Založ si blog

Anaeróbna či aeróbna – ako si vybrať tú správnu pohybovú aktivitu?

Nebude pre vás zrejme žiadnou novinkou, že pravidelný pohyb má pozitívny vplyv nielen na fyzickú kondíciu, ale pomáha aj po psychickej stránke. Pohybom sa dá perfektne zrelaxovať a zároveň si zlepšiť náladu. Vybrať si vhodnú pohybovú aktivitu však nemusí byť práve jednoduché a tak sme sa zamerali na rozdiel medzi aeróbnymi a anaeróbnymi aktivitami. 

Aeróbne vs. anaeróbne pohybové aktivity

Pohybové aktivity je možné vo všeobecnosti deliť podľa rôznych kritérií a jedným z nich je aj rozlišovanie medzi aeróbnymi a anaeróbnymi. Aký je medzi nimi rozdiel? Zjednodušene povedané, aeróbne aktivity sú spravidla s nízkou intenzitou a za dostatočného prístupu kyslíka. Naopak, anaeróbne aktivity sú tie, pri ktorých sa svaly dostávajú pod vyššiu záťaž a do kyslíkového deficitu. 

pohybove sportove aktivity
zdroj: elements.envato.com

Ako si ale vybrať?

Rozhodovať by ste sa mali predovšetkým podľa vašich cieľov – ak chcete nenáročný pohyb, pri ktorom spálite aj trochu tuku, vhodné budú aeróbne aktivity. Vybrať sa teda môžete buď von na ľahký beh, nordic walking, pri ktorom využijete patagonia mikiny, alebo si vo svojom okolí nájsť pohybové štúdio rezervačný systém a vybrať si aktivitu, ktorá by vás mohla baviť. 

Ak ste doteraz žiadne pohybové aktivity nevykonávali, odporúča sa začať mierne, aby ste telo príliš nezaťažovali. Mimochodom, vďaka rezervačnému systému, ako je https://calendiari.com/sk si môžete ľahko zabezpečiť svoje miesto na rôznych cvičeniach. 

sportove aktivity vonku
zdroj: elements.envato.com

Kedy uprednostniť anaeróbne aktivity? 

Anaeróbne aktivity, ktoré majú spravidla podobu krátkej a intenzívnej záťaže, sú ideálne, ak je vaším cieľom budovanie svalovej hmoty. Vhodným príkladom sú rôzne intenzívne silové tréningy, šprint, prípadne aj skákanie na švihadle alebo zumba. Intenzívne tréningy sú vhodné skôr pre ľudí, ktorí na pohybové aktivity sú zvyknutí, pričom intenzitu tréningov by ste mali zvyšovať postupne. Okrem správneho tréningového plánu a výživy vám nemôže chýbať ani poriadna výbava v podobe funkčného športového oblečenia, ktoré nájdete na https://wilderoben.com/cs/

zumba tanec
zdroj: elements.envato.com

Na záver iba dodajme, že aj malé zmeny vo vašich návykoch môžu priniesť veľký efekt, stačí hlavne vytrvať. 

Čo zvážiť pri kúpe auta (pre laikov)

16.08.2022

Ak ste si nikdy nekupovali auto, môže byť ťažké zistiť, kde začať. Ako nájsť auto, ktoré bude presne vyhovovať vašim potrebám? Stačí sa riadiť nasledovnými krokmi. 1. Krok – Zhodnoťte svoje potreby Pre niektorých ľudí je dôležité, aby auto ukazovalo niečo o nich. Chcete vyzerať, že máte radi dobrodružstvá no zároveň je pre vás dôležitá bezpečnosť? V tom [...]

Posila do domácnosti na úklid: vybrat si firmu nebo hledat na vlastní pěst?

28.07.2022

Patříte mezi lidi, kterým úklid příliš nevoní, případně si na něj vedle jiných povinností neumí udělat čas? V tom případě je jednou z možností využití služeb profesionálního úklidu buď v podání firmy nebo jednotlivce. Poradíme, kterou možnost upřednostnit a co od těchto služeb můžete očekávat. Udělejte si pořádek ve svých očekáváních Prvním krokem, [...]

Úklid u dětí dá zabrat: takto ho zvládnete snáze

27.07.2022

Vařit, prát a při tom pečovat o děti. Denní rutina, kterou mnohé maminky znají a mají ji doslova jako práci na plný úvazek. Pokud patříte mezi ně, tak vám asi není třeba připomínat, jak se nejednou točí všechno jen kolem dětí. Zatímco řekněme čištění fasád Praha nebo velký jarní úklid zvládnete spolu s vaší polovičkou, běžný úklid zůstává často na [...]

Supermarket / Potraviny /

Britská sieť supermarketov Iceland začala predávať potraviny na splátky

17.08.2022 11:45

Reaguje tak na zhoršujúcu sa situáciu so životnými nákladmi.

Robert Fico

Smer podal trestné oznámenie pre podozrenie zo sabotáže ústavného zriadenia

17.08.2022 11:25

Podozrenie na sabotáž podľa šéfa Smeru Roberta Fica dokazujú nahrávky policajnej inšpekcie, v ktorých vyšetrovatelia NAKA rozoberali kroky voči príslušníčke inšpekcie Diane Santusovej.

QDMktkq TURBXy8y Yzg1Mj Fl MDAz MGRh Ym Ri NTY2NWE2Yjg3ODQ2MTE1My5qc GVnk ZUCz Qf QAMLD

Uhríkovi sa rozrastá hnutie. Najnovšie o pochybného policajta z Gorily

17.08.2022 11:00

Medzi novými členmi Republiky predstavili aj expolicajta Jána Rejdu, ktorý šéfoval Útvaru osobitného určenie, teda kukláčom. Spomína sa však aj v spise Gorila.

Biden

Biden podpísal zákon o klíme, zdravotnej starostlivosti a daniach

17.08.2022 10:07

Američania zvíťazili a špeciálne záujmy prehrali, povedal americký prezident počas podpisovania zákona.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 305284x
Priemerná čítanosť článkov: 1170x

Autor blogu