Založ si blog

6 bezpečnostných tipov na pracovisku

bezpecnost na pracovisku

Zodpovednosť za bezpečnosť na pracovisku by nemala byť – a ani nie je – na pleciach samotných zamestnancov. V prvom rade by mal bezpečnosť a ochranu zdravia zabezpečiť zamestnávateľ a PZS (pracovná zdravotná služba). No to sa nevylučuje s faktom, že aj každý zamestnanec môže prispieť k celkovej bezpečnosti na pracovisku.

1. Nahláste nebezpečné podmienky

Pri nahlasovaní vzniknutých nebezpečenstiev netreba váhať. Ignorovanie a zanedbanie problému môže zvýšiť riziko nehody alebo zranenia. Všetci zamestnanci by mali okamžite nahlásiť nebezpečné podmienky, aby pomohli ochrániť svojich spolupracovníkov a sami seba. 

2. Noste ochranné pomôcky

Hoci sa tento bod môže zdať zrejmý, je dôležité, aby ste za každých okolností nosili potrebné osobné ochranné pomôcky. Pracovníci často zabudnú alebo sa rozhodnú nenosiť konkrétny kus vybavenia, ako sú ochranné okuliare alebo prilba, pretože majú pocit, že to je zbytočné alebo že môžu úlohu rýchlo dokončiť aj bez neho. No používanie týchto ochranných prostriedkov má svoje opodstatnenie, hoci prácu dokončíte za pár minút.

ochranne pomocky

3. Robte si prestávky

Zamestnanci, ktorí sú unavení a prepracovaní, predstavujú riziko na pracovisku. Robiť si prestávky je dôležité na to, aby si pracovníci oddýchli a načerpali nové sily pred dokončením všetkých úloh. Unavení členovia tímu nie sú schopní plne sa sústrediť na danú úlohu, čo by mohlo spôsobiť nehodu z nepozornosti.

4. Majte prehľad o nových postupoch

Na pracoviskách sa z času na čas implementujú nové postupy či protokoly alebo sa nakúpi vybavenie, takže treba si vždy dať záležať na tom, aby ste sa vždy s nimi oboznámili. Zamestnávateľ síce poskytne školenie, no je na vás, aby ste si z neho zobrali čo najviac. Ak niečo nepochopíte, nebojte sa klásť otázky.

5. Udržujte správne držanie tela

Je dôležité vykonávať prácu so správnym držaním tela. Od zdvíhania ťažkých predmetov až po sedenie za počítačom. Zamestnanci musia mať na pamäti správne držanie tela, pretože im to môže pomôcť vyhnúť sa bolestiam a potenciálnemu dlhodobému poškodeniu krku, chrbta alebo ramien.

6. Udržujte čistý pracovný priestor

Zamestnanci by mali odstrániť akékoľvek nepotrebné predmety vo svojej blízkosti alebo na svojich pracovných staniciach. Platí to dvojnásobne, ak daný priestor zdieľajú s ostatnými. Tesne pred koncom smeny treba skontrolovať, či netreba niečo poutierať, pozametať alebo vydezinfikovať. Vždy treba spraviť všetko pre to, aby ste sa vyhli pošmyknutiu na rozliatych tekutinách, zakopnutiu o zbytočný predmet a pádom, ktoré sú najčastejšou príčinou zranení na pracovisku.

mokra podlaha

Firma AcraClean ponúka okrem rôznych druhov utierok, mydiel a dezinfekcií aj hydrofóbne súpravy, sypké sorbenty a mnoho ďalších produktov.


Foto: elements.envato.com

Praktický sprievodca: pripojky kanalizácie v domácnosti

29.09.2023

Pri kanalizácii v domácnosti ide o viac než len odtok vody. Je to o zachovaní hygieny, ochrane zdravia a životného prostredia. V tomto praktickom sprievodcovi sa dozviete, ako riadne pripojiť svoje kanalizačné zariadenia a udržať ich v dobrom stave. 1. Príprava na pripojky kanalizácie Materiály a nástroje Základným krokom pre pripojky kanalizácie je zabezpečiť si potrebné [...]

Návštevnosť vášho e-shopu rastie, no objednávky nepribúdajú? Toto môžu byť dôvody!

28.09.2023

Spustili ste s nadšením nový e-shop a aj napriek postupnému nárastu návštevnosti objednávky akosi nepribúdajú. Tento scenár je pomerne častý a týka sa dokonca aj zabehnutých e-shopov, ktorým akoby z ničoho nič rapídne poklesne počet objednávok. Príčin môže byť veľa a prísť na to, kde nastal problém môže byť pomerne zložité. Zamerali sme [...]

Čistenie kanalizácie – potrubie nepozná piatok ani sviatok

27.09.2023

Ach jaj, prečo zase neodteká voda? Pravidelne čistíte odtoky v domácnosti a voda aj tak zase neodteká. Možno nastal čas pre profesionálne čistenie kanalizácie. Machri z krtkovania vyriešia vaše problémy s upchatým potrubím 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Vladimir Putin, Trošev, vagnerovci, Jevkurov

Putin formuje nových bojovníkov. Rokoval s bývalým veliteľom vagnerovcov, ktorého Prigožin označoval za zradcu

29.09.2023 10:32, aktualizované: 11:21

Putin rokoval s niekdajším členom vagnerovcov Andrejom Troševom. Vedenie Prigožinových žoldnierov ho dávnejšie označilo za zradcu.

branisko, tunel, nehoda

Pre vážnu dopravnú nehodu je uzavretý tunel Branisko

29.09.2023 10:22

V tuneli došlo k čelnej zrážke dvoch osobných motorových vozidiel.

Švédsko, násilie, Uppsala

Švédsky premiér si po vlne násilia predvolal vedenie armády i polície: Budeme na gangy poľovať

29.09.2023 06:37

Švédsky premiér Ulf Kristersson si predvolal vedenie tamojšej armády i polície v snahe zastaviť vyčíňanie kriminálnych gangov

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 555730x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu