

Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

21.06.2024 11:10, aktualizované: 12:24

ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773631x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu