Založ si blog

Prestaňte robiť tieto chyby pri praní

chyby pri prani

Pranie má za sebou dlhú históriu. Prešli sme si dlhú cestu od čias ručného drhnutia, používania umývacích dosiek a žmýkačiek. Pranie už nie je ani zďaleka tak fyzicky a časovo náročná úloha ako kedysi.

Ale priznajme si, že aj s vymoženosťami dnešných inteligentných high-tech spotrebičov a účinnejších čistiacich prostriedkov na bielizeň je pranie stále jednou z našich najmenej obľúbených domácich prác. Určite vám nepomôže, keď bežné chyby pri praní spôsobujú problémy, ktoré môžu poškodiť vaše oblečenie, predĺžiť proces prania a dokonca znížiť bezpečnosť vášho domova.

Vyhnite sa týmto bežným chybám pri praní:

Použitie príliš veľkého množstva pracieho prostriedku

Nadmerné používanie pracieho prostriedku je jednou z najčastejších chýb pri praní. Vytvorí sa tak zbytočne veľa peny, kvôli ktorej práčka nedokáže tak efektívne odvádzať vodu. Navyše pena, ktorá sa z oblečenia nevymyje, v ňom zanechá zbytky pracieho prostriedku alebo dokonca baktérie. Nebojte sa, bielizeň sa operie aj s menším množstvom prostriedku. No ak chcete mať pocit, že je vaše oblečenie stopercentne čisté, použite parfémy do prania.

Nesprávne ošetrenie škvŕn

So škvrnami na oblečení sa treba vysporiadať čo najskôr. Čím promptnejšie budete konať, tým jednoduchšie ju odstránite. Ak chcete efektívne ošetriť škvrny na oblečení, najprv skontrolujte štítok oblečenia. Čistenie záleží na type oblečenia, ale aj pôvode škvrny.

Na čistenie škvŕn je možné použiť sprej na odstraňovanie škvŕn z bielizne alebo bežný prací prostriedok. Ak nemáte poruke žiadny odstraňovač škvŕn, oblečenie aspoň ponorte do studenej vody, aby škvrna nezaschla.

skrvny na obleceni

Pranie malého alebo príliš veľkého množstva bielizne

Nie je energeticky úsporné prať len malé množstvo bielizne, a to ani v práčke s nastavením množstva vody. Pranie predstave približne pätinu spotreby vody v priemernej domácnosti a dávka menšieho množstva bielizne tak či tak spotrebuje približne rovnaké množstvo elektriny.

Ďalšou chybou je prepĺňanie práčky. Naplňte ju tak, aby ste oblečenie nemuseli tlačiť rukou. Ak budete práčku preťažovať, oblečenie sa rovnomerne nevyčistí a práčka sa opotrebuje oveľa rýchlejšie.

Chcete, aby bola vaša bielizeň ešte voňavejšia? Dobrou voľbou je olejová aviváž, vďaka ktorej bude oblečenie voňať dlhšie.

Rozopnuté zipsy a zapnuté gombíky

Nenechávajte gombíky na košeliach zapnuté. Točenie oblečenia v bubne práčky ich zaťažuje, čo môže spôsobiť uvoľnenie nití a vypadávanie gombíkov.

gombiky na obleceni

Naopak zipsy na nohaviciach, sukniach a rifliach treba nechávať vždy zapnuté. Kovové zuby zipsu sa môžu ľahko zachytiť o iný kus oblečenia a spôsobiť poškodenie najmä jemných látok.
Tip: Upratovacia firma Bavaris ponúka tie najlepšie služby vrátane: pravidelné upratovanie, chemické čistenie, tepovanie kobercov a upratovanie firiem Bratislava.


Foto: elements.envato.com

5 mýtov o Kindergeld, na ktoré hneď zabudnite

30.06.2024

Rodinné prídavky z Nemecka, takzvané Kindergeld, sú lákavou finančnou podporou pre slovenských rodičov, ktorí pracujú v Nemecku. Na druhej strane však koluje viacero nesprávnych informácií, ktoré odrádzajú od ich poberania. Pozrite sa na týchto 5 mýtov a ujasnite si, ako to v skutočnosti funguje.

3 jednoduché kroky, jak do svého domova vpustit letní atmosféru

25.06.2024

Vytoužené léto je konečně tady, což potvrzují i předpovědi počasí, které ukazují stále více dnů, kdy rtuť teploměru přesahuje 30 °C. Pokud se chcete připravit na všechna lákadla a radovánky, které nejteplejší období roku přináší, máte ještě čas se připravit a postarat se o to, aby váš domov naplnila letní atmosféra. Stačí pár drobných změn a [...]

Žiadate o rakúske prídavky? Nezabudnite na dôležité prílohy

24.06.2024

Slováci, ktorí pracujú v Rakúsku, môžu poberať rakúske rodinné prídavky. Vedeli ste, že prídavky na dieťa v Rakúsku je možné žiadať až 5 rokov spätne? K žiadosti sa prikladajú povinné prílohy, ktoré závisia od vašej životnej situácie. Určite ich nezabudnite priložiť, aby ste získali legálne prilepšenie pre vaše dieťa.

Senátor J.D. Vance

Trump si za svojho viceprezidenta vybral senátora, ktorý ho ostro kritizoval

15.07.2024 21:27

Vance sa stal neskôr hlasným obhajcom republikánskeho lídra.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 21:12

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

medveď hnedý

Rumuni zavelili do útoku na medvede. Kvótu na odstrel radikálne navýšili

15.07.2024 20:40

V roku 2023 bolo povolených 220 odstrelov, dnes zákonodarcovia veľkou väčšinou hlasov tento počet zvýšili.

Donald Trump

„Strelec je dole! Strelec je dole!" „Nechajte ma obuť si topánky." Čo počas streľby hovorili agenti a Trump? Pozrite si prepis záznamu

15.07.2024 19:00

Ako zareagovala ochranka počas atentátu na Donalda Trumpa? Aké povely si vymieňali agenti Tajnej služby a čo hovoril exprezident?

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 545
Celková čítanosť: 794420x
Priemerná čítanosť článkov: 1458x

Autor blogu