Založ si blog

Mentálne zdravie na pracovisku – ako znížiť stres

Nové negatívne udalosti, ako rastúca inflácia, pandémia a vojna na Ukrajine neustále ovplyvňujú psychické zdravie takmer celej populácie. Rovnako rastie aj stres spojený s prácou, a to hlavne preto, že si ho ľudia začali spájať s úspechom. Myslia si, že pokiaľ nie sú v strese, nerobia dosť. Nie je to však pravda. Stres výrazne ovplyvňuje zdravie a ohrozuje ziskovosť a úspech akejkoľvek spoločnosti.

Zistite príčinu stresu

Ak chcete odstrániť stres, musíte zistiť jeho hlavné príčiny. Cítite sa izolovaní kvôli zlým vzťahom s kolegami alebo vám chýba podpora vedenia? Konflikty rýchlo vyčerpajú vašu energiu a zostanete podráždení. Dôvodom môže byť aj pracovná vyťaženosť. Ak trávite v práci príliš veľa času alebo si na seba beriete zbytočne veľa povinnosti, môže to viesť k vyhoreniu.

stres z prace

Sami sa zamyslite sa nad tým, čo vás trápi a ak je to možné, skúste sa porozprávať s kolegami. Zistite, či majú rovnaké pocity. Svoje obavy môžete nahlásiť vedeniu, ktorých hlavným záujmom je aj bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. Netreba zabúdať na to, že psychické zdravie je rovnako dôležité ako fyzické.

Ako znížiť stres počas pracovného dňa?

Pracovná pozícia bez akéhokoľvek stresu pravdepodobne neexistuje. Treba byť realistický a nájsť spôsoby, ako ho minimalizovať.

Začnite svoj deň správne. Stres sa začína už doma – rýchlo spravíte deťom raňajky a pošlete ich do školy, vyvenčíte psa a spravíte si rýchlu kávu na cestu. Do práce už prídete podráždení a ste náchylnejší na stres. Skúste si vytvoriť stálu rannú rutinu, zaujmite pozitívny prístup a nezabúdajte na svoju zdravú výživu a pohyb. Po ceste do práce si pustite obľúbenú hudbu, podcast alebo audio knihu. Pripravte svoju myseľ na interakcie s kolegami a vyhýbajte sa akýmkoľvek konfliktom. 

zvladanie stresu v praci

Či už je náplňou vašej práce pokládka zámkovej dlažby alebo asistencia predaja, dbajte na to, aby nebolo vaše povolanie neustálym zdrojom stresu. Ak sa vám mentálne zdravie vymyká spod kontroly, nehanbite sa osloviť psychológa.


Foto: elements.envato.com

Trikrát „U“ – udržateľnejšie, unikátne a úžasné

03.10.2022

Nemecká značka kuchýň Nolte má za sebou viac ako 60 rokov skúseností a svojím konceptom výroby patrí medzi priekopníkov vo svojom obore. Spoločnosť založil Konrad Nolte a do dnešnej doby funguje ako rodinné podnikanie zamerané na kvalitu, dizajn a udržateľnosť. Základné princípy firmy vychádzajú z udržateľnosti prírodných zdrojov, čistoty vzduchu, [...]

Vlastné bývanie mimo mesta je trendom, ktorý preferuje stále viac Slovákov

29.09.2022

Udalosti z uplynulých rokov v mnohom zmenili naše pracovné možnosti a čoraz viac slovenských zamestnávateľov a zamestnancov využíva možnosti práce formou home office. Aj vďaka tomuto trendu preferujú mnohí z nás bývanie neďaleko väčších miest s dobrou dostupnosťou do mesta. Bohatú ponuku zaujímavých nehnuteľností v okrese Malacky prináša [...]

Taxi na letisko Schwechat s individuálnym prístupom

28.09.2022

Cestovanie bez hraníc dopĺňajú aj bezbariérové možnosti na letisku. Ako v týchto prípadoch postupovať? Nech už odlietate z akéhokoľvek letiska, bezpochyby očakávate nielen ústretový prístup zamestnancov, ale aj tak nastavenú prevádzku, aby poskytovala maximálny komfort až do momentu pristátia. Mnohé letiská dokážu splniť štandardné požiadavky cestujúcich [...]

Las Vegas / Policajná dodávka /

Útok nožom na rušnej ulici v Las Vegas si vyžiadal najmenej dve obete

07.10.2022 10:10

Polícia uviedla, že traja hospitalizovaní ľudia sú v kritickom stave a ďalší traja sú v stabilizovanom stave.

Joe Biden

Biden omilostil tisíce ľudí odsúdených za prechovávanie marihuany

07.10.2022 09:49

"Nikto by nemal byť vo väzení len za užívanie alebo prechovávanie marihuany," uvádza sa v Bidenovom vyhlásení

pád lavíny

Pád lavíny v indickej časti Himalájí má 19 obetí

07.10.2022 08:04

Desať ľudí je nezvestných.

Vľavo Boris Kollár a Tomáš Taraba

Chaos okolo predčasných volieb: SaS s Tarabom rokovať nebude, rozhodnú zákulisné dohody

07.10.2022 08:00

Predčasné voľby sú síce reálnejšie, prejsť však nemusí ani jeden z dvoch návrhov. Jeden zrejme stiahnu, na druhý budú chýbať hlasy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 334594x
Priemerná čítanosť článkov: 1221x

Autor blogu