Založ si blog

Drevovýroba a mäsovýroba: dve odvetvia, v ktorých elektromotory spôsobili malú revolúciu

Potreba spoľahlivého, efektívneho a cenovo dostupného pohonu je prirodzenou požiadavkou mnohých výrobcov. Sú však odvetvia, v ktorých k mechanizácii došlo až relatívne neskoro, a to predovšetkým pre vysoké počiatočné náklady. Nástupom moderných a kompaktných elektromotorov sa však mnohé zmenilo a umožnilo množstvo procesov zefektívniť. Zamerajme sa najmä na dve odvetvia – drevovýrobu a spracovanie mäsa, v ktorých patrí kompaktný elektromotor k najvyužívanejším spôsobom pohonu. 

spracovavanie dreva

Pílové elektromotory sú dnes štandardom

Drevovýroba má na Slovensku veľmi dlhú tradíciu, no zároveň ide o odvetvie, ktoré si vyžaduje nielen zručnosť, ale aj silu a trpezlivosť. Od spílenia stromu až po hotový výrobok vedie dlhá cesta vyžadujúca si množstvo námahy. Ručné pílenie a spracovanie dreva je však možné pomerne ľahko nahradiť vďaka moderným pílovým elektromotorom. Nielenže sú dostatočne odolné voči prachu, ale vďaka svojej plochej konštrukcii nemajú problém s chladením a ľahko sa stanú súčasťou pílového stola. 

Nástup modernej techniky do drevospracujúceho priemyslu ale neznamenal iba ústup ručného pílenia. Umožnil tiež výrobu nových produktov, ako sú napríklad drevné brikety s vyššou výhrevnosťou. Lisy na brikety opäť poháňajú predovšetkým elektromotory 400V, ktoré sú zárukou efektívneho pohonu aj v náročnejších podmienkach. 

pilenie dreva

Ručné mletie mäsa je aj vďaka elektromotorom minulosťou

Ručné mletie mäsa je v spracovateľských závodoch činnosťou, ktorá si vyžaduje veľa námahy a času. Riešením je preto jeho pohon, ktorý dokáže efektívne zabezpečiť elektromotor 2800 ot 2900 ot pripojený hoci aj k menšiemu mlynčeku na mäso. Vo veľkej miere sa v mäsovýrobe využíva pohon elektromotormi aj pri jednohriadeľových miešačkách mäsa, pričom týmto spôsobom je možné prestavať ručné miešačky na elektrické. Vo väčších prevádzkach na spracovanie mäsa sú elektromotory využívané aj na pohon pásových dopravníkov, kedy efektivitu celého systému vylepšuje elektroprevodovka a frevkvenční měnič. Drevovýroba a spracovanie mäsa sú pochopiteľne iba dvoma príkladmi z mnohých, ako sa podarilo zefektívniť proces spracovávania surovín.

elektricke mlynceky

Zdroj: elements.envato.com

Ako dosiahnuť, aby vám zákazníci platili rýchlejšie? Pomôže aj prehľadná faktúra!

03.07.2022

Dlhé čakanie na peniaze od klientov trápi mnohých podnikateľov. Na Slovensku dokonca nie je ničím nezvyčajným platiť faktúry aj niekoľko dní po splatnosti. Hoci tohto „zlozvyku“ sa zrejme nikdy nezbavíme, platobnú disciplínu klientov môžete zlepšiť aj prehľadnými faktúrami. Poradíme, čo by okrem povinných náležitostí mali faktúry obsahovať, aby klientov [...]

Pracovné overaly nie sú dôležité iba v zdravotníctve – kde si ešte nachádzajú využitie?

02.07.2022

Situácia súvisiaca s celosvetových šírením koronavírusu spopularizovala okrem rôznych diagnostických metód aj pracovné overaly, ktoré nosili osoby vykonávajúce testovanie. Pracovné ochranné overaly pritom zďaleka neslúžia iba v zdravotníctve a svoje uplatnenie si nachádzajú napríklad aj v chemickom či potravinárskom priemysle. Poradíme, čo by mal [...]

Neprichádzajte o objednávky v e-shope kvôli nesprávnej navigácii a slabej použiteľnosti

01.07.2022

Navigácia a použiteľnosť, to sú faktory, ktoré v nemalej miere rozhodujú o vašom úspechu či neúspechu pri podnikaní s e-shopom, resp. akýmkoľvek iným e-commerce projektom. Pozrieme sa tiež na situácie, ktoré ako online nakupujúci možno aj sami poznáte. Použiteľnosť nezachráni ani tá najlepšia reklama Hoci mnohým začiatočníkom sa podnikanie [...]

Omša / Náboženstvo / Cirkev / Kázeň /

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

05.07.2022 22:00

Dôvodom spustenia petícia sa stalo podmienečné odsúdenie kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Pod petíciu sa podpísalo už vyše sedemtisíc ľudí.

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

Súd v Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny

05.07.2022 21:38

Súd tak vyhovel žiadosti ukrajinského ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého predstavitelia strany podporovali proruských povstalcov na Donbase a podieľali sa na akciách, ktoré viedli k ruskej anexii polostrova Krym.

Mali / Afrika / Nepokoje / Vojak / Armáda /

Pri výbuchu míny na severe Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN

05.07.2022 21:19

Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.

Boris Johnson

Dvaja britskí ministri podali demisiu, nesúhlasia s vládou premiéra Johnsona

05.07.2022 20:37

Pozíciu britského premiéra Borisa Johnsona v poslednom období oslabila séria škandálov.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 280388x
Priemerná čítanosť článkov: 1122x

Autor blogu