Založ si blog

Pergola alebo altánok: viete, aké sú medzi nimi rozdiely?

Príroda sa po zime opäť prebúdza a preto je celkom prirodzené, ak už začínate premýšľať nad vylepšením svojej záhrady či okolia domu. Skôr ako sa záhradkárska sezóna rozbehne naplno, ešte stále stíhate realizáciu pergoly či altánku. Viete však, aké rozdiely sú medzi týmito stavebnými prvkami? 

Pergola ponúkne veľkorysý priestor

Pergoly sú čoraz obľúbenejším doplnkom rodinných domov a dôvodov je hneď viacero. Rozširujú využiteľnosť bezprostredného okolia domu a vytvárajú priestor, ktorý môžete využiť na mnohé spôsoby. Ide o funkčný prvok, ktorý iba minimálne ovplyvňuje celkový ráz domu, navyše, pergoly s prestrešením sa dajú využívať prakticky celoročne. 

moderna zahradna pergola
zdroj: elements.envato.com

Pergolu si môžete nechať postaviť na mieru a spravidla je možné vyhovieť aj tým najnáročnejším požiadavkám, či už z pohľadu materiálu, spôsobu otvárania alebo vzhľadu. Týmto spôsobom viete zlepšiť využiteľnosť vonkajšej terasy, vytvoriť miesto pre zimnú záhradu, grilovanie s priateľmi, prípadne vírivku či luxusný bazén. Možnosti, ako využiť pergolu sú prakticky neobmedzené. 

Zo všetkých materiálov sa stále väčšej popularite teší hliníková pergola postavená na pevných základoch v podobe profilov z eloxovaného hliníka. Je ideálnym doplnkom najmä k rodinným domom s modernou architektúrou. Ak hľadáte inšpiráciu, pozrite si na woodgarden.sk konkrétne možnosti využitia pergol. 

Kedy uprednostniť altánok?

altanok do zahrady
zdroj: elements.envato.com

Ak porovnáme altánok s pergolou, zistíme, že ide o trochu odlišný prvok. Viac ako funkčnosť je pri altánkoch dôležitý vzhľad, čo je dané skutočnosťou, že altánky plnia skôr dekoratívnu funkciu. V porovnaní s pergolami spravidla aj menšie a slúžia skôr na vytvorenie jednoduchého sedenia, či ako priestor na odkladanie drobností. V prípade, ak radi „majstrujete“ a chcete svoju záhradku ozdobiť romanticky poňatým altánkom len smelo do toho. O prácu máte na pár dní alebo týždňov postarané. Montáž pergoly by ste však v každom prípade mali nechať na profesionálov.

Čo zvážiť pri kúpe auta (pre laikov)

16.08.2022

Ak ste si nikdy nekupovali auto, môže byť ťažké zistiť, kde začať. Ako nájsť auto, ktoré bude presne vyhovovať vašim potrebám? Stačí sa riadiť nasledovnými krokmi. 1. Krok – Zhodnoťte svoje potreby Pre niektorých ľudí je dôležité, aby auto ukazovalo niečo o nich. Chcete vyzerať, že máte radi dobrodružstvá no zároveň je pre vás dôležitá bezpečnosť? V tom [...]

Posila do domácnosti na úklid: vybrat si firmu nebo hledat na vlastní pěst?

28.07.2022

Patříte mezi lidi, kterým úklid příliš nevoní, případně si na něj vedle jiných povinností neumí udělat čas? V tom případě je jednou z možností využití služeb profesionálního úklidu buď v podání firmy nebo jednotlivce. Poradíme, kterou možnost upřednostnit a co od těchto služeb můžete očekávat. Udělejte si pořádek ve svých očekáváních Prvním krokem, [...]

Úklid u dětí dá zabrat: takto ho zvládnete snáze

27.07.2022

Vařit, prát a při tom pečovat o děti. Denní rutina, kterou mnohé maminky znají a mají ji doslova jako práci na plný úvazek. Pokud patříte mezi ně, tak vám asi není třeba připomínat, jak se nejednou točí všechno jen kolem dětí. Zatímco řekněme čištění fasád Praha nebo velký jarní úklid zvládnete spolu s vaší polovičkou, běžný úklid zůstává často na [...]

Robert Fico

Smer podal trestné oznámenie pre podozrenie zo sabotáže ústavného zriadenia

17.08.2022 11:25

Podozrenie na sabotáž podľa šéfa Smeru Roberta Fica dokazujú nahrávky policajnej inšpekcie, v ktorých vyšetrovatelia NAKA rozoberali kroky voči príslušníčke inšpekcie Diane Santusovej.

QDMktkq TURBXy8y Yzg1Mj Fl MDAz MGRh Ym Ri NTY2NWE2Yjg3ODQ2MTE1My5qc GVnk ZUCz Qf QAMLD

Uhríkovi sa rozrastá hnutie. Najnovšie o pochybného policajta z Gorily

17.08.2022 11:00

Medzi novými členmi predstavili aj expolicajta Jána Rejdu, ktorý šéfoval Útvaru osobitného určenie, teda kukláčom. Spomína sa však aj v spise Gorila.

Biden

Biden podpísal zákon o klíme, zdravotnej starostlivosti a daniach

17.08.2022 10:07

Američania zvíťazili a špeciálne záujmy prehrali, povedal americký prezident počas podpisovania zákona.

Scott Morrison

Počas pandémie sa dosadil na päť ministerských postov. Austrálsky expremiér svoje kroky obhajuje

17.08.2022 09:35

Scott Morrison tak urobil bez toho, aby o tom informoval svojich kolegov, parlament či voličov.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 305253x
Priemerná čítanosť článkov: 1170x

Autor blogu