Založ si blog

Systémové riešenia v stavebníctve sú prísľubom efektivity a úspornosti

Pri zostavovaní cenových rozpočtov stavieb sa veľmi často naskytá otázka, či zvoliť tie najlepšie možné stavebné riešenia, alebo sa za každú cenu snažiť ušetriť. Nejde pritom o jednoduché rozhodnutia a výpočty bez ohľadu na to, či je reč o projekte rodinného domu, alebo väčšieho komerčného objektu. Pozreli sme sa na konkrétne prípady, ako je možné ušetriť dôkladným výberom stavebných riešení. 

stavebny inzinier

Od projektu po realizáciu… čo však po tom? 

O tom, že základom úspechu je kvalitný projekt sa snáď ani nemusíme zmieňovať. Investor však veľmi často stojí pred otázkou, či vybrať najkvalitnejší stavebný materiál, alebo naopak, niečo na materiáli ušetriť. Pri výbere lacnejšieho, resp. nevhodného stavebného materiálu hrozí, že stavba nebude mať požadovanú životnosť ani vlastnosti. V praxi to potom môže znamenať potrebu skoršej a nákladnejšej rekonštrukcie či vyššie účty za energie. 

Niet preto divu, že stále viac sa presadzujú systémové stavebné riešenia, ktoré sú zamerané na maximalizáciu životnosti a dosiahnutie čo najlepšej energetickej efektivity. Ako to môže vyzerať v praxi? Predstavte si, že riešenie hrubej stavby budete mať od jedného výrobcu materiálu, čím získate kompletné riešenie od tvárnic, cez konštrukciu strechy až po XPS polystyrén na dôkladné zateplenie. Hoci sa táto cesta môže zdať drahšia, z dlhodobého hľadiska ide o zmysluplnejšie a cenovo dostupnejšie riešenie. 

stavebne materialy

Na nič nezabudnúť

Zábudlivosť vo fáze projektu vás môže vyjsť celkom draho. Akékoľvek dodatočné úpravy sú nielenže nákladnejšie, ale často aj zložitejšie. Je preto viac ako žiadúce, aby sa projektu chopil skúsený odborník, ktorý zohľadní nielen všetky materiálové a technické špecifiká, ale aj množstvo ďalších individuálnych faktorov. Možno by ste sa čudovali, ale stalo aj to, že pri výstavbe menších potravín v obci sa zabudlo na automatické závory na priľahlom parkovisku, čo následne vyústilo do pomerne drahej montáže. 

Napokon, nie je žiadnou novinkou, že práve zodpovedným a odborným prístupom sa dá predísť mnohým zbytočným výdavkom. Napriek tomu sa na túto zásadu veľmi často zabúda.

Ako dosiahnuť, aby vám zákazníci platili rýchlejšie? Pomôže aj prehľadná faktúra!

03.07.2022

Dlhé čakanie na peniaze od klientov trápi mnohých podnikateľov. Na Slovensku dokonca nie je ničím nezvyčajným platiť faktúry aj niekoľko dní po splatnosti. Hoci tohto „zlozvyku“ sa zrejme nikdy nezbavíme, platobnú disciplínu klientov môžete zlepšiť aj prehľadnými faktúrami. Poradíme, čo by okrem povinných náležitostí mali faktúry obsahovať, aby klientov [...]

Pracovné overaly nie sú dôležité iba v zdravotníctve – kde si ešte nachádzajú využitie?

02.07.2022

Situácia súvisiaca s celosvetových šírením koronavírusu spopularizovala okrem rôznych diagnostických metód aj pracovné overaly, ktoré nosili osoby vykonávajúce testovanie. Pracovné ochranné overaly pritom zďaleka neslúžia iba v zdravotníctve a svoje uplatnenie si nachádzajú napríklad aj v chemickom či potravinárskom priemysle. Poradíme, čo by mal [...]

Neprichádzajte o objednávky v e-shope kvôli nesprávnej navigácii a slabej použiteľnosti

01.07.2022

Navigácia a použiteľnosť, to sú faktory, ktoré v nemalej miere rozhodujú o vašom úspechu či neúspechu pri podnikaní s e-shopom, resp. akýmkoľvek iným e-commerce projektom. Pozrieme sa tiež na situácie, ktoré ako online nakupujúci možno aj sami poznáte. Použiteľnosť nezachráni ani tá najlepšia reklama Hoci mnohým začiatočníkom sa podnikanie [...]

Omša / Náboženstvo / Cirkev / Kázeň /

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

05.07.2022 22:00

Dôvodom spustenia petícia sa stalo podmienečné odsúdenie kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Pod petíciu sa podpísalo už vyše sedemtisíc ľudí.

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

Súd v Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny

05.07.2022 21:38

Súd tak vyhovel žiadosti ukrajinského ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého predstavitelia strany podporovali proruských povstalcov na Donbase a podieľali sa na akciách, ktoré viedli k ruskej anexii polostrova Krym.

Mali / Afrika / Nepokoje / Vojak / Armáda /

Pri výbuchu míny na severe Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN

05.07.2022 21:19

Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.

Boris Johnson

Dvaja britskí ministri podali demisiu, nesúhlasia s vládou premiéra Johnsona

05.07.2022 20:37

Pozíciu britského premiéra Borisa Johnsona v poslednom období oslabila séria škandálov.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 280385x
Priemerná čítanosť článkov: 1122x

Autor blogu