Založ si blog

Na aké výdavky sa pripraviť pri stavbe domu

projektovanie domu

Predtým samotným začiatkom stavby vysnívaného domu je dobré zvážiť a pochopiť rozdelenie nákladov, a spraviť si zoznam najdrahších položiek. Ak ste si stanovili fixný rozpočet a chcete spraviť všetko preto, aby ste ho neprekročili, kľúčom je vytvoriť si dôkladný a spoľahlivý plán. A to s dostatočným časovým predstihom. 

Ďalšou dôležitou súčasťou úspešného projektu je rozumné rozhodovanie. Nechajte si prejsť hlavou každé rozhodnutie, či už je menej alebo viac finančne nákladné. Na to, aby ste si vytvorili plán a mali sa vôbec ohľadom čoho rozhodovať, je nevyhnutné získať čo najviac informácií o samotnej stavbe domu. Pýtajte sa dôveryhodných zdrojov, akými sú rodina a známi, informujte sa u firiem (bitumat.sk) a čítajte články na internete. 

Zvoľte kvalitné materiály a spoľahlivé firmy akou je spomínaný Bitumat alebo aj AkraClean, ktoré vám okrem poradenstva poskytnú aj materiály ako asfaltové šindle, izolácie, sklenú vlnu a sypké sorbenty.

V tomto článku si prejdeme 4 finančne najnáročnejšie položky, na ktoré pri stavbe domu určite narazíte.

1. Základy

Cena základov rôznych stavieb sa bude samozrejme líšiť. Od čoho sa odvíja cena základov? Záležať bude na type základov, umiestnení domu a samotnej firme, ktorú si vyberiete. Samozrejme, mali by ste si vybrať firmu, na ktorú ste počuli dobré ohlasy alebo vám ju niekto odporúčal. Cenu ovplyvní aj použitý materiál a zručnosti robotníkov. Ak sa firma zameriava na stavanie určitého typu základov a vy si vyberiete iný typ, je možné, že práce budú trvať dlhšie a budú cenovo nákladnejšie. 

Typy základov: väčšina rodinných domov je založená na betónových základových pásoch. V niektorých prípadoch sa musí použiť pevnejší železobetón. Druhým typom sú základové dosky, ktoré sa používajú najmä vtedy, ak je pôda menej únosná alebo sa pod ňou nachádza spodná voda. Pri druhom type sa využíva väčšie množstvo betónovej zmesi, s čím musíte rátať pri vytváraní rozpočtu.

stavebne zaklady

2. Konštrukcia 

Rovnako ako základy, aj konštrukcia je niečo, na čom sa neoplatí a ani nedá šetriť. Ušetriť môžete na menej dôležitých a menších položkách akými je výhodné pracovné oblečenie. Presné náklady na túto súčasť stavby nie sú vždy jednoznačné. Čo však môže zvýšiť náklady je veľkosť domu. Logicky – čím je dom mohutnejší, tým drahšia bude jeho konštrukcia. Jej typ je tiež faktorom, ktorý prispieva k celkovej cene. Bežná a cenovo výhodná je tyčová konštrukcia. Opäť treba podotknúť, že vplyv na cenu má zvolený materiál. Cena práce nie je až takou výraznou časťou celej čiastky, no treba ju napriek tomu brať do úvahy.

3. Strešná krytina

Existuje veľa rôznych druhov strešných krytín. Môžete mať škridlovú strechu, ktorá má dlhú životnosť alebo použiť asfaltové, bridlicové alebo cédrové šindle. Najbežnejšie a najlacnejšie sú asfaltové šindle, ktoré sa jednoducho inštalujú. Ich životnosť závisí od kvality materiálu. Výhodou je tvárnosť, vďaka ktorej je možné formovať aj zložité tvary striech. 

Pri výbere strešnej krytiny je potrebné rešpektovať odporúčania výrobcu ohľadne sklonu strechy a spôsobu jej montáže. Pamätajte aj na to, že aj tá najkvalitnejšia krytina vás neuchráni pred problémami, ak nie je odborne položená.

stavba strechy

4. Podlaha

Interiér začína od podlahy. Pri jej výbere myslite na to, že sa na ňu budete musieť pozerať zrejme ešte dlhé roky. Preto ani na podlahe nešetrite. Aký materiál zvoliť? Drevo má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, dlhú životnosť a je vhodné pre alergikov. PVC a vinyl sú pružné materiály a sú menej náročné na údržbu. Korok je zas ekologický, teplý a príjemný na dotyk. Okrem týchto materiálov môžete zvoliť nenáročný laminát alebo keramickú dlažbu. 

Preštudujte si všetky možnosti a rozhodnite sa pre variant vhodný práve pre vás.

Hľadáte pre svoju firmu spoľahlivú pracovnú zdravotnú službu? Oslovte mg-service.sk.


Foto: elements.envato.com

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496401x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu