Založ si blog

Pergola alebo altánok: viete, aké sú medzi nimi rozdiely?

Príroda sa po zime opäť prebúdza a preto je celkom prirodzené, ak už začínate premýšľať nad vylepšením svojej záhrady či okolia domu. Skôr ako sa záhradkárska sezóna rozbehne naplno, ešte stále stíhate realizáciu pergoly či altánku. Viete však, aké rozdiely sú medzi týmito stavebnými prvkami? 

Pergola ponúkne veľkorysý priestor

Pergoly sú čoraz obľúbenejším doplnkom rodinných domov a dôvodov je hneď viacero. Rozširujú využiteľnosť bezprostredného okolia domu a vytvárajú priestor, ktorý môžete využiť na mnohé spôsoby. Ide o funkčný prvok, ktorý iba minimálne ovplyvňuje celkový ráz domu, navyše, pergoly s prestrešením sa dajú využívať prakticky celoročne. 

moderna zahradna pergola
zdroj: elements.envato.com

Pergolu si môžete nechať postaviť na mieru a spravidla je možné vyhovieť aj tým najnáročnejším požiadavkám, či už z pohľadu materiálu, spôsobu otvárania alebo vzhľadu. Týmto spôsobom viete zlepšiť využiteľnosť vonkajšej terasy, vytvoriť miesto pre zimnú záhradu, grilovanie s priateľmi, prípadne vírivku či luxusný bazén. Možnosti, ako využiť pergolu sú prakticky neobmedzené. 

Zo všetkých materiálov sa stále väčšej popularite teší hliníková pergola postavená na pevných základoch v podobe profilov z eloxovaného hliníka. Je ideálnym doplnkom najmä k rodinným domom s modernou architektúrou. Ak hľadáte inšpiráciu, pozrite si na woodgarden.sk konkrétne možnosti využitia pergol. 

Kedy uprednostniť altánok?

altanok do zahrady
zdroj: elements.envato.com

Ak porovnáme altánok s pergolou, zistíme, že ide o trochu odlišný prvok. Viac ako funkčnosť je pri altánkoch dôležitý vzhľad, čo je dané skutočnosťou, že altánky plnia skôr dekoratívnu funkciu. V porovnaní s pergolami spravidla aj menšie a slúžia skôr na vytvorenie jednoduchého sedenia, či ako priestor na odkladanie drobností. V prípade, ak radi „majstrujete“ a chcete svoju záhradku ozdobiť romanticky poňatým altánkom len smelo do toho. O prácu máte na pár dní alebo týždňov postarané. Montáž pergoly by ste však v každom prípade mali nechať na profesionálov.

Čo potrebujú stavebné firmy pre vybavenie Freistellung a vrátanie zrážkovej dane v Nemecku?

27.03.2023

Ste stavebná firma či živnostník a budete pracovať v Nemecku na stavbe? Vysiela vás stavebná firma do Nemecka ako živnostníka? Vybavte si Freistellung a neprichádzajte zbytočne o vaše peniaze. Využite služby profesionálnych spoločností, ktoré sa špecializujú na vybavenie Freistellung i vrátenie zrážkovej dane v Nemecku. Čo je Freistellung? Potvrdenie Freistellung alebo [...]

Voľnočasové aktivity, pri ktorých nebudete nudiť

25.03.2023

Zdá sa, že voľného času je stále menej a menej – hodiny v práci sa predlžujú a po príchode domov nás často čakajú ďalšie povinnosti. A keď už konečne získame pár hodín pre seba, svoju rodinu a priateľov, často nevieme, ako ich využiť. Nevracajte sa stále k tým istým činnostiam a osviežte svoj voľný čas nasledovnými aktivitami: Fotografický workshop [...]

Čo je e-commerce marketing a ako s ním začať?

24.03.2023

Globálna pandémia prinútila veľa ľudí k presunu svojho podnikania do online sveta. Ak ste aj vy noví v e-commerce a chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, ako uspieť v mori konkurencie, ste na správnom mieste. Čo je e-commerce a optimalizácia? Elektronický obchod (e-commerce) je proces nákupu alebo predaja výrobkov alebo služieb cez internet. Zahŕňa peňažné alebo dátové [...]

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

Ján Horecký

Školský zákon má šancu prejsť, Horecký a Heger sa dohodli so stranou SaS

29.03.2023 15:32

Poslanci Národnej rady SR za SaS podporia vládnu novelu školského zákona, o ktorej sa má rokovať v stredu večer.

Jaroslav Spišiak

Zmenilo sa to, že sa nezmenilo nič. Spišiak ide do politiky, preslávili ho viaceré výroky

29.03.2023 15:08

Bývalého policajného prezidenta sprevádza síce povesť bojovníka proti mafii, ale aj človeka, ktorý často hovoril rýchlejšie, ako myslel.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 449717x
Priemerná čítanosť článkov: 1359x

Autor blogu