Založ si blog

Plánujete stavať rodinný dom na malom pozemku? Toto vezmite do úvahy!

projekt domu

Aktuálnu ponuku stavebných pozemkov nemožno v mnohých lokalitách považovať za ideálnu a ani veľkorysú. Samotný výber je tak často vecou mnohých kompromisov, a to či už hovoríme o rozlohe pozemku alebo jeho dispozícii. Na druhej strane, aj na relatívne skromnom pozemku môže vyrásť plnohodnotný rodinný dom, v ktorom nebudete mať núdzu o miesto. Skôr ako sa však definitívne rozhodnete pre menší pozemok, mali by ste zvážiť viacero faktorov. 

Nájsť alebo postaviť si vlastný dom niekde kúsok za mestom napĺňa u čoraz väčšieho počtu ľudí predstavy o ideálnom bývaní. Stiesnený byt, hoci aj niekde v centre mesta, nemusí byť práve ideálny najmä pre mladé rodiny s deťmi. Zvýšený záujem o rodinné domy v prímestských oblastiach však spôsobil, že pri tomto type nehnuteľností rástli ceny v uplynulom období snáď najviac. Nájsť schopný pozemok s dostatočnou rozlohou a ešte k tomu za „rozumné peniaze“ v prímestských oblastiach tak môže byť celkom problém. Zaujímavé tak môžu byť aj pozemky, ktoré príliš veľa miesta neponúkajú. Stavba na priestorovo skromnejšom pozemku si vyžaduje trochu iný prístup a tiež zvýšenú opatrnosť.

Zistite si, ako je to v konkrétnej obci

Keď si už vyhliadnete pozemok a absolvujete aj prvú obhliadku, je najvyšší čas oboznámiť sa s vyhláškou danej obce stanovujúcou, akú plochu pozemku môžete v konkrétnom prípade zastavať, a či je možné v danej lokalite postaviť poschodový dom, alebo aspoň dom s podkrovím. Na malých pozemkoch sa totiž oplatí stavať predovšetkým „do výšky“, no musíte vedieť, čo je ešte akceptovateľné. V niektorých lokalitách môže byť dokonca problém postaviť čokoľvek vyššie, ako je bežný bungalov. 

stavebne povolenie

Popri vyhláške si samozrejme ustriehnite aj ostatné záležitosti, akými sú inžinierske siete či stav potrubí, aby ste nemuseli často využívať služby ako nonstop krtkovanie Pezinok či kvôli rozsiahlej oprave potrubia realizovať výkopové práce. 

Maximálny úžitok na minimálnej ploche

Pri výbere pozemku by ste už mali presne vedieť, čo od rodinného domu očakávate. Využiť totiž maximum úžitkovej plochy pri priestorovo obmedzenom pozemku môže byť veľkou výzvou, skúsený architekt by si však ani s takýmto návrhom nemal mať problém poradiť. Pri niektorých prvkoch však budete musieť urobiť kompromis. Napríklad, rodinné moderné bazény si spravidla vyžadujú dostatok priestoru, čo ale neznamená, že vás neuspokojí menší štvorcový bazén s plochou pod 15 m2

Šikovný projektant dokáže s priestorom čarovať

Trend malých pozemkov pochopiteľne zachytili aj projektanti a podobné typy domov nájdete aj v ponukách na kľúč. Navyše, tomuto trendu nahrávajú aj moderné stavebné materiály, vďaka ktorým je možné použiť napríklad tekute izolacie a ušetriť cenné centimetre na hrúbke obvodových stien. Hoci teda aj na malom pozemku, nechať za sebou ruch veľkomesta a užívať si na malej záhradke či podkrovnej miestnosti má pre mnohých svoje čaro. 

projektovanie domu

Foto: elements.envato.com

Chcete pracovať v Rakúsku? Užite si tieto výhody

05.02.2023

Práca v Rakúsku má mnoho výhod. Táto krajina so zaujímavou kultúrou a rozmanitým pracovným trhom je pre uchádzačov o zamestnanie veľmi žiadanou destináciou. Ak chcete pracovať u našich susedov, mali by ste vedieť o nasledovných výhodách. Aké sú výhody práce a života v Rakúsku? Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia, ktorí hľadajú lepšiu prácu v zahraničí [...]

Keď ide o peniaze: riešenie týchto problémov sa odkladať určite neoplatí

30.01.2023

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je problémom predchádzať a keď už nastanú, treba im čeliť. Kým niektoré odklad znesú, pred inými sa strkať hlavu do piesku rozhodne nevypláca. Pozreli sme sa na trojicu životných situácií, pri ktorých sa vám odkladanie riešenia problémov môže vypomstiť. Kanalizačné potrubie nepodceňujte Problémy s kanalizáciou [...]

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

28.01.2023

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 417670x
Priemerná čítanosť článkov: 1339x

Autor blogu