Založ si blog

Prestaňte robiť tieto chyby pri praní

chyby pri prani

Pranie má za sebou dlhú históriu. Prešli sme si dlhú cestu od čias ručného drhnutia, používania umývacích dosiek a žmýkačiek. Pranie už nie je ani zďaleka tak fyzicky a časovo náročná úloha ako kedysi.

Ale priznajme si, že aj s vymoženosťami dnešných inteligentných high-tech spotrebičov a účinnejších čistiacich prostriedkov na bielizeň je pranie stále jednou z našich najmenej obľúbených domácich prác. Určite vám nepomôže, keď bežné chyby pri praní spôsobujú problémy, ktoré môžu poškodiť vaše oblečenie, predĺžiť proces prania a dokonca znížiť bezpečnosť vášho domova.

Vyhnite sa týmto bežným chybám pri praní:

Použitie príliš veľkého množstva pracieho prostriedku

Nadmerné používanie pracieho prostriedku je jednou z najčastejších chýb pri praní. Vytvorí sa tak zbytočne veľa peny, kvôli ktorej práčka nedokáže tak efektívne odvádzať vodu. Navyše pena, ktorá sa z oblečenia nevymyje, v ňom zanechá zbytky pracieho prostriedku alebo dokonca baktérie. Nebojte sa, bielizeň sa operie aj s menším množstvom prostriedku. No ak chcete mať pocit, že je vaše oblečenie stopercentne čisté, použite parfémy do prania.

Nesprávne ošetrenie škvŕn

So škvrnami na oblečení sa treba vysporiadať čo najskôr. Čím promptnejšie budete konať, tým jednoduchšie ju odstránite. Ak chcete efektívne ošetriť škvrny na oblečení, najprv skontrolujte štítok oblečenia. Čistenie záleží na type oblečenia, ale aj pôvode škvrny.

Na čistenie škvŕn je možné použiť sprej na odstraňovanie škvŕn z bielizne alebo bežný prací prostriedok. Ak nemáte poruke žiadny odstraňovač škvŕn, oblečenie aspoň ponorte do studenej vody, aby škvrna nezaschla.

skrvny na obleceni

Pranie malého alebo príliš veľkého množstva bielizne

Nie je energeticky úsporné prať len malé množstvo bielizne, a to ani v práčke s nastavením množstva vody. Pranie predstave približne pätinu spotreby vody v priemernej domácnosti a dávka menšieho množstva bielizne tak či tak spotrebuje približne rovnaké množstvo elektriny.

Ďalšou chybou je prepĺňanie práčky. Naplňte ju tak, aby ste oblečenie nemuseli tlačiť rukou. Ak budete práčku preťažovať, oblečenie sa rovnomerne nevyčistí a práčka sa opotrebuje oveľa rýchlejšie.

Chcete, aby bola vaša bielizeň ešte voňavejšia? Dobrou voľbou je olejová aviváž, vďaka ktorej bude oblečenie voňať dlhšie.

Rozopnuté zipsy a zapnuté gombíky

Nenechávajte gombíky na košeliach zapnuté. Točenie oblečenia v bubne práčky ich zaťažuje, čo môže spôsobiť uvoľnenie nití a vypadávanie gombíkov.

gombiky na obleceni

Naopak zipsy na nohaviciach, sukniach a rifliach treba nechávať vždy zapnuté. Kovové zuby zipsu sa môžu ľahko zachytiť o iný kus oblečenia a spôsobiť poškodenie najmä jemných látok.
Tip: Upratovacia firma Bavaris ponúka tie najlepšie služby vrátane: pravidelné upratovanie, chemické čistenie, tepovanie kobercov a upratovanie firiem Bratislava.


Foto: elements.envato.com

Praktický sprievodca: pripojky kanalizácie v domácnosti

29.09.2023

Pri kanalizácii v domácnosti ide o viac než len odtok vody. Je to o zachovaní hygieny, ochrane zdravia a životného prostredia. V tomto praktickom sprievodcovi sa dozviete, ako riadne pripojiť svoje kanalizačné zariadenia a udržať ich v dobrom stave. 1. Príprava na pripojky kanalizácie Materiály a nástroje Základným krokom pre pripojky kanalizácie je zabezpečiť si potrebné [...]

Návštevnosť vášho e-shopu rastie, no objednávky nepribúdajú? Toto môžu byť dôvody!

28.09.2023

Spustili ste s nadšením nový e-shop a aj napriek postupnému nárastu návštevnosti objednávky akosi nepribúdajú. Tento scenár je pomerne častý a týka sa dokonca aj zabehnutých e-shopov, ktorým akoby z ničoho nič rapídne poklesne počet objednávok. Príčin môže byť veľa a prísť na to, kde nastal problém môže byť pomerne zložité. Zamerali sme [...]

Čistenie kanalizácie – potrubie nepozná piatok ani sviatok

27.09.2023

Ach jaj, prečo zase neodteká voda? Pravidelne čistíte odtoky v domácnosti a voda aj tak zase neodteká. Možno nastal čas pre profesionálne čistenie kanalizácie. Machri z krtkovania vyriešia vaše problémy s upchatým potrubím 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Vladimir Putin, Trošev, vagnerovci, Jevkurov

Putin formuje nových bojovníkov. Rokoval s bývalým veliteľom vagnerovcov, ktorého Prigožin označoval za zradcu

29.09.2023 10:32, aktualizované: 11:21

Putin rokoval s niekdajším členom vagnerovcov Andrejom Troševom. Vedenie Prigožinových žoldnierov ho dávnejšie označilo za zradcu.

branisko, tunel, nehoda

Pre vážnu dopravnú nehodu je uzavretý tunel Branisko

29.09.2023 10:22

V tuneli došlo k čelnej zrážke dvoch osobných motorových vozidiel.

Švédsko, násilie, Uppsala

Švédsky premiér si po vlne násilia predvolal vedenie armády i polície: Budeme na gangy poľovať

29.09.2023 06:37

Švédsky premiér Ulf Kristersson si predvolal vedenie tamojšej armády i polície v snahe zastaviť vyčíňanie kriminálnych gangov

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 555732x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu